Wydarzenia Żywiec

Żywiec: Stary szpital w użytkowanie dla InterHealth Canada

Fot. Paweł Szczotka

Radni powiatu żywieckiego zdecydowali wczoraj (18 stycznia), aby nieodpłatnie przekazać dla firmy InterHealth Canada w użytkowanie nieruchomość starego Szpitala Powiatowego w centrum Żywca z budynkami i działkami o powierzchni ponad 2 hektarów.

To konsekwencja zawartej umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym pomiędzy Starostwem Powiatowym w Żywcu a InterHealth Canadą. Zgodnie z zapisami firma wybudowała i prowadzi nowy Szpital Żywiec przy ulicy Pola Lisickich 80 przez okres 30 lat. Teraz przyszedł czas na kolejne uzgodnienia.

Jako powiat przekazujemy stary szpital z nieruchomościami tylko na czas umowy partnerstwa publiczno-prywatnego w nieodpłatne użytkowanie na 30 lat. W środę (20 stycznia) podpiszemy z InterHealth Canadą akt notarialny w tej sprawie – tłumaczył starosta żywiecki Andrzej Kalata podczas wczorajszej nadzwyczajnej zdalnej sesji Rady Powiatu Żywieckiego, którą zwołano z tego powodu.

Tuż przed sesją radni otrzymali poprawioną wersję projektu uchwały, bo do wcześniejszej zakradło się błędne sformułowanie, które wychwycił radny powiatowy Jacek Jarco. Ale w trakcie obrad okazało się, że jest również kilka nieścisłych zapisów, które trzeba było poprawić, a wiceprzewodniczący Tadeusz Pal przyznał, że ma wątpliwości zastanawiając się czy uchwała nie została przygotowana na kolanie. Jeszcze inne wątpliwości miał radny Jacek Kulec.

Czy w umowie PPP są zapisy, że stary szpital będzie mógł byż użyczony tylko na działalność medyczną? Czy będziemy mieli wpływ na to co będzie robić partner czy pozostaniemy tylko obserwatorami? – dopytywał radny Jacek Kulec.

Starosta Andrzej Kalata wspólnie z prawnikiem ze starostwa stwierdzili, że w umowie PPP nie ma zapisów, iż po użyczeniu na nieruchomości starego szpitala ma być prowadzona wyłącznie działalność medyczna.

Ale w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest zastrzeżenie, że w tym miejscu można prowadzić działalność medyczną i okołomedyczną. Z kolei, gdy będzie planowana zmiana zarządzania odbiegająca od oferty, to wówczas będzie ona wymagać zgody Zarządu Powiatu Żywieckiego – zaznaczył starosta.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
16 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
piotr
piotr
1 miesiąc temu

tak , dla handlowców czynsze, nie najmniejsze ,w okresie pandemii problem z ulgami , a tu 2 hektary za darmo ………… hm dobra zmiana ? za 2 hektary biznes mógł wnieśc trochę do budżetu a tak ? pewno za 3o lat trzeba będzie jeszcze posprzątać. ciekaw jestem co zostanie z nowego szpitala jak przyjdzie go zdać…….. pewno taki syf nam zostanie jak przy starym szpitalu , bo nik wiedząc że ma oddac nie będzie inwestować . to pewne

Góral żywiecki
Góral żywiecki
1 miesiąc temu

Dlaczego wyraźnie nie informuje się mieszkańców o tym co powstanie w tym miejscu ?

Oset
Oset
1 miesiąc temu

…nieodpłatnie , kiedyś zagraniczne supermarkety były zwolnione z podatku ,a rodzime firmy nie 🙁 kiedyś zakłady ,fabryki etc. Były doprowadzane świadomie do upadku żeby zagraniczny inwestor mógł tanio kupić i być zwolniony z podatku, ziemia w centrum miasta to majątek ogromny , wątpię czy kogoś obchodzą mury które na niej stoją
( Elli, Elli , lama Sabachthani )

trudeau
trudeau
1 miesiąc temu

To już nie ma polskich firm tylko trzeba obcemu kapitałowi oddawać?

Rajmund
Rajmund
1 miesiąc temu

Jeżeli to nowe uzgodnienia to pewnie nie było tego w poprzednich zapisach. Nasuwa się pytanie: dlaczego teraz Starostwo przekazuje obiekt nieodpłatnie i czy ma to ew. związek z zażądaniem przez arabskich partnerów milionowej rekompensaty z uwagi na brak spodziewanych dochodów szpitala?
Niezależnie od wszystkiego “Kanadyjczycy” mają najlepszych prawników, dlatego liczę że w Starostwie wiedzą co robią.

Powodzenia .
Powodzenia .
1 miesiąc temu

Dla przypomnienia , ta firma sobie życzy aż 5 złotych za godzinę postoju na parkingu przy swoim szpitalu.

Jasnowidz
Jasnowidz
1 miesiąc temu

Czy były już jakieś przetargi ? Teren jest bardzo cenny i nawet gdyby w przyszłości postanowiono zrobić w tym miejscu wielki płatny parking , to miasto mogło by sporo na nim zarobić , tym bardziej że to ścisłe centrum i nawet nie ma parkingu na turystyczne autobusy.
W Bielsku i w innych miastach tak robią i spore pieniądze wpływają do miejskiego budżetu.

facet
facet
1 miesiąc temu

Jak rozumiem Prokuratura stawia już w tej sprawie zarzuty?

stefan
stefan
1 miesiąc temu

A nic nie piszą jakie plany wobec tej nieruchomości mają Kanadyjczycy? Przecież budynki to ruina… Oby nie skończyło się że będziemy mieć piekną wizytówke miasta – ruinę jak kiedyś w Kozubniku…

Jasnowidz
Jasnowidz
1 miesiąc temu
Reply to  stefan

Wyburzenie tych baraków to żaden problem bo to niskie budownictwo. Dobry sprzęt i po miesiącu nie ma śladu. Wtedy oczy się otworzą jaki fajny i wielki jest ten teren.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Co z długami starego szpitala?

beznazwy
beznazwy
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

no ty pisowiec tego nie wiesz ?
To my podatnicy je spłacimy

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  beznazwy

Bez nazwy więc bez zainteresowania ile będziesz spłacał?

znazwa
znazwa
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

Nie bój nic wprowadzą kolejny podatek “pro zdrowotny” na zawartość cukru w cukrze albo opłate przesyłową i każdy będzie bulił.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  znazwa

Mimo wszystko dobrze wiedzieć ile trzeba spłacić lokalnie a radnych to nie interesuje czemuś.

Góral żywiecki
Góral żywiecki
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

nikt nic nie wie.