Wydarzenia Żywiec

Żywiecczyzna w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Do końca listopada potrwa głosowanie w ramach pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Na liście znalazły się dwa projekty z Żywiecczyzny!

Jak informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w tej edycji do dyspozycji mieszkańców jest 10 milionów złotych. Z tego 2,5 miliona zostanie przeznaczone na zadania z puli wojewódzkiej, a 7,5 miliona na zadania w pulach podregionalnych. Głosować można wybierając spośród 85 projektów.

Każdy z głosujących ma do dyspozycji 4 punkty. 1 punkt można oddać na zadania zgłoszone w ramach puli wojewódzkiej, a pozostałe 3 punkty na zadania zgłoszone w pulach podregionalnych. Od głosującego zależy, czy odda 3 punkty na jedno zadanie, czy podzieli je na dwa lub trzy zadania. Głosować w pulach podregionalnych można niezależnie od miejsca zamieszkania w województwie śląskim. Podczas jednej sesji przyznaje się punkty na zadania wojewódzkie i podregionalne. Podczas głosowania będą potrzebne dane osobowe, na podstawie których weryfikowana będzie poprawność głosowania. Po zatwierdzeniu głosów, głosowanie na podstawie tego samego numeru PESEL nie będzie możliwe niezależnie od tego, czy wykorzystało się wszystkie dostępne punkty – tłumaczy biuro prasowe.

Ogłoszenie wyników ma się odbyć do 18 grudnia. Z kolei lista z zatwierdzonymi projektami ma być znana do 31 grudnia.

Projekty z Żywiecczyzny

I. Zasięg wojewódzki

1. Budowa chodnika w ciągu drogi wojewódzkiej nr 946 na terenie gminy Gilowice (koszt 778 682,77 zł)

Projekt swoim zakresem obejmuje budowę ogólnodostępnego jednostronnego chodnika o szerokości 2 metrów i długości 332 metrów. Droga wojewódzka o nr 946 łączy dwa województwa śląskie i małopolskie. Obecnie na powyższej drodze, która znajduje się w terenie górskim z licznymi wzniesieniami i zakrętami oraz usytuowana jest wśród zabudowań domów jednorodzinnych, nie ma pobocza, ani chodników.

II. Zasięg podregionalny

1. Wyznaczenie Zbójnickiej Ścieżki Trzech Harnasi (koszt 140 tys. zł)

Główny cel to wyznaczenie ścieżki turystycznej biegnącej od Trójstyku (Jaworzynka) poprzez Zwardoń, Milówkę do Rajczy, po terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego i łączącej Beskid Śląski oraz Beskid Żywiecki z miejscami odpoczynkowymi w stylu zbójnickim, oznaczonej i trasowanej multimedialnie oraz fizycznie, również dla osób niewidomych. Oprócz charakteru turystycznego ścieżka ma posiadać walory poznawczo-historyczne, dzięki ustawieniu tablic mówiących o faunie i florze regionu oraz uwarunkowaniach historycznych z naciskiem na tradycje zbójnickie i pasterskie. Trasa przeznaczona dla turystyki pieszej, biegaczy, nordic walking, ski-tur i rowerowej turystyki terenowej. Zwieńczeniem projektu ma być cykliczna impreza sportowo-turystyczna o nazwie Rajd Trzech Prezydentów, która ma na stałe wpisać się w kalendarz imprez organizowanych przez marszałka województwa śląskiego.

Głosować można pod adresem: https://ebo.slaskie.pl/pub/vote/1

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Czytelnik.
Czytelnik.
7 miesięcy temu

W związku z ociepleniem klimatu, nadchodzą coraz gorętsze lata. Wody będzie brakować i ani słowa tu o odmulenku i pogłębiania dawnego Morza Żywieckiego. Kiedyś za to zaniedbanie trzeba będzie nam słono zapłacić. Za parę lat odczujemy to we własnch kieszeniach.

Hermenegilda
Hermenegilda
7 miesięcy temu
Reply to  Czytelnik.

Budżet Obywatelski to projekty zależne od zgłoszenia i przegłosowania przez mieszkańców. Trzeba być aktywny w inny sposób niż komentarz tutaj.