Do protestu żywieckich ratowników medycznych i grupy fizjoterapeutów doszło wczoraj (4 września) przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Żywcu, gdzie odbywała się nadzwyczajna i niezwykle nerwowa sesja Rady Powiatu poświęcona służbie zdrowia.
Blisko trzy tygodnie temu ratownicy medyczni wystosowali list otwarty, gdzie przedstawili swoje obawy i wątpliwości co do “przejścia” pogotowia spod Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu (którego organem tworzącym jest powiat żywiecki) pod spółkę Żywiec Ambulans Serwis, gdzie 51 procent będzie miał powiat, a 49 proc. firma InterHealth Canada (wybudowała ona nową siedzibę szpitala i ma go prowadzić przez 30 lat).
O liście ratowników pisaliśmy tutaj: https://beskidzka24.pl/list-otwarty-tajna-prywatyzacja-zywieckiego-pogotowia/
W odpowiedzi starosta żywiecki Andrzej Kalata stwierdził, że to bzdurne zarzuty – https://beskidzka24.pl/odpowiedz-na-list-otwarty/
Ratownicy oburzeni brakiem konkretów postanowili zaprotestować w piątek (4 września) w samo południe w czasie, gdy rozpocząć się miała nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Żywieckiego poświęcona właśnie problemom służby zdrowia. Ratownicy przyjechali na parking przed starostwem kilkoma karetkami przy włączonych sygnałach świetlnych i dźwiękowych. Na proteście pojawiła się i grupa fizjoterapeutów, którzy również są niepewni swojej przyszłości w związku z przeprowadzką szpitala do nowej siedziby i zmiany właściciela. Niestety do protestujących nie wyszedł nikt z władz powiatowych. Zaproszono na obrady jedynie przedstawicieli związków grup zawodowych, ale na salę nie wpuszczono nikogo z fizjoterapeutów.
Głośne sygnały dźwiękowe wyprowadziły mocno z równowagi przewodniczącego Rady Powiatu Wiesława Syptę (PiS). Chciał, aby salę sesyjną opuścił dziennikarz naszej redakcji, chociaż oprócz niego obecnych było jeszcze dwóch innych. Przewodniczącemu Wiesławowi Sypcie nie podobała się także obecność na sali poseł Małgorzaty Pępek z PO. Zagroził, że nie przeprowadzi obrad twierdząc, że nie mogą być osoby z zewnątrz z uwagi na reżim sanitarny. Jednak jego partyjni koledzy z PiS “ostudzili” nieco emocje przewodniczącemu Wiesławowi Sypcie podczas zarządzonej przerwy. Po niej sesja była kontynuowana. Dyskusja trwała około 3 godzin, gdzie poruszono problemy starego i nowego szpitala. Dopiero pod koniec obrad swoje stanowiska mogli przedstawić lekarze i pracownicy pogotowia. Starosta Andrzej Kalata stwierdził, że jeśli chodzi o pogotowie, to były tylko dwa wyjścia: spółka z firmą InterHealth Canada albo likwidacja. Zapewnił też, że władze powiatu żywieckiego będą miały wpływ na zarządzanie i kontrolę w spółce pogotowia. Przyznał też, że bardzo zależy mu, aby w powiecie żywieckim pogotowie nadal działało.
Po sesji zebrani przed starostwem ratownicy medyczni stwierdzili, że wcale ich to nie uspokaja i nadal mają wiele wątpliwości.
– Ten nasz protest przed starostwem nie dotyczył podwyżek, jak odebrało to wiele osób, ale przyszłości i dalszego dobrego funkcjonowania pogotowia na Żywiecczyźnie – podkreślali ratownicy.
Protest Ratowników Mdycznych w Żywcu w związku z przejęciem Pogotowia Ratunkowego przez Prywatny podmiot!!!!!
Opublikowany przez Grzegorza Jaskulskiego Piątek, 4 września 2020
Protest Ratowników i pracowników Żywieckiego Pogotowia Ratunkowego pod Starostwem Powiatowym w Żywcu"NIE ZGADZAMY SIĘ NA PRYWATYZACJĘ POGOTOWIA RATUNKOWEGO W ŻYWCU!!!"
Opublikowany przez Majkela Piranię Piątek, 4 września 2020
Opublikowany przez Ratownictwo Medyczne w Żywcu Piątek, 4 września 2020
Tam pracują bardzo “mondrzy” ludzie. Co raz to do szkół średnich przychodzą :mondrzejsze” wytyczne świadczące o oderwaniu od rzeczywistości.
Popieram ratowników nie poddawajcie sie nagłaśniajcie sprawę piszcie do kogo tylko się da!
POPIERAM RATOWNIKÓW MEDYCZNYCH!!!!!!!!!!!!!
