Wydarzenia Żywiec

Żywiecczyzna: Gazowe zamiary

Fot. Paweł Szczotka

Powraca temat smogu na Żywiecczyźnie. Przy okazji rodzi się wiele pytań o rozbudowę sieci gazowej w powiecie.

Obecnie dostęp do gazu ma część mieszkańców Żywca oraz gmin Lipowa, Łodygowice, Czernichów i Łękawica. Sieć „dotarła” także na granicę gminy Radziechowy-Wieprz, gdzie z gazu korzystają dwie firmy. Niedawno w Żywcu za-kończono budowę gazociągu o długości 3,8 kilometra za ponad 2,2 mln zł do powstającej nowej siedziby Szpitala Powiatowego w dzielnicy Sporysz, która przy okazji zyskała dostęp do gazu.

Ostatnio szefowie Polskiej Spółki Gazownictwa zaprezentowali w Żywcu „Program przyspieszenia inwestycji w sieć gazową Polski na lata 2018-2022”. Ireneusz Krupa, członek zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa podkreślił, że program zakłada, iż do 2022 roku zgazyfikowanych zostanie w Polsce 300 gmin, co oznacza, że z sieci mogłoby skorzystać około 90 procent mieszkańców całego kraju. W przypadku województwa śląskiego program dotyczy gazyfikacji 16 gmin.

Ziemowit Podolski, dyrektor oddziału Zakładu Gazowniczego w Zabrzu stwierdził, że rozbudowa sieci do żywieckiego Sporysza to niejako brama do dalszej gazyfikacji w kierunku gmin Świnna, Jeleśnia i Koszarawa.

W gminie Jeleśnia mamy już wstępnie zapewnionych odbiorców wśród największych firm, co już teraz czyni rozbudowę sieci opłacalną. W przypadku gminy Koszarawa musimy znaleźć większych odbiorców. Z kolei gmina Świnna jest niejako po drodze do Jeleśni i Koszarawy. Jeśli chodzi o gazyfikację innych rejonów na Żywiecczyźnie, to w programie przyspieszenia znalazła się dodatkowo gmina Gilowice. Z kolei w gminie Radziechowy-Wieprz jesteśmy już po ankietach i na etapie zlecenia usługi dystrybucyjnej. Trudna do gazyfikacji na pewno będzie gmina Węgierska Górka z uwagi na ukształtowanie terenu. Ale widzimy tam spory potencjał. Koncepcja na sieć gazowniczą w tej gminie będzie gotowa w listopadzie. Do gminy Milówka będziemy chcieli dotrzeć od Węgierskiej Górki. Z kolei gazyfikacja gminy Rajcza mogłaby się rozpocząć po zakończeniu prac na Śląsku Cieszyńskim w gminie Istebna po 2022 roku. Bardzo trudnym terenem do wybudowania sieci będzie gmina Ujsoły z uwagi na górski obszar i rozproszoną zabudowę. Warto zaznaczyć, że w przypadku gmin, w których sieć jest już dostępna, mieszkańcy na bieżąco mogą zgłaszać chęć podłączenia się do niej – podkreślił dyrektor Ziemowit Podolski.

google_news
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mirosław
Mirosław
5 lat temu

we wszystkich artykułach tylko obiecanki żadnych konkretów ……

pracownik budzetówki
pracownik budzetówki
5 lat temu

I tak mnie nie będzie stać na gaz. Chyba że cyklon B.

Iiii
Iiii
5 lat temu

A do gminy Milówka kiedy dotrze gaz.

Franuś
Franuś
5 lat temu
Reply to  Iiii

Jest powiedziane, że gaz do Milówki dotrze w ostatniej kolejności jeśli dostarczony będzie do Węgierskiej Górki. Ale nie tak szybko bo są problemy z ukształtowaniem terenu w Węgierskiej Górce. Szefowie PGNiG i dyrektor Zakładu Gazowniczego w Zabrzu zaprezentowali program na lata 2018 – 2022 ale pewnie Milówka wypadnie poza pięciolatkę. Bo to było takie sobie opowiadanie mało zobowiązujące co do tych ostatnich: Węgierska Górka, Milówka, Rajcza, a Ujsoły to abstrakcja.

Franuś
Franuś
5 lat temu

Ale na węglu stoimy z perspektywą 200 lat a gazu własnego nie mamy. Póki co węgiel tańszy i inwestować w piece ekologiczne na węgiel można już. Jest w ogóle jakiś plan czy chaos w sprawie ochrony przed smogiem?