Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

130 mln zł na wyprawkę szkolną w województwie śląskim

Fot. z archiwum ZUS

Blisko 130 mln zł trafiło do rodziców i opiekunów z województwa śląskiego na zakup wyprawki szkolnej w ramach programu „Dobry start”. W całym kraju złożono 2,8 mln wniosków. Łączna kwota wypłaconych świadczeń 300+ przekroczyła 1,1 mld zł.

Najwięcej wniosków wpłynęło w województwie mazowieckim, bo ponad 421 tys. i tu też kwota wypłaconych świadczeń w kraju jest najwyższa – wynosi 167 mln zł. Na drugim miejscu pod względem liczby złożonych wniosków i wypłaty jest województwo śląskie, z liczbą 333 tys. złożonych wniosków i wypłatą 129,6 mln zł. Najmniej wniosków o 300+ wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z województwa opolskiego, bo 64,5 tys.

Większość uprawnionych osób (około 90 proc.) złożyła już wniosek o świadczenie “Dobry start”. – Sprawna obsługa tego zadania przez ZUS była możliwa dzięki elektronizacji i automatyzacji. W ostatnim czasie mocno na to postawiliśmy i widzimy już tego efekty. Zaawansowane informatycznie systemy pozwoliły na szybką obsługę wniosków i wypłatę pieniędzy. Automatyzacja pozwoliła również odciążyć pracowników ZUS – mówi profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o świadczenie 300+ można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu [email protected] Najwięcej wniosków wpłynęło za pośrednictwem bankowości elektronicznej – 63,2 proc., poprzez Platformę Usług Elektronicznych 27,8 proc., a przez portal [email protected] 9,0 proc. Zdecydowana większość wniosków została obsłużona przez automat. Największą grupę osób, na które wypłacono świadczenie “Dobry start”, stanowiły dzieci w wieku od 7 do 14 lat – 68,8 proc. Najwięcej z nich uczęszcza do szkół podstawowych – 67,7 proc., liceów ogólnokształcących – 13,8 proc. oraz techników – 13,4 proc.

– Program “Dobry start” to 300 złotych jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymują świadczenie bez względu na dochód. Co ważne, jeżeli ktoś jeszcze nie złożył wniosku o 300+, to nic straconego, ma na to jeszcze trochę czasu, bo do końca listopada tego roku. Wnioski składamy tylko elektronicznie, a wypłata świadczenia jest realizowana na rachunek bankowy – przypomina Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

W ramach programu ZUS wypłaca świadczenie w wysokości 300 zł – raz w roku – na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat, lub 24 lat – w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

KBszpital
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
13 dni temu

Jeśli takie zdjęcie jest zamieszczone z archiwum ZUS, emeryci i renciści miejcie się na baczności, czas na wnuczków.

Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
13 dni temu

Nie tę kwotę przymierzaj Jasiu do całego kraju, ucz się Jasiu aż dasz radę podpisać się odpowiedzialnie: Jan.

Jasiu
Jasiu
13 dni temu

Za 130 mln obóz zdrady i zaprzaństwa urządziłbywystawne parady równości w każdym mieście i miasteczku.

Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
14 dni temu

Widzi “inżynier” co znaczy 2 mln zł na rewitalizację szlaku na Kozią Górę w stosunku do 1,1 mld zł (na razie) na 300 plus. Czy rodzina biedna czy bogata – dają 300+. I tu “inżynier” powie: ani złotóweczki podatku?