Wydarzenia Bielsko-Biała

Uczniowie w szpitalnych kitlach. Zgłębiali tajniki kardiologii i kardiochirurgii

Licealiści z kilku śląskich szkół pojawili się 17 i 18 kwietnia w Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca w Bielsku-Białej. Młodzi ludzie wzięli udział w BesdKard dla licealistów, czyli Beskidzkich warsztatach z kardiologii i kardiochirurgii dla licealistów, ucząc się tajników medycyny od ekspertów Grupy American Heart of Poland, a także obserwując na żywo wybrane procedury medyczne.

To już niemal tradycja, że licealiści goszczą w bielskim Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii PAKS, Grupa American Heart of Poland. Do udziału w tych wyjątkowych warsztatach wybierani są za pośrednictwem szkolnych konkursów. W tym roku w gronie szczęśliwców znalazło się 13 uczniów z następujących szkół: I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Bielsku-Białej, III LO im. S. Żeromskiego w Bielsku-Białej, II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Konopnickiej w Katowicach, I LO im. M. Kopernika z Oddziałami Dwujęzycznymi w Katowicach, III LO im. M. Mickiewicza w Katowicach oraz I LO im. L. Kruczkowskiego w Tychach.

Dla licealistów biorących udział w warsztatach to niebywała okazja do tego, by zobaczyć z bliska blok operacyjny oraz zabiegi i operacje, a także porozmawiać z kardiologami, kardiochirurgami czy anestezjologami. Młodzież skrzętnie z tego skorzystała, zadając wiele pytań i chłonąc wiedzę od ekspertów Grupy American Heart of Poland.

– Chciałabym studiować medycynę. Interesuje mnie kardiologia i kardiochirurgia, dlatego te warsztaty są dla mnie idealne – powiedziała jedna z uczennic tyskiego ogólniaka.

Młodzi ludzie mieli okazję przyjrzeć się operacjom kardiochirurgicznym – w tym na otwartym sercu, obserwowali także zabieg przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej (TAVI) oraz badania, m. in. echo serca. Zajęcia na bloku operacyjnym cieszyły się największym zainteresowaniem licealistów.

– To są uczniowie, którzy już wiedzą, że to jest kierunek ich życia. My chcemy ich wesprzeć w tym przekonaniu, że to jest dobra droga – powiedział prof. dr hab. n. med. Krzysztof Milewski, ordynator II Oddziału Kardiologii, dyrektor Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Bielsku-Białej, Grupa American Heart of Poland. Dodał, że współcześnie leczenie schorzeń sercowo-naczyniowych odbywa się przy wsparciu nowoczesnych technologii. – Chcemy pokazać uczniom te nowoczesne metody leczenia – stwierdził prof. dr hab. n. med. Krzysztof Milewski.

Młodzież miała także okazję nauczyć się szycia chirurgicznego, pod okiem dr. n. med. Krzysztofa Sanetry, kardiochirurga Grupy American Heart of Poland. Uczniowie otrzymali w ramach ćwiczenia gąbki, a do tego skalpele, nici chirurgiczne i inne potrzebne narzędzia. Ich celem było sprawne zszycie dwóch rozciętych krawędzi gąbki. Okazało się, że nie jest to wcale takie proste.

Ostatnim punktem programu dwudniowych warsztatów był kurs z zakresu zabiegów resuscytacyjnych (BLS). Na zakończenie młodzi ludzie otrzymali imienne certyfikaty uczestnictwa w zajęciach.

google_news