Wydarzenia Żywiec

Żywiec: Powstał Zabłocki Zakątek z Historią

– Te zdjęcia to spory kawałek historii Zabłocia – mówi Jarosław Gowin, przewodniczący Rady Miejskiej w Żywcu. Fot. Paweł Szczotka

Niecodzienny i wyjątkowy projekt udało się stworzyć w Żywcu Zabłociu przy ulicy Słonki. To Zabłocki Zakątek z Historią, którego oficjalnie otwarcie planowane jest jutro (8 września) około 11.20.

W miejscu, gdzie jeszcze kilka miesięcy temu stał budynek byłego Przedszkola nr 1, powstał Zabłocki Zakątek z Historią.

Na murze, który odgradza przyszły parking od teren kościelnego przy świątyni świętego Floriana, udało nam się zamieścić czternaście powiększonych zdjęć przedstawiających kawałek historii Zabłocia oraz jego mieszkańców. Mamy tutaj między innymi zdjęcia przedszkolne i szkolne z lat trzydziestych i czterdziestych, a także fotografię przedstawiającą budowę kościoła. Możemy również zobaczyć ujęcia z dożynek w latach trzydziestych i pracowników papierni. Oczywiście nie mogło zabraknąć starych zdjęć z widokami Zabłocia na dworzec kolejowy czy na obecne skrzyżowanie ulic Dworcowej z Wesołą – mówi Jarosław Gowin, przewodniczący Rady Miejskiej, który jest pomysłodawcą stworzenia Zabłockiego Zakątka z Historią wspólnie z burmistrzem Żywca Antonim Szlagorem i Dorotą Firlej, kustosz z Muzeum Miejskiego w Żywcu.

Dodaje on, że to pierwszy etap zagospodarowywania terenu po rozebranym budynku byłego Przedszkola nr 1.

W tym miejscu powstanie parking samochodowy, ale znajdzie się i miejsce na mały skwer z ławeczkami. Dodatkowo w tym drugim etapie umieszczone zdjęcia będą wieczorami i w nocy podświetlane. Miasto stara się o dotację na ten drugi etap i sporo wskazuje na to, że zostanie on zrealizowany w przyszłym roku – podkreśla przewodniczący Jarosław Gowin.

9
Skomentuj

avatar
9 Komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
9 Komentarzy
HermenegildaRodzicHitudusAsia Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Hermenegilda
Gość
Hermenegilda

Radny Gowin nie jest wysokim człowiekiem, ze zdjęć widać że musi się schylić aby oglądać fotografie na murze. Nie jest to ergonomiczna pozycja dla potencjalnych oglądaczy.

Rodzic
Gość
Rodzic

Ciekawe kiedy uchwalą wyburzenie szkoły przy ul. Podlesie. Mając gotowy kompleks na przedszkole, żłobek buduje sie przedszkole na dalekim zabłociu…. bo tam tereny przewodniczącego RM. Burzenie obecnej władzy wychodzi najlepiej…. a i problem z głowy. Były obietnice podczas przenoszenia szkoły do budynku po byłym gimnazjum nr 1. Tam dzieci z każdej furtki wychodzą bezpośrednio na ruchliwe ulice…. ale przecież podobno dobro dziecka jest najważniejsze….. zwłaszcza podczas kampanii wyborczej !!!!!

Hit
Gość
Hit

Wow ale hit! buhahahahahaha

udus
Gość
udus

Jestem z Zabłocia więc wiele widziałem , ale wiekszego syfu to nie. Mam nadzieję że przynajmniej jakieś drzewo posadzą

Asia
Gość
Asia

Wszystkie okoliczne wsie tworzą przedszkola i żłobki,place zabaw, boiska do piłki nożnej. A tu w doskonałym miejscu na drugi żłobek państwowy czy nowoczesny plac zabaw lub park wodny, mamy parę zdjęć i parking… No naprawdę wspaniała inicjatywa. Miasto umiera. Wszyscy młodzi ludzie się wprowadzają do innych miast bo Żywiec nic nie oferuje aby aktywizowac osoby młode. Każdy projekt jest skierowany dla seniorów.

nie z Zabłocia
Gość
nie z Zabłocia

Pracuję w Zabłociu od 20 lat. Kiedy zacząłem tętniło życiem. Potem niekończący się remont ulicy Dworcowej i upadek zakładów przemysłowych doprowadziły do jego marazmu. Likwidacja PKS-u pogłębiły kryzys. Zniszczone kamienice, brud – smród i ubóstwo. Obecnie od kilku lat dzięki zapaleńcom zaczyna się coś zmieniać. Ale uważam że powinno się rozwijać samodzielnie bez Żywca. Ma potencjał w postaci terenów przemysłowych, na których mogą lokalizować się nowe firmy. Jest dworzec PKP, który może być takim lokalnym hubem przesiadkowym. Są dwa wjazdy na ekspresówkę od strony Browaru i przed mostem Widzyka. To również powinno się wykorzystać. Żywiec ma tradycje i Galerię. I… Czytaj więcej »

zabłocan
Gość
zabłocan

Jarek nie przejmuj się, loża szyderców się odzywa. Całe zycie do Zabłocia się kierowali i pozostną tylko sandałowymi turystami. Jak nic nie robią to siedzieliby cicho, przybłedy.

Fidelus Castro
Gość
Fidelus Castro

Ten kącik historii to Jarek ??? Na każdej fotce jest bardziej widoczny jak reszta….kampania w toku. I tak chłopie nie masz ŻADNYCH szans !

Hermenegilda
Gość
Hermenegilda

Jaka będzie trwałość zdjęć niezadaszonych i pasa “chodnika” wysypanego szutrem (?!). Jest lub będzie w najbliższym czasie monitoring? Ile przedsięwzięcie kosztowało?