Wydarzenia Żywiec

Żywiec: Jest odwołanie od decyzji środowiskowych dla ciepłowni/spalarni!

Fot. Stowarzyszenie Żywiec Nasza Przyszłość

Stowarzyszenie Żywiec Nasza Przyszłość złożyło odwołanie od wydanych decyzji środowiskowych na budowę ciepłowni/spalarni w Żywcu do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie.

Przypomnijmy, że dwie decyzje środowiskowe dla budowy ciepłowni na biomasę i paliwo alternatywne (RDF) w Żywcu wydano 14 kwietnia. Otrzymała je spółka komunalna Beskid Żywiec, która, pomimo sporego sprzeciwu mieszkańców Żywca i okolic, planowała budować ciepłownie/spalarnie w żywieckich dzielnicach Kabaty i Sporysz. Planowała, bo jak to ogłosili jesienią 2019 roku burmistrz Żywca Antoni Szlagor i prezes spółki Beskid Żywiec, wycofano się z zamiarów budowy tych instalacji. Teraz po otrzymaniu dwóch decyzji środowiskowych burmistrz Antoni Szlagor i prezes Jerzy Kliś podtrzymali swoją deklarację i zaznaczyli, że nie ma planów budowy ciepłowni na biomasę i paliwo alternatywne (RDF) w Żywcu.

Ale członkowie Stowarzyszenia Żywiec Nasza Przyszłość nie wierzą w takie zapewnienia. Podkreślają, że mimo zapewnień o zaniechaniu planów budowy ciepłowni/spalarni jeszcze jesienią 2019 roku, to spółka Beskid Żywiec nie wycofała swojego wniosku o wydanie decyzji środowiskowych z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i na jej wezwanie cały czas uzupełniała dokumentację.

Uznaliśmy za konieczne odwołanie się od decyzji RDOŚ. Uważamy, że inwestycja ma być eksperymentalna, skierowana na czysty biznes i bardzo niebezpieczna zarówno dla mieszkańców, jak i regionu, a operaty są wadliwe i zawierają wiele błędów. Niniejszym zaskarżamy w całości decyzję RDOŚ odnośnie budowy w Kotlinie Żywieckiej spalarni/ciepłowni! – podkreśla Stowarzyszenie Żywiec Nasza Przyszłość.

google_news
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arek
Arek
3 lat temu

na żywiecczyźnie spalarnia śmieci jest bezsensowna bo tam mieszkańcy sami palą swe śmieci w piecach i jeszcze długo tak będzie

dziękujemy
dziękujemy
3 lat temu

Spalarnia odpadów to niezbędna konieczność, chyba, że przestaniemy je produkować. Ale prymitywny, podstępny, bezczelny sposób działania władz miasta to zupełnie inna sprawa. Jak za komuny “wicie-rozumicie”. Antek odejdź. Zrobiłeś dużo dobrego dla miasta i okolic, a teraz się ośmieszasz.

Bartosz
Bartosz
3 lat temu

Arogancja , buta i niekompetencja osób zarządzających miastem są porażające..

joe
joe
3 lat temu

Brawo Asia. Dość dyktatury Szlagora i Klisia.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Wydawałoby się logicznie, że jeśli nie ma decyzji o budowie spalarni to po co decyzje środowiskowe i dalej po co odwołanie. Ale logiki ciężko się doszukać.

Anonim
Anonim
3 lat temu

przyglądnąć się tym działaczom czy uczciwie płacą za wywóz śmieci i czy wszyscy domownicy są na liście płatników