Porady i inspiracje

ZZP, czyli własny biznes w Holandii

ZZP Holandia

Samozatrudnienie to stosunkowo popularna forma świadczenia pracy, wybierana często nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Takowy trend dotyczy także Holandii. Czym jest holenderskie ZZP? Jakie są wady oraz zalety tego rodzaju zatrudnienia? Wyjaśniamy!

Co to jest ZZP?

Skrót ZZP pochodzi od określenia “Zelfstandige Zonder Personeel”, które można przetłumaczyć jako samozatrudnienie, w przypadku którego nie zatrudniamy dodatkowych pracowników. W praktyce jest to nic innego, jak odpowiednik dobrze znanej również w Polsce jednoosobowej działalności gospodarczej. Taka forma prowadzenia biznesu jest często wybierana przez osoby, które pracują w branży budowlanej, wykończeniowej, bądź też wykonują wolne zawody.

Kto może zarejestrować własną działalność (ZPP) w Holandii?

Proces rejestracji własnej działalności w Holandii nie jest uznawany za wyjątkowo skomplikowany. Aby przystąpić do formalności, konieczne jest jednak dopełnienie odpowiednich warunków, narzuconych odgórnie przez niderlandzkie urzędy. Mowa tutaj przede wszystkim o procedurze weryfikacji, którą realizuje się poprzez urząd skarbowy, czyli Belastingdienst. Pracownicy skrupulatnie sprawdzają, czy dana osoba faktycznie może zostać oficjalnie określona jako przedsiębiorca. W tym celu należy wypełnić stosowny formularz, w którym zawiera się informacje odnośnie świadczonych usług lub sprzedawanych towarów, osiąganych dochodów oraz tego, kto jest realnym nabywcą dóbr. Wszystko to przez wzgląd na ustawę, która ma za zadanie eliminować z rynku nieuczciwe praktyki stosowane przez firmy, którzy nakłaniają swoich pracowników do przejścia na samozatrudnienie, by zaoszczędzić na składkach na ubezpieczenie zdrowotne lub emerytalne.

Jak wygląda i ile czasu trwa założenie ZPP w Holandii?

Aby zarejestrować własną, niderlandzką działalność gospodarczą należy rozpocząć od rezerwacji terminu na spotkanie w Kamer van Koophandel, czyli Izbie Handlowo-Przemysłowej. Do urzędu udajemy się z kompletem wymaganych dokumentów. Co więcej, podczas rozmowy z urzędnikiem konieczne jest przedstawienie wszelkich informacji na temat nazwy prowadzonej działalności, zakresu oferowanych usług czy też sektora biznesu, w którym będzie działać przedsiębiorstwo. Po spotkaniu wyznaczony zostaje termin, w którym należy dopełnić formalności, takich jak założenie firmowego rachunku w banku, aktywacja identyfikatora podatkowego VAT, a także zawarcie umowy na polisę ubezpieczeniową. Z tego względu trudno jednoznacznie określić czas, który należy poświęcić na otwarcie firmy.

Ile kosztuje założenie ZZP w Holandii?

Rejestracja firmy w Holandii wiąże się z koniecznością inwestycji na poziomie kilkuset euro. Główne koszty, jakie należy ponieść, chcąc zostać przedsiębiorcą w Holandii to:

  • przygotowanie dokumentów wymaganych przy rejestracji – 50 euro,
  • rejestracja firmy w urzędzie – 70 euro,
  • przyznanie identyfikatora VAT – 150 euro.

Ponadto w przypadku osób, które nie znają biegle języka niderlandzkiego, konieczne będzie skorzystanie z usług tłumacza, który pomoże w dopełnieniu wszelkich formalności w urzędach. Koszt godziny pracy wykwalifikowanego tłumacza to około 75 euro. Często może wystąpić także konieczność skorzystania z usług doradcy podatkowego. W takim przypadku należy liczyć się z wydatkiem na poziomie nawet 200 euro za godzinną konsultację.

Jakie są zalety pracy w Holandii jako ZZP?

Prowadzenie własnej działalności w ramach niderlandzkiego ZZP niesie za sobą szereg zalet, takich jak między innymi:

  • możliwość pracy jako freelancer, a co za tym idzie swobodnego doboru klientów oraz zleceń,
  • w większości przypadków znacznie wyższe przychody płynące z codziennej pracy,
  • elastyczny czas pracy (o ile zajmowane stanowisko nie wymaga pracy w stałych godzinach),
  • w określonych sytuacjach znacznie niższy podatek dochodowy,
  • możliwość rozliczania wydatków jako kosztów uzyskania przychodu,

Podstawowe wady pracy w Holandii jako ZZP – na co należy uważać?

Poza licznymi zaletami, praca w formie samozatrudnienia niesie za sobą także szereg wad. Do tego grona zaliczyć możemy między innymi takie kwestie, jak chociażby:

  • formalności związane z rozliczeniami podatkowymi, czy też ubezpieczeniem społecznym,
  • większa odpowiedzialność za terminy realizacji zleceń oraz szkody powstałe podczas pracy,
  • konieczność samodzielnego opłacania podatków,
  • dodatkowe koszty w postaci księgowości,
  • brak ubezpieczenia chorobowego,
  • brak składek emerytalnych (a co za tym idzie brak emerytury w przyszłości).

Czy warto zdecydować się na ZPP w Holandii?

Samozatrudnienie w holenderskich realiach wygląda nieco inaczej, aniżeli prowadzenie własnej działalności gospodarczej w Polsce. Niderlandzkie urzędy wydają się być bardziej wymagające wobec przyszłych przedsiębiorców, a ponadto dla osób zza granicy problematyczne mogą być rozliczenia podatkowe, czy nawet załatwianie spraw urzędowych. Zdecydowanym plusem są natomiast większe zarobki, a także niższe podatki, czy też możliwość uwzględniania ponoszonych wydatków na poczet kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Planując prowadzenie biznesu w Holandii, z pewnością warto zadbać o dobrego tłumacza, który pozwoli lepiej zrozumieć przepisy i zasady podatkowe, jakie panują w tym kraju.

google_news