Wydarzenia Żywiec

Żywiec: Protest ratowników medycznych i fizjoterapeutów – nerwowa sesja Rady Powiatu – WIDEO + ZDJĘCIA

Fot. Paweł Szczotka

Do protestu żywieckich ratowników medycznych i grupy fizjoterapeutów doszło wczoraj (4 września) przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Żywcu, gdzie odbywała się nadzwyczajna i niezwykle nerwowa sesja Rady Powiatu poświęcona służbie zdrowia.

Blisko trzy tygodnie temu ratownicy medyczni wystosowali list otwarty, gdzie przedstawili swoje obawy i wątpliwości co do “przejścia” pogotowia spod Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu (którego organem tworzącym jest powiat żywiecki) pod spółkę Żywiec Ambulans Serwis, gdzie 51 procent będzie miał powiat, a 49 proc. firma InterHealth Canada (wybudowała ona nową siedzibę szpitala i ma go prowadzić przez 30 lat).

O liście ratowników pisaliśmy tutaj: https://beskidzka24.pl/list-otwarty-tajna-prywatyzacja-zywieckiego-pogotowia/

W odpowiedzi starosta żywiecki Andrzej Kalata stwierdził, że to bzdurne zarzuty – https://beskidzka24.pl/odpowiedz-na-list-otwarty/

Ratownicy oburzeni brakiem konkretów postanowili zaprotestować w piątek (4 września) w samo południe w czasie, gdy rozpocząć się miała nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Żywieckiego poświęcona właśnie problemom służby zdrowia. Ratownicy przyjechali na parking przed starostwem kilkoma karetkami przy włączonych sygnałach świetlnych i dźwiękowych. Na proteście pojawiła się i grupa fizjoterapeutów, którzy również są niepewni swojej przyszłości w związku z przeprowadzką szpitala do nowej siedziby i zmiany właściciela. Niestety do protestujących nie wyszedł nikt z władz powiatowych. Zaproszono na obrady jedynie przedstawicieli związków grup zawodowych, ale na salę nie wpuszczono nikogo z fizjoterapeutów.

Głośne sygnały dźwiękowe wyprowadziły mocno z równowagi przewodniczącego Rady Powiatu Wiesława Syptę (PiS). Chciał, aby salę sesyjną opuścił dziennikarz naszej redakcji, chociaż oprócz niego obecnych było jeszcze dwóch innych. Przewodniczącemu Wiesławowi Sypcie nie podobała się także obecność na sali poseł Małgorzaty Pępek z PO. Zagroził, że nie przeprowadzi obrad twierdząc, że nie mogą być osoby z zewnątrz z uwagi na reżim sanitarny. Jednak jego partyjni koledzy z PiS “ostudzili” nieco emocje przewodniczącemu Wiesławowi Sypcie podczas zarządzonej przerwy. Po niej sesja była kontynuowana. Dyskusja trwała około 3 godzin, gdzie poruszono problemy starego i nowego szpitala. Dopiero pod koniec obrad swoje stanowiska mogli przedstawić lekarze i pracownicy pogotowia. Starosta Andrzej Kalata stwierdził, że jeśli chodzi o pogotowie, to były tylko dwa wyjścia: spółka z firmą InterHealth Canada albo likwidacja. Zapewnił też, że władze powiatu żywieckiego będą miały wpływ na zarządzanie i kontrolę w spółce pogotowia. Przyznał też, że bardzo zależy mu, aby w powiecie żywieckim pogotowie nadal działało.

Po sesji zebrani przed starostwem ratownicy medyczni stwierdzili, że wcale ich to nie uspokaja i nadal mają wiele wątpliwości.

Ten nasz protest przed starostwem nie dotyczył podwyżek, jak odebrało to wiele osób, ale przyszłości i dalszego dobrego funkcjonowania pogotowia na Żywiecczyźnie – podkreślali ratownicy.

Protest Ratowników Mdycznych w Żywcu w związku z przejęciem Pogotowia Ratunkowego przez Prywatny podmiot!!!!!

Opublikowany przez Grzegorza Jaskulskiego Piątek, 4 września 2020

 

Protest Ratowników i pracowników Żywieckiego Pogotowia Ratunkowego pod Starostwem Powiatowym w Żywcu"NIE ZGADZAMY SIĘ NA PRYWATYZACJĘ POGOTOWIA RATUNKOWEGO W ŻYWCU!!!"

Opublikowany przez Majkela Piranię Piątek, 4 września 2020

 

Opublikowany przez Ratownictwo Medyczne w Żywcu Piątek, 4 września 2020

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
25 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
super samorząd
super samorząd
1 miesiąc temu

Tam pracują bardzo “mondrzy” ludzie. Co raz to do szkół średnich przychodzą :mondrzejsze” wytyczne świadczące o oderwaniu od rzeczywistości.

Żywiec
Żywiec
1 miesiąc temu

Popieram ratowników nie poddawajcie sie nagłaśniajcie sprawę piszcie do kogo tylko się da!

ELEKTORAT PIS
ELEKTORAT PIS
1 miesiąc temu

POPIERAM RATOWNIKÓW MEDYCZNYCH!!!!!!!!!!!!!

psy szczekają ..........................
psy szczekają ..........................
1 miesiąc temu

Rada powiatu to jedna wielka porażka. Gdzie nie spojrzeć tam wtopa. Ale to reprezentanci społeczeństwa mieszkającego na tym terenie.

pacjent 21
pacjent 21
1 miesiąc temu

gdzie są znani i cenieni samorządowcy poprzednich kadencji mistrzowie biznesików

kioto
kioto
1 miesiąc temu

firma InterHealth Canada chce aby powiat dopłacał jej 12 mln rocznie i pewnie tak będzie, amatorzy z zarządu powiatu łudzili się że wygrają z kanadyjsko-arabskm biznesem?

