Wydarzenia Żywiec

Żywiec: Spółka pogotowia w rejestracji

Fot. Paweł Szczotka

Trwają przygotowania do bardzo poważnych zmian organizacyjnych w pogotowiu ratunkowym na Żywiecczyźnie. Na razie nie wiadomo, kiedy zarządzanie karetkami miałaby przejąć spółka Żywiec Ambulans Serwis, bo wciąż trwają procedury rejestracji jej działalności medycznej u wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka.

Przypomnijmy, że 8 kwietnia 2020 roku radni powiatu żywieckiego zdecydowali, aby dotychczasowe pogotowie ratunkowe z zespołami wyjazdowymi, które działa jeszcze przy Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu, przekazać spółce Żywiec Ambulans Serwis. Zapowiedziano, że jej udziałowcami będą Starostwo Powiatowe w Żywcu (51 proc. udziału) i firma InterHealth Canada (49 proc.), która od 24 września prowadzi wybudowany przez siebie Szpital Żywiec. Kilka miesięcy później przeciwko takim planom ostro zaprotestowali ratownicy medyczni, z których część do dziś nie może się pogodzić z takimi przekształceniem. Mimo sprzeciwu, początkiem grudnia spółka powstała. Udziałowcami są starostwo i powołana specjalnie przez InterHealth Canada spółka InterHealth Ambulance Services Poland z siedzibą w Warszawie, której prezesem jest Zahid Hamid Al Sabti.

W przypadku spółki pogotowia Żywiec Ambulans Serwis, której kapitał zakładowy wynosi 10 tys. zł, powołano niedawno prezesa. Został nim Piotr Dziedzic (kierownik pogotowia żywieckiego), a wiceprezesem Małgorzata Świątkiewicz (dyrektor Szpitala Żywiec). Spółka na razie nie przejęła pogotowia.

Obecnie jest ona na etapie rejestracji działalności medycznej u wojewody śląskiego. Po tych formalnościach musi zostać jeszcze uzyskane porozumienie z Bielskim Pogotowiem Ratunkowym na podwykonawstwo dla spółki. Potem prawdopodobnie w czerwcu ogłoszony zostanie konkurs na wykonywanie świadczeń ratownictwa medycznego na naszym terenie, do którego spółka Żywiec Ambulans Serwis stanie w konsorcjum z Bielskim Pogotowiem Ratunkowym i Cieszyńskim Pogotowiem Ratunkowym – mówi starosta Andrzej Kalata.

Na nasze pytanie, czy władze powiatu, jako główny udziałowiec, będą się starać, aby spółka Żywiec Ambulans Serwis utrzymała dotychczasowe zespoły wyjazdowe karetek w Żywcu, Jeleśni, Łękawicy, Rajczy i Węgierskiej Górce, starosta Andrzej Kalata odpowiada, że tak.

Co więcej, powracamy również do sprawy sprzed dwóch lat i naszych starań o uruchomienie dodatkowego na Żywiecczyźnie zespołu wyjazdowego z ratownikiem medycznym w Lipowej – zaznacza starosta.

Jednak optymizmu starosty Andrzeja Kalaty oraz dyrektora zarządzającego InterHealth Canada Polska Wadima Kurpiasa w kwestii spółki Żywiec Ambulans Serwis nie podziela część ratowników medycznych, którzy obawiają się o przyszłość pogotowia i działalności zespołów wyjazdowych na Żywiecczyźnie.

Taka sytuacja nie powinna się zdarzyć. Dla nas to pierwszy krok do prywatyzacji pogotowia. Ratownictwo medyczne ma w swojej nazwie określenie „państwowe” i takie też powinno pozostać. Czy teraz, wzorem przekształcenia pogotowia, powinno się stworzyć spółkę straży pożarnej czy policji z udziałem jakieś prywatnej firmy? – pytają żywieccy ratownicy, dodając, że nie wierzą w obietnice władz powiatowych i szefów firmy InterHealth Canada.

Starosta twierdzi, że powiat nie miał innego wyjścia.

W umowie o partnerstwie publiczno-prywatnym z firmą InterHealth Canada z września 2011 roku był zapis, że wybuduje ona szpital i będzie nim zarządzać przez 30 lat, ale także przejmie pogotowie. Nowe odgórne przepisy z wiosny 2019 roku narzuciły, że pogotowie nie może być w prywatnych rękach. Dopuszczono jednak możliwość prowadzenia pogotowia przez spółkę, ale pod warunkiem, że co najmniej 51 procent udziału w niej będzie miał samorząd. Dlatego wybraliśmy takie rozwiązanie, naszym zdaniem najlepsze. W innym scenariuszu, likwidując ZZOZ, musielibyśmy zlikwidować również pogotowie. A tego absolutnie nie chcieliśmy – podkreśla starosta.

google_news
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
3 lat temu

Smutne jest to co zrobiono ze szpitalem Żywieckim a teraz z pogotowiem, proponuje jeszcze żeby burmistrzem został arab w turbanie.

Amon
Amon
3 lat temu
Reply to  Marek

A niech zostanie i Żyd, oni potrafią być gospodarzami

Sigfrid
Sigfrid
3 lat temu
Reply to  Amon

Żaden żyd nie próbował mnie oszukać. Rozliczenie było do bólu uczciwe. A z arabami było nieco inaczej…

Teresa
Teresa
3 lat temu
Reply to  Marek

Zarządza szpitalem śmieszne czym zarządza tym wiecznie zamkniętym szpitalem

czyt.
czyt.
3 lat temu
Reply to  Marek

Prawdopodobnie było by lepiej ,bo gorzej już być nie może.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Gdyby część ratowników zrozumiała, że starosta nie miał wyjścia to by zrozumiała. A tak niepotrzebnie odnosi do prywatnej straży pożarnej.

Oset
Oset
3 lat temu
Reply to  Hermenegilda

A osp nie jest spółką prywatną ? rodzinną ? tak z niewiedzy pytam 😉

Cynik
Cynik
3 lat temu
Reply to  Oset

Strażacy jedna wielka rodzina 😉 tam gdzie są Panstwowe pieniądze tam jest nepotyzm i kolesiostwo. Bo jak coś jest wspólne to jest niczyje.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  Cynik

Finansami osp niby skarbnik gminny zarządza i ma oko wójt. Niestety radni najczęściej nie mają oczu.

Oset
Oset
3 lat temu
Reply to  Cynik

Zapewne jest dylemat , bo jeśli by mieli wybierać Ameryka albo Rosja to wiadomo Rosja to kojarzy się z pijaństwem a Ameryka z prohibicją , hmm poważny dylemat

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  Oset

OSP jest stowarzyszeniem ze szczególnymi względami w gminie. Ma dużo wspólnego z rodziną podczas kiedy od OSP i rodzin uzależniony jest w dużej mierze wybór radnych, wójta.

Oset
Oset
3 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Jeśli w zarządzie osp jest czterech członków z jednej rodziny i czterech z drugiej rodziny to OSP można postrzegać jako własność rodziny
zapewne są tam też jakieś wybory 😉

czyt.
czyt.
3 lat temu
Reply to  Oset

W Sporyszu nowy szpital też podobno jest prywatny a nowe bardzo kosztowne drogi do niego są państwowe