Firma Alpla zorganizowała akcję sprzątania terenów zielonych w pobliżu Jeziora Żywieckiego. Do porządków przyłączyli się też przedstawiciele zarządu Zlewni w Żywcu Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”.
Firma ta produkuje opakowania z tworzyw sztucznych, dlatego czuje szczególną odpowiedzialność za środowisko, gdyż tego rodzaju odpady nierzadko trafiają nie tam gdzie powinny, lecz są porzucane w trawie, lesie czy nad brzegiem jeziora. Zlewnia przyłączyła się gdyż na co dzień zarządza Jeziorem Żywieckim.
Stare puszki, butelki i foliowe opakowania zapełniły kilkadziesiąt worków, które trafiły do żywieckiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Zostaną tam poddane segregacji, a później – w miarę możliwości – również recyklingowi.
Przedsięwzięcie wiązało się z przypadającym na 5 czerwca Światowym Dniem Ochrony Środowiska.
Pamiętam jak w latach 70-tych i 80-tych w Żywcu nad rzekami Koszarawy, Soły i Leśnianki rzadko zdarzało się, aby w sezonie letnim nie pokaleczyć stóp w trakcie kąpieli w tych górskich rzekach. W tamtych czasach, pomimo że funkcjonowały skupy butelek, często zdarzało się, że po biesiadach piwnych na łonie natury zwieńczeniem imprezy było pranie butelkami po kamieniach i betonowych tamach. Dzisiaj trzeba by nieć wyjątkowego pecha aby “nadziać” się w rzece na odłamki rozbitego szkła. Przypominam to aby uświadomić, że tylko wychowywaniem i egzekwowaniem prawa, czyli karaniem za wszelkie formy zaśmiecania można ewentualnie ograniczyć skalę zaśmiecania brzegów jezior, rzek, ulic,… Czytaj więcej »
Jakoś złom czystometalowy nie zaśmieca poboczy. Dlaczego? Pytanie retoryczne, pokazujące kierunek.
Ewenement, że firma produkująca opakowania z tworzyw sztucznych czuje się odpowiedzialna za zaśmiecenie środowiska i… organizuje akcję sprzątania. Stare puszki metalowe, butelki szklane już nie sprzątają? Skąd znaleźć innych tak odpowiedzialnych producentów np. opon, zabawek plastikowych itp?