Wydarzenia Żywiec

Żywiec: Poseł Przemysław Koperski proponuje powrót szpitala “pod skrzydła” powiatu!

Od lewej: Henryk Satława, wiceprzewodniczący Zarządu Powiatowego Lewicy w Żywcu oraz poseł Lewicy Przemysław Koperski. Fot. Paweł Szczotka

Poseł Przemysław Koperski (Lewica) uważa, że szpital w Żywcu powinien w 100 procentach należeć do powiatowego samorządu. Jego zdaniem warto rozważyć czy dzięki Funduszowi Odbudowy powiat nie mógłby ponownie przejąć szpitala!

Takie stwierdzenie ze strony posła Przemysława Koperskiego i członków Zarządu Powiatowego Lewicy w Żywcu padło podczas dzisiejszej (12 maja) konferencji prasowej. Jej głównym tematem była ratyfikacja Funduszu Odbudowy przez Sejm i wynegocjowanie przez Lewicę w Krajowym Programie Odbudowy pieniędzy na szpitale powiatowe.

Musimy mieć świadomość, że szpitale powiatowe w całej Polsce są w dramatycznej sytuacji, a ich zadłużenie już jakiś czas temu przekroczyło aż 15 miliardów złotych. Dość skomplikowana sytuacja powstała w Żywcu. Tu pod koniec września 2020 roku prowadzenie szpitala od Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej przejęła firma InterHealth Canada w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Ale wcześniej NFZ fatalnie finansował szpital, który był jeszcze pod ZZOZ, czyli jednostką Starostwa Powiatowego w Żywcu. Przez to placówka miała ogromne zadłużenie sięgające około 30 milionów złotych. Po przekazaniu prowadzenia szpitala i likwidacji ZZOZ, to olbrzymie zadłużenie przejdzie na żywieckie starostwo. Takie długi to problem nie tylko dla starostwa, ale przede wszystkim dla mieszkańców Żywiecczyzny, bo przecież będzie mniej inwestycji drogowych, wybudowanych chodników, mniej remontów w szkołach – podkreślił poseł Przemysław Koperski.

Jego zdaniem wynegocjowane z rządem PiS zapisy w Funduszu Odbudowy o przeznaczeniu 850 milionów euro dla szpitali powiatowych w całej Polsce może być kluczowe do ich uratowania.

Warto rozważyć czy dzięki wsparciu z Funduszu Odbudowy samorząd powiatu żywieckiego nie powinien w całości przejąć nowego szpitala, aby zawsze na pierwszym miejscu stawiane było zdrowie mieszkańców Żywiecczyzny, a nie interes ekonomiczny jednej czy drugiej spółki zarządzającej. Jestem przeciwnikiem prywatyzacji służby zdrowia i uważam, że szpital w Żywcu powinien być w 100 procentach w rękach samorządu powiatowego – powiedział poseł Przemysław Koperski.

Zarówno on, jak i liderzy żywieckiej Lewicy, zwrócili uwagę, że ponad 30 proc. środków z dostępnego w Polsce Funduszu Odbudowy trafi do samorządów.

To pozytywnie wpłynie na poziom życia mieszkańców, ponieważ wiele inwestycji drogowych, kulturalnych i środowiskowych czeka od lat na finansowanie, a środki z Unii Europejskiej przyczynią się do ich szybkiej realizacji. Na pieniądze z Funduszu Odbudowy czekają mieszkańcy Polski, województwa śląskiego i Żywiecczyzny, a Lewica nigdy nie będzie głosować przeciw ludziom, ani przeciwko pieniądzom dla nich. A pieniądze są dzisiaj potrzebne jak tlen. Czekają na nie między innymi przedsiębiorcy, samorządy, szpitale, kelnerki, kucharze, restauratorzy, fryzjerzy, właściciele pensjonatów, praktycznie każdy kto został mocno doświadczony przez pandemię – zaznaczyli poseł Przemysław Koperski oraz liderzy żywieckiej Lewicy wiceprzewodniczący powiatowych struktur Henryk Satława i sekretarz zarządu powiatowego Lewicy Piotr Gwizdoń.

KB_rasizm
Subskrybuj
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
www.fronda.pl
www.fronda.pl
1 miesiąc temu

Polecam 😀

www.wpolityce.pl
www.wpolityce.pl
1 miesiąc temu

Polecam 😀

jan
jan
1 miesiąc temu

Ciekawe kiedy takie zera jak Koperski przestana nas reprezentowac . To najwiekszy idiota jaki jest w sejmie z naszych stron.

ProfanWielkiZachód
ProfanWielkiZachód
1 miesiąc temu
Reply to  jan

ten przynajmniej ze swojej słabej pozycji wielu szkòd nie narobi..
W rankingu wrogich ludziom działań prowadzi w regionie Poseł PUDA – pamiètajmy kim się okazał przy kolejnych wyborach!!!

Taka Prawda
Taka Prawda
1 miesiąc temu

Profan promujesz nie wielki ale dziki zachod, weź spakuj menetki i pojedź choćby do Berlina i w sobotę wybierz się na miasto to zobaczysz do czego lewactwo doprowadziło. Bzdury piszesz, jesteś jeden z tych totalnych.

ProfanWielkiZachód
ProfanWielkiZachód
1 miesiąc temu
Reply to  Taka Prawda

Nie nerwowo:)
W Berlinie i innych miastach Eur jestem częściej niz w BB i zadziwię Cię: wyjazdy nigdy nie mogą być wystarczającym źròdłem osądu sytuacji.
Minimum bazy intelektualnej do dyskusji i się zrozumiemy;)
Mówię o b. aktywnej penetracji partii rządzącej przez lewackie idee, co urzeczywistnia działalność choćby nieszczęsnego Pana Posła. Nie gniewaj się;)
Spokojnego popołudnia!
ps wygugluj : Profan

jakieś liczby ?
jakieś liczby ?
1 miesiąc temu

Jaki procent majątku Starostwa Powiatowego w Żywcu zastawiono pod kredyt na budowę nowego szpitala ? Czy kanadyjska spółka może ogłosić upadłość a wtedy powiat będzie musiał coś z tym zrobić ? Np spłacić kredyt pozbywając się majątku powiatowego ?

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Liczby to sobie wyszukuj filozof poza artykułem. Jaki problem, jesteś biegły w wyszukiwarce i tak radziłeś mi kiedyś. Teraz przeszkadza, że nie ma? Nie ma bo po co, każdy se znajdzie a szkielet jest.

LewyNiesprawiedliwy
LewyNiesprawiedliwy
1 miesiąc temu

Dopust boży z iście owsikową aktywnością Posła K.. tego małego, niedoszłego obajtka spod naszej tu koziej dziury.
Za wykidajłe działaczom z centrali przyszło Ci tu na prowincji z motłochem sie użerac w nadzieji na miejsce na liście do EwroParlamenta CCCP przed emeryrurą.. Jacy wy wszyscy k…a urodzone kacyki jesteście..
Było sie szybko chrzcić i do socjalistów wierzących sie przepisać – tam mają co rozdawać z pobranego na nas kredytu

Ewa
Ewa
1 miesiąc temu

Koperski lewacki przygłupie odp…. się od szpitala . Zobacz jak wygląda stary szpital zarządzany przez lata przez powiat..

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Jeszcze za chwilę dowiemy się, że SLD załatwiło Fundusz Odbudowy. Z Funduszu Odbudowy poseł chce pokryć długi jakie ma starostwo żywieckie i wiele innych starostw prowadzących szpitale powiatowe? Chyba nie tędy droga.