Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko-Biała: Prezydent z absolutorium i wotum zaufania

Fot. Marcin Płużek

Rada Miejska w Bielsku-Białej udzieliła prezydentowi miasta absolutorium z tytułu wykonania budżetu za rok 2018. Za jego udzieleniem było 16 radnych, od głosu wstrzymało się 9. Byli to – jak można przypuszczać – radni opozycyjnego klubu PiS.

Co ciekawe należący także do tego klubu radny Roman Matyja wbrew stanowisku klubu głosował za udzieleniem absolutorium. Czyżby oznaczało to, że zamierza zmienić barwy klubowe?

Sam zainteresowany dementuje te spekulacje, tłumacząc iż nie mógł głosować inaczej, wiedząc w jak doskonałej kondycji finansowej jest obecnie Bielsko-Biała.

Zanim radni zagłosowali nad udzieleniem absolutorium wysłuchali raportu o stanie miasta za rok 2018. To nowość. Do przygotowania takiego dokumentu władze gmin i miast zobligowały bowiem ubiegłoroczne zmiany w przepisach prawa samorządowego. Stąd też samorządy po raz pierwszy w historii musiały zmierzyć się z tym wyzwaniem.

Taki dokument został sporządzony, a debata – jaka wywiązała się podczas dzisiejszej sesji – trwała trzy godziny. Jej zwieńczeniem było głosowanie nad udzieleniem prezydentowi miasta wotum zaufania. I w tym przypadku za jego udzieleniem było 16 radnych, a 9 (tych samych) wstrzymało się od głosu.

Warto dodać, że co prawda zarówno absolutorium, jak i wotum zaufania Rada udzielała obecnie pełniącemu ten urząd Jarosławowi Klimaszewskiemu. Jednak tak naprawdę w 90 procentach za realizację tego budżetu w 2018 roku oraz stan miasta odpowiadał w tym czasie jeszcze jego poprzednik (nowy rezydent objął swój urząd dopiero po wyborach samorządowych pod koniec 2018 roku).

4
Skomentuj

avatar
2 Komentarzy
2 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
4 Komentarzy
HermenegildaHermenegildaTadeuszHermenegilda Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tadeusz
Gość
Tadeusz

Prezydent otrzymał wotum zaufania. Tego dotyczył tekst.

Hermenegilda
Gość
Hermenegilda

W tytule wytłuszczonym drukiem czytam o absolutorium. Absolutorium a wotum zaufania to nie to samo w/g zmienionej ustawy.

Hermenegilda
Gość
Hermenegilda

Pod zdjęciem panie nauczający jest napisane o absolutorium a nad zdjęciem i o absolutorium i o wotum zaufania. Jeśli chce się nauczać innych głupszych, proszę odpowiedzieć na moje pytania.

Hermenegilda
Gość
Hermenegilda

W debacie nie uczestniczyli mieszkańcy Bielska B? Czym się różniło udzielenie absolutorium przez radnych dla prezydenta od wotum zaufania od tych samych?