Śmiech
Śmiech
1 miesiąc temu
Reply to  kioto

stary szpital przynosił około 2milionów straty miesiecznie a nowy z tego piszesz bedzie pochłaniał 1 milion czyli jest sukces ! a tak na powaznie to skoro jest tyle niejasnosci równiez z pogotowiem to mozna zgłosic sprawe do prokuratury i ta zbada czy wszystko było ok?

kioto
kioto
1 miesiąc temu
Reply to  kioto

12 mln rocznie spokojnie starczyłoby na spłatę kredytu który powiat mógł zaciągnąć i budować szpital na własną rękę, a podejmując współpracę z IHC nie pozbył się problemu, ale pozbył się wpływu na funkcjonowanie szpitala, może rzeczywiście prokurator powinien zbadać zasady “współpracy” z IHC, bo na razie wygląda, że zyski miały być tylko dla IHC, a straty tylko dla powiatu, taka symetria…

pytanie zasadnicze
pytanie zasadnicze
1 miesiąc temu

Jak można odwołać radę powiatu ?

Rom
Rom
1 miesiąc temu

Raczej Starostę!

Ola
Ola
1 miesiąc temu

Rada powiatu dawna powinna dostać wotum nieufności od społeczeństwa nie ma tu znaczenia przynależność partyjna ale nieudolność sprawowania zarządu tu dawno po winien wejść zarząd komisaryczny puki jeszcze coś powiat posiada Bo Panowie wszystko roztrwoniom.

zzzzxc
zzzzxc
1 miesiąc temu
Reply to  Ola

Zgadzam się z tym postulatem w 100%. Jedyna rzecz, która mnie boli w tym komentarzu to interpunkcja i błędy ortograficzne, aż kole w oczy 🙂

Keead
Keead
1 miesiąc temu

A mnie nurtuje postawa radnej – lekarza i radnego strażaka. Nie odezwali się słowem na sesji. Po co tam przychodzą jak nawet na temat lecznictwa i ratownictwa nie potrafią zająć stanowiska.

Aisak
Aisak
1 miesiąc temu

Nurtuje mnie takie pytanie, dlaczego spółka starostwo&kanadyjczycy mogą To tak przejąć majątek pogotowia skoro tak naprawdę nie jest to majątek starostwa ? Karetki przecież nie zostaly zakupione przez starostwo tylko zapewne z dotacji i wsparcia urzędu marszałkowskiego.

.......................
.......................
1 miesiąc temu

Czy nie macie wrażenia, że od lat “rzondzi” tym powiatem ………………………………

PISarka
PISarka
1 miesiąc temu

Ciekawa jestem czy Pan Starosta podpisując umowę z IHC na nowy szpital też musiał zobowiązać się do odpowiedzialności świadcząc całym swoim majątkiem … tak samo jak mają to zrobić lekarze kontraktowi?!

..
..
1 miesiąc temu
Reply to  PISarka

Nie myśl , patrz na slajd, masz piękny szpital

Suweren
Suweren
1 miesiąc temu

„Władzy” brakowało tylko gumofilców na nogi założyć …

Legis
Legis
1 miesiąc temu

Ciekawe że w Bielsku pogotowie działa jako jednostka w 100%, powiatowa i radzi sobie dobrze, prywatyzujcie dalej, na lekarzy rodzinnych nikt nie ma wpływu, bo przychodnie są ich własnością, niedługo pogotowie Żywieckie będzie działać tak samo, udzieli teleporady…

Chcemy normalności
Chcemy normalności
1 miesiąc temu

Chcemy nowego szpitala i dobrze opłacanej, fachowej kadry. Kto się nie nadaje, niech nie korzysta z naszych składek na NFZ.

Komuch czy co ?
Komuch czy co ?
1 miesiąc temu

Sypta łamie prawo i powinien zostać pozwany przez fizjoterapeutów i Pawła Szczotkę.

Polak
Polak
1 miesiąc temu

Panu Sypcie chyba się czasy pomyliły. Następni będą nauczyciele szkół średnich, poniżani od lat.

obiektyw
obiektyw
1 miesiąc temu

Ja się pytam czy oni byli wtedy w pracy, czy mieli zezwolenie na użycie sygnału dźwiękowego i kto ratował w tym czasie zdrowie mieszkańców Żywiecczyzny…???

Ola
Ola
1 miesiąc temu
Reply to  obiektyw

ICH KOLEDZY A STANIE PRZED STAROSTWEM CZY PRZED POGOTOWIEM NA JEDNO WYCHODZI RATOWNIK ZAWSZE JEST GOTOWY DO WYJAZDU.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Dlaczego na obrady nie wpuszczono fizjoterapeutów? Sesja jest jawna i mają na niej prawo przebywać mieszkańcy bez zapraszania, organizacja (jeśli za dużo) jest problemem Przewodniczącego. Mają prawo być na sesji bez prawa głosu jeśli nie zostanie udzielony. Przewodniczący nie ma prawa żądać opuszczenia sesji przez dziennikarzy chyba, że sesja została ogłoszona jako niejawna (?). To Przewodniczącego zadaniem jest przywoływanie do porządku a nie odwrotnie. W dbałości o reżim sanitarny Przewodniczący powinien przywołać do porządku tych co nie mają maseczek,