Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

22 kwietnia – Dzień Ziemi

Wiosna w tym roku przywitała nas wyjątkowo wcześnie, dzięki czemu możemy cieszyć się pięknem przyrody nieco dłużej niż zazwyczaj. Skłania nas to do refleksji nad tym, jak dużo człowiek może zrobić dobrego dla natury, ale z drugiej strony jak bardzo może jej zaszkodzić. Przy okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Ziemi warto uzmysłowić sobie, że mamy tylko jedną planetę, i należy zatroszczyć się o nią nie jutro, nie za tydzień, ale już teraz. I ten obowiązek spoczywa na każdym, niezależnie od wieku.

Dzień Ziemi został ustanowiony na 22 kwietnia a jego historia sięga roku 1970, kiedy to pierwsza taka uroczystość miała miejsce. Katastrofa ekologiczna u wybrzeży Stanów Zjednoczonych w 1969 r. zainicjowała niejako odchody Dnia Ziemi. Z platformy wiertniczej wyciekło wówczas kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów i innych zwierząt morskich oraz dewastacji środowiska naturalnego. Ile jeszcze katastrof musi się wydarzyć, żeby człowiek poczuł się odpowiedzialny za środowisko naturalne i podjął konkretne działania.

Podczas Dnia Ziemi podejmowanych jest mnóstwo różnych ekologicznych inicjatyw, do których serdecznie zachęcamy. Tym bardziej jednak zachęcamy, aby własne eko-pomysły wcielać w życie jak najczęściej. Co każdy z nas może zrobić? Poniżej podpowiadamy wyzwania, które można podjąć i Dzień Ziemi świętować przez cały rok:

  • nie zapominaj wielorazowej torby i woreczków na zakupy – nie zabieraj tzw. zrywek,
  • naprawiaj, zamiast od razu wyrzucać,
  • rób przemyślane zakupy, również te spożywcze
  • zwracaj uwagę na opakowania produktów – nie wszystkie niestety nadają się do recyklingu. Wybieraj te produkty, które są w szkle, puszkach lub papierze
  • kupuj rzeczy „z drugiej ręki”
  • segreguj odpady – to naprawdę ma znaczenie w późniejszym procesie przetwarzania

Lista nie zamyka się na ostatnim punkcie. Tak naprawdę każdy z nas może do niej dopisać swoje indywidualne pomysły, które będzie mógł zrealizować. I pamiętajmy – Dzień Ziemi możemy celebrować nie tylko 22 kwietnia, lecz każdego dnia.

google_news