Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

12 tys. zł w 12 minut. ZUS zachęca rodziców do składania wniosków o RKO

Fot. Pixabay.com

Około 12 minut – tyle średnio trwa wypełnienie wniosku na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). W ramach programu rodzice dzieci mogą otrzymać maksymalnie 12 tys. zł. Do tej pory złożyli już ponad 300 tys. dokumentów.

Od 1 stycznia można składać do ZUS elektroniczne wnioski o wypłatę Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. – Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane. Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej, a przyznaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Rodzice nie muszą ograniczać się co do dnia i pory składania wniosku o RKO. W związku z tym, że ich wypełnianie i wysyłanie odbywa się elektronicznie, można je składać o każdej porze dnia i nocy przez siedem dni w tygodniu. Osoby, które mają wątpliwości dotyczące programu, mogą napisać maila do ZUS, skorzystać ze specjalnej infolinii 22-290-55-00 lub umówić się na e-wizytę. W placówkach ZUS wypełnić wniosek o świadczenia pomogą również sami pracownicy ZUS.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments