Wydarzenia Żywiec

Żywiec: Zgrzyt o młodzież na sesji powiatowej (aktualizacja)

Fot. Paweł Szczotka

W wiele podziękowań i wręcz sielanki obfitowała dzisiejsza (15 października) sesja Rady Powiatu Żywieckiego. Jednak na jej końcu doszło do zgrzytu.

To była ostatnia sesja V kadencji. Część radnych wręcz prześcigała się w podziękowaniach kierowanych do starosty Andrzeja Kalaty. Niektórzy stracili nawet w tym umiar, co wywoływało uśmiechy na twarzach innych radnych. Jako jeden z ostatnich głos zabrał radny powiatowy Jacek Seweryn. Powiedział między innymi, że uczniowie z prowadzonego przez niego Koła Turystyki Górskiej i Krajoznawczej Kangchendzonga z Żywca otrzymali ostatnio ogromne wyróżnienie jako jedno z nielicznych kół w Polsce.

Pomimo wielu sukcesów na szczeblu ogólnopolskim nikt z moich uczniów nie otrzymał żadnego wyróżnienia podczas gali podsumowującej osiągnięcia uczniów i nauczycieli szkół powiatowych w roku szkolnym 2017/2018, która odbyła się w połowie czerwca. Patrząc na to za co wyróżnienia otrzymali pozostali, to z moich uczniów te wymagania spełniało aż 36 osób! Jeśli ktoś chciał uderzyć we mnie, to nie musiał tego robić młodzieży! Ci młodzi ludzie zasypywali mnie potem pytaniami dlaczego oni nie znaleźli się wśród wyróżnionych chociaż w wielu przypadkach mieli większe sukcesy od nagrodzonych. Dlatego torbę z upominkami, którą dzisiaj otrzymałem od władz powiatowych z okazji 20-lecia powiatu w całości przekazuję dla starosty Andrzeja Kalaty, aby miał w przyszłości na prezenty dla uczniów – powiedział radny Jacek Seweryn.

Po tych słowach zszedł z mównicy i podszedł do siedzącego za stolikiem sesyjnym starosty Andrzeja Kalaty. Tam wręczył mu torbę z upominkami. Zaskoczony starosta nie zdążył nawet wstać. Nie skomentował również całej tej sytuacji. Zresztą nikt z radnych nie podjął dyskusji.

***

Dzisiaj (16 października) do całej sytuacji z sesji Rady Powiatu odniósł się wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk.

Nieprawdą jest, że Zarząd Powiatu Żywieckiego pomija jakiekolwiek wnioski o nagrody i wyróżnienia dla uczniów naszych szkół! W roku szkolnym 2017/2018 przyznane zostały 84 nagrody indywidualne od 300 do 1500 złotych dla ucznia za szczególne osiągnięcia w nauce. W trakcie oceny złożonych przez dyrektorów szkół wniosków okazało się, że jest większa grupa uczniów. Dlatego też zarząd zwiększył zaplanowaną kwotę do 47,3 tys. zł. Z I Liceum Ogólnokształcącego w Żywcu nagrody otrzymało 30 uczniów! Radny Jacek Seweryn publicznie wprowadził wszystkich w błąd, bo, jak potwierdził to Jacek Biłko, dyrektor LO w Żywcu, uczący w tej szkole radny Jacek Seweryn nie złożył żadnego wniosku dla uczniów, których przygotowywał do olimpiady lub konkursu! Warto podkreślić, że forma doceniania najlepszych uczniów została wprowadzona na wniosek Zarządu w obecnej kadencji, bo naszym zdaniem jest najlepszą formą wyróżnienia! Szkoda, że zamiast spokojnie podsumować sytuację w oświacie radny Jacek Seweryn, poprzez swoje niezrozumiale akcje i show, prowadzi dziwną formę kampanii wyborczej! Z tak prymitywnych zachowań i form wprowadzania w błąd radnych i mieszkańców nie przybędzie środków w oświacie! – twierdzi wicestarosta Stanisław Kucharczyk.

Dodatkowo wystosował pismo do Romana Rokity, przewodniczącego Rady Powiatu Żywieckiego.

W związku z wystąpieniem radnego Jacka Seweryna (…) dotyczącym nagród za szczególne osiągnięcia w olimpiadach, konkursach i turniejach uczniów szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Żywiecki, uprzejmie informuję, że w roku szkolnym 2017/2018 po raz drugi zostały przyznane uczniom naszych szkół nagrody za te osiągnięcia. Przyznano 84 nagrody indywidualne, których wysokość wyniosła od 300 do 1500 zł oraz 8 nagród zespołowych o wartości od 600 do 1500 zł. Łącznie na nagrody za szczególne osiągnięcia w olimpiadach, konkursach i turniejach uczniów szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Żywiecki przeznaczono 47 300 zł. Jeśli chodzi o uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Żywcu, to w tegorocznej edycji nagrody otrzymało 30 uczniów, w tym 16 po 300 zł., 2 po 400 zł, 2 po 600 zł., 7 po 800 zł., 2 po 1000 zł. i 1 w wys. 1500 zł. Z informacji dyrektora I LO w Żywcu Jacka Biłko, wynika, że Jacek Seweryn, jako nauczyciel tej szkoły, nie złożył żadnego wniosku dla swoich uczniów, których przygotowywał do olimpiad lub konkursów. Należy podkreślić, że wyżej opisana forma wyróżnienia uczniów za szczególne osiągnięcia w nauce została wprowadzona przez Zarząd Powiatu w obecnej kadencji. Nigdy nie pozostawiliśmy żadnego wniosku dyrektora naszej szkoły bez właściwego rozpatrzenia, bez względu na charakter wniosku czy osoby, której dotyczy.

Kronika2110_m
Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Franuś
Franuś
2 lat temu

Teraz należałoby zamieścić aktualizację (sprostowanie) od radnego Seweryna. Nie jest jasne, że dyrektor I LO mówi o braku złożonego wniosku przez nauczyciela tak jakby nie znał sytuacji w szkole i nie wiedział, że są wielkie osiągnięcia, według radnego, Koła prowadzonego przez nauczyciela. Papier (wniosek) ma być najważniejszy w tej sytuacji?

Tom
Tom
2 lat temu
Reply to  Franuś

No tak to działa we wszystkich szkołach. Jest to sytuacja potwierdzająca nieudolność pana Seweryna.

strata
strata
2 lat temu

Seweryn patrzy tylko swojego nosa. Nie walczy o godne płace w szkołach powiatowych bo ma dietę radnego. Pozbierał godziny w ogólniaku starszym od siebie stażem nauczycielom. Nie zastanawia się dlaczego co mądrzejsi uczniowie uciekają do Bielska Białej do ogólniaków. Może lubią podróżować po 4 godziny dziennie tam i z powrotem ? Gdzie w rankingach są żywieckie szkoły ? Gdzie renoma ogólniaka sprzed lat ? Kto go wybiera na radnego ? Po co ? Bo od czasu do czasu powie coś kontrowersyjnego ? Na ogół i tak nic z tego nie wynika. Nie głosujcie na niego bo to strata głosu.

Franuś
Franuś
2 lat temu

Co mieli dyskutować radni skoro wcześniej prześcigali się w podziękowaniach. Wypowiedź radnego Seweryna nie na miejscu, nie wpisała się w klimat.

Tom
Tom
2 lat temu
Reply to  Franuś

Bo on już nigdzie się nie powinien wpisywać. Chory ze złości człowiek.