Rada powiatu to jedna wielka porażka. Gdzie nie spojrzeć tam wtopa. Ale to reprezentanci społeczeństwa mieszkającego na tym terenie.
gdzie są znani i cenieni samorządowcy poprzednich kadencji mistrzowie biznesików
firma InterHealth Canada chce aby powiat dopłacał jej 12 mln rocznie i pewnie tak będzie, amatorzy z zarządu powiatu łudzili się że wygrają z kanadyjsko-arabskm biznesem?
stary szpital przynosił około 2milionów straty miesiecznie a nowy z tego piszesz bedzie pochłaniał 1 milion czyli jest sukces ! a tak na powaznie to skoro jest tyle niejasnosci równiez z pogotowiem to mozna zgłosic sprawe do prokuratury i ta zbada czy wszystko było ok?
12 mln rocznie spokojnie starczyłoby na spłatę kredytu który powiat mógł zaciągnąć i budować szpital na własną rękę, a podejmując współpracę z IHC nie pozbył się problemu, ale pozbył się wpływu na funkcjonowanie szpitala, może rzeczywiście prokurator powinien zbadać zasady “współpracy” z IHC, bo na razie wygląda, że zyski miały być tylko dla IHC, a straty tylko dla powiatu, taka symetria…
Jak można odwołać radę powiatu ?
Raczej Starostę!
Rada powiatu dawna powinna dostać wotum nieufności od społeczeństwa nie ma tu znaczenia przynależność partyjna ale nieudolność sprawowania zarządu tu dawno po winien wejść zarząd komisaryczny puki jeszcze coś powiat posiada Bo Panowie wszystko roztrwoniom.
Zgadzam się z tym postulatem w 100%. Jedyna rzecz, która mnie boli w tym komentarzu to interpunkcja i błędy ortograficzne, aż kole w oczy 🙂
A mnie nurtuje postawa radnej – lekarza i radnego strażaka. Nie odezwali się słowem na sesji. Po co tam przychodzą jak nawet na temat lecznictwa i ratownictwa nie potrafią zająć stanowiska.
Nurtuje mnie takie pytanie, dlaczego spółka starostwo&kanadyjczycy mogą To tak przejąć majątek pogotowia skoro tak naprawdę nie jest to majątek starostwa ? Karetki przecież nie zostaly zakupione przez starostwo tylko zapewne z dotacji i wsparcia urzędu marszałkowskiego.
Czy nie macie wrażenia, że od lat “rzondzi” tym powiatem ………………………………
Ciekawa jestem czy Pan Starosta podpisując umowę z IHC na nowy szpital też musiał zobowiązać się do odpowiedzialności świadcząc całym swoim majątkiem … tak samo jak mają to zrobić lekarze kontraktowi?!
Nie myśl , patrz na slajd, masz piękny szpital
„Władzy” brakowało tylko gumofilców na nogi założyć …
Ciekawe że w Bielsku pogotowie działa jako jednostka w 100%, powiatowa i radzi sobie dobrze, prywatyzujcie dalej, na lekarzy rodzinnych nikt nie ma wpływu, bo przychodnie są ich własnością, niedługo pogotowie Żywieckie będzie działać tak samo, udzieli teleporady…
Chcemy nowego szpitala i dobrze opłacanej, fachowej kadry. Kto się nie nadaje, niech nie korzysta z naszych składek na NFZ.
Sypta łamie prawo i powinien zostać pozwany przez fizjoterapeutów i Pawła Szczotkę.
Panu Sypcie chyba się czasy pomyliły. Następni będą nauczyciele szkół średnich, poniżani od lat.
Ja się pytam czy oni byli wtedy w pracy, czy mieli zezwolenie na użycie sygnału dźwiękowego i kto ratował w tym czasie zdrowie mieszkańców Żywiecczyzny…???
ICH KOLEDZY A STANIE PRZED STAROSTWEM CZY PRZED POGOTOWIEM NA JEDNO WYCHODZI RATOWNIK ZAWSZE JEST GOTOWY DO WYJAZDU.
Dlaczego na obrady nie wpuszczono fizjoterapeutów? Sesja jest jawna i mają na niej prawo przebywać mieszkańcy bez zapraszania, organizacja (jeśli za dużo) jest problemem Przewodniczącego. Mają prawo być na sesji bez prawa głosu jeśli nie zostanie udzielony. Przewodniczący nie ma prawa żądać opuszczenia sesji przez dziennikarzy chyba, że sesja została ogłoszona jako niejawna (?). To Przewodniczącego zadaniem jest przywoływanie do porządku a nie odwrotnie. W dbałości o reżim sanitarny Przewodniczący powinien przywołać do porządku tych co nie mają maseczek,