Wydarzenia Cieszyn

31. Finał WOŚP. Co, gdzie, kiedy w powiecie cieszyńskim?

Finał WOŚP Ustroń 2022. Fot. Michał Cichy

W najbliższą niedzielę (29 stycznia) odbędzie się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Poniżej znaleźć można zestawienie „orkiestrowych” wydarzeń, jakie planowane są na ten dzień w powiecie cieszyńskim.

W tym roku Orkiestra gra pod hasłem: „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”. Jak wyjaśniają organizatorzy, dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia – optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc. Właśnie dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń – umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami.

Oto gdzie i w jakich wydarzeniach będzie można wziąć udział w naszym regionie.

Gmina Brenna: Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców i gości do wzięcia udziału w 31 finale WOŚP, który nad Brennicą rozpocznie się od godz. 10:00, kiedy to w Parku Turystyki nastąpi pokaz wozów bojowych jednostek OSP z terenu gminy oraz zabawa z DJ Pedro na lodowisku. Od godz. 17:00 w Beskidzki Dom Zielin “Przytulia” będzie miała miejsce premiera płyty i koncert Grupy Śpiewu Tradycyjnego Sójki oraz wernisaż wystawy prac Pauliny Podżorskiej i Kamili Stany.

Cieszyn: Finał Wielkiej Orkiestry Świąteczne Pomocy odbędzie się w Domu Narodowym. Start planowany jest na godz. 12.00, a światełko do nieba poleci o godz. 20.00. Co czeka na uczestników imprezy w międzyczasie? Będą tam licytacje, prelekcja Władysława M. Żagana na temat Piastów, liczne warsztaty dla dzieci, występ mażoretek. W COK zaprezentują się zespoły muzyczne: Dream Light, Waitinfor i Don`t Do That. W Cieszynie będzie wziąć też udział w wielu imprezach dodatkowych, mających miejsce poza Domem Narodowym. Od godz. 12.00 przed budynkiem poczty dostępna będzie tradycyjna grochówka z kuchni polowej, a na 13.50 na parking Pod Wałką zapraszają „morsy”.

Gmina Chybie: tam orkiestrowe granie rozpocznie się w sobotę 28 stycznia. W Klubie Pod Amfiteatrem o godz. 19.00 rozpocznie się “Bitwa na Gadżety”, a o 20.00 koncert zespołu 8 Lat w Tybecie. W niedzielę, od samego rana kwestować będą wolontariusze, natomiast w późniejszych godzinach w GOK-u działań będzie wośp-owa fotobudka oraz odbędzie się kiermasz ciast.

Gmina Goleszów: od godziny 15.00 w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Goleszowie będzie można wziąć udział w wydarzeniach zorganizowanych specjalne z okazji tegorocznego finału. Wśród punktów programu znajdują się między innymi: występny taneczne, prezentacja Rafała Haratyka – zawodnika MMA, prezentacja Marii Juroszek, licytacja tortu, czy minikoncert garażowego zespołu gitarowego. Całość potrwa do godz. 18.05.

Gmina Skoczów: tamtejszy finał WOŚP to przede wszystkim Moto Skoczów. Będą licytacje, przejazd odcinkiem specjalnym i wiele innych atrakcji i niespodzianek oraz – jak co roku – pyszna grochówka. Około godz. 12.00 nastąpi przejazd samochodów sportowych przez miasto, a o 12.20 zaczną się pokazy przy pływalni Delfin. Z WOŚP-em gra też skansen w Ochabach. O godz. 19.00 wystąpi tam duet Chwytak &Zuza.

Gmina Strumień: sztab, jak co roku, znajdował się będzie w Pruchnej, tam też wypatrywać można głównych wydarzeń. Nie zabraknie występów dzieci i młodzieży, słodkiego bufetu i licytacji gadżetów i rzeczy podarowanych przez Przyjaciół i darczyńców.

Ustroń: sztab działać będzie przy Miejskim Domu Kultury Prażakówka, jednak na atrakcje związane z WOŚP-em będzie można trafić praktycznie w całym mieście. Będzie to między innymi atrakcje Jarmark Sisi, organizowany przez grupę Piwowarzy Domowi Tustela i Jana Siwego, morsowanie nad Wisłą z Morsami Hermanice, a nawet impreza przy Głównym Szlaku Beskidzkim na Równicy. Na rynku od 14.00 prezentowane będą animacje dla dzieci, będzie można wziąć udział w latino fitness oraz oczywiście licznych licytacjach. Na ustroński wieczór z WOŚP złożą się tez koncerty takich wykonawców, jak: Sing It Out, CudaWianki Zbigniew Bałdys soloact.pl, Misiasty, Patryk Demkowski, Loża Masorza oraz RUR. Na aukcji allegro licytować można przejazd samochodem Kajetana Kajetanowicza.

Wisła: szereg atrakcji przewidzianych jest na ten dzień w Wiśle. „Dziać się” tam będzie na Placu Hoffa i w wielu innych częściach miasta. O godz. 14.00 będzie tam miała miejsce Parada Psów Niekoniecznie Rasowych. W międzyczasie będzie można licytować piłkę z autografem Antoniego Piechniczka, czy zwiedzanie skoczni z Adamem Małyszem. Warto też wspomnieć o akcji „Chodzimy dla WOŚP”. W tygodniu, który poprzedza 31. finał można wpłacać datki do e-skarbonek, licytować ciekawe przedmioty i usługi w internecie, ale również…chodzić, biegać i truchtać. W ten sposób można okazać wsparcie wiślańskiemu sztabowi. Inicjatywa potrwa do 29 stycznia do godz. 19:00. By wziąć udział w akcji, w dniach, w których trwa wyzwanie, można iść na spacer, wyjść w góry, iść pobiegać. Swój dystans trzeba zarejestrować w którejkolwiek aplikacji śledzących trasę. Swoje postępy (w formie screena z aplikacji) trzeba codziennie wysyłać na adres [email protected]. Za każdy kilometr, pokonany w ten sposób, wiślańscy sponsorzy przekażą 1 zł na zbliżający się finał. Osoby z największą ilością pokonanych kilometrów zostaną nagrodzone medalami i upominkami. Trasa musi przechodzić przez Wisłę. Trzeba w tym miejscu zacząć, skończyć lub w trakcie odwiedzić miasto.

Gmina Zebrzydowice: wolontariusze należący do Sztabu WOŚP działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Zebrzydowicach rozpoczną kwestowanie od samego rana, zaś