Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

1,6 tys. uczniów rozpoczęło naukę w szkołach zarządzanych przez powiat bielski

Fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Prawie 1,6 tysiąca uczniów rozpoczęło dziś nowy rok szkolny w czterech szkołach prowadzonych przez powiat bielski. – Tak dużo młodzieży nie było nawet po naborze w roczniku, w którym brali udział absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych – stwierdza Dorota Nikiel, odpowiedzialna za oświatę w powiecie bielskim.

Jak wskazuje Magdalena Fritz ze Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej, z roku na rok rośnie zainteresowanie młodzieży nauką konkretnego zawodu. W Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach otwartych zostało (w technikum i szkole branżowej) aż 11 pierwszych klas. To o 5 więcej, niż przed rokiem. W szkole średniej najwięcej chętnych było na kierunkach: technik informatyk i technik logistyk. W szkole branżowej I stopnia (dawniej zawodowej) naukę rozpoczyna młodzież w 4 klasach pierwszych.

– Cieszymy się z tego bardzo, ale mamy też problem. W całym kraju brakuje nauczycieli zawodu i nie inaczej jest u nas. Większość naszych nauczycieli z przedmiotów zawodowych jest w wieku emerytalnym – mówi Dorota Nikiel z Zarządu Powiatu Bielskiego. W największej szkole powiatowej uczyć się będzie 909 uczniów.

W czechowickim Liceum Ogólnokształcącym im. M. Skłodowskiej-Curie kandydatów było tak dużo, że utworzono 4 pierwsze klasy. To o 2 oddziały więcej, niż rok temu.

Na innych zasadach opiera się nabór do pozostałych szkół: Powiatowego Zespołu Placówek – Szkoły Mistrzostwa Sportowego Szczyrk i Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach. Od września kształci się tam w sumie prawie 140 młodych sportowców w dyscyplinach zimowych: skokach narciarskich, kombinacji norweskiej, biegach narciarskich i narciarstwie alpejskim. Do ZSS nr 4 uczęszcza 160 dzieci i młodzieży.

– Powiat bielski zainwestował w ostatnim roku szkolnym ponad 5 mln zł w swoje placówki oświatowe. Co z nowości? W czechowickiej szkole specjalnej kończą się prace przy nowym boisku wielofunkcyjnym. Cały teren tej placówki został ogrodzony, także parking na który przyjeżdżają busy wożące uczniów niepełnosprawnych. Młodzież „Resortówki” przy ul. Traugutta 11 będzie mogła korzystać z nowej bieżni lekkoatletycznej do skoku w dal. Przy ładnej pogodzie uczniowie docenią także nowo zagospodarowany plac między dwoma budynkami szkolnymi. Młodzież z czechowickiego ogólniaka już korzysta ze zmodernizowanej sali gimnastycznej – wylicza Magdalena Fritz.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jak żyć
jak żyć
2 miesięcy temu

No i co zrobić z brakiem nauczycieli w sytuacji rekordowej ilości młodzieży? – ktoś umie odpowiedzieć z wypowiadających się i odpowiedzialnych?

Ewa
Ewa
2 miesięcy temu

Proszę podac ile ta banda z pis dotuje nasze szkoły a ile czarnych pedofilii.