Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

12,5 mln zł dla Śląska na program “Wspieraj seniora”. Dołącz i pomóż!

Fot. Pixabay.com

Ponad 12,5 mln zł trafi do gmin województwa śląskiego, które włączą się w rządowy program „Wspieraj seniora”. Jego celem jest organizacyjne i finansowe wsparcie samorządów gminnych w częściowej opiece nad osobami powyżej 70. roku życia, które w perspektywie kilku najbliższych tygodni ograniczą swoją aktywność do niezbędnego minimum.

Gminy przystępujące do realizacji programu będą mogły udzielać pomocy osobom starszym, które zdecydowały się na pozostanie w domu, w zakresie dostarczania zakupów obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze i środki higieny osobistej.

Do decyzji jednostek samorządu terytorialnego pozostaje, czy zadanie to będą realizować w ramach własnych możliwości kadrowych, na przykład poprzez zatrudnienie osób do realizacji zadania lub przyznanie dodatków zadaniowych, czy też poprzez zlecenie zadania organizacjom pozarządowym. Zgodnie z programem, gminy mogą też zakupić usługi od podmiotów sektora prywatnego lub otoczyć opieką seniorów przy współpracy z wolontariuszami, harcerzami, żołnierzami WOT czy członkami ochotniczej straży pożarnej.

Pandemia koronawirusa to egzamin z naszej solidarności. Od jego wyniku może zależeć przebieg pandemii, a tym samym zdrowie i życie Polaków. Dlatego tak cenne są wszelkie inicjatywy podejmowane z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców.

– Przesłaliśmy już informacje na temat programu „Wspieraj seniora” do samorządów i liczymy na odzew z ich strony. Pandemia koronawirusa to egzamin z naszej solidarności. Od jego wyniku może zależeć przebieg pandemii, a tym samym zdrowie i życie Polaków. Dlatego tak cenne są wszelkie inicjatywy podejmowane z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców. Zachęcam wszystkich państwa do włączenia się w wolontariat i pomoc osobom starszym w ramach akcji „Wspieraj seniora”. Okażmy wsparcie i solidarność międzypokoleniową! – apeluje wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek.

Szacuje się, że w naszym województwie pomocy wymagać może 562 428 mieszkańców powyżej 70. roku życia.

Sarni_karta
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments