Na sygnale Żywiec

Żywiec: Rowerem na podwójnym gazie. Mandat 2,5 tysiąca!

Fot. Policja

Jazda po alkoholu na rowerze, co prawda nie jest już przestępstwem, lecz za to wykroczenie można bardzo mocno oberwać po kieszeni. Przekonało się o tym dwóch rowerzystów zatrzymanych w czwartek przez żywiecką policję.

Pierwszy z nich „wpadł” około 9.00 w Koszarawie.– Policjanci z komisariatu w Jeleśni zobaczyli mężczyznę, który kierując rowerem miał problem z utrzymaniem prostego toru jazdy – opisuje przebieg zdarzenia policja. Okazało się, że rowerzysta to 47-letni mieszkaniec powiatu żywieckiego. Alkomat pokazał, że jego problemy z utrzymaniem równowagi nie były przypadkowe. Mężczyzna wydmuchał ponad 1,5 promila.

Niedługo później podobne zdarzenie miało miejsce w Rycerce Górnej. Policjanci z komisariatu w Rajczy zatrzymali tam do kontroli jadącego na jednośladzie 50-latka. W jego wypadku alkomat pokazała ponad 2 promile!

Obaj mężczyźni zostali ukarani za popełnione wykroczenia mandatami karnymi w wysokości 2,5 tysiąca złotych.

Policja przypomina, że zgodnie z nowym taryfikatorem mandatów (obowiązuje od stycznia) jazda rowerem po użyciu alkoholu (między 0,2 promila a 0,5 promila) może kosztować osobę popełniającą to wykroczenie 1000 złotych. W przypadku jazdy pod wpływem alkoholu (powyżej 0,5 promila) mandat może wynieść nawet 2,5 tysiąca. Jednocześnie funkcjonariusze apelują do rowerzystów, że jazda jednośladem w takim stanie stanowi duże zagrożenie na drodze.

google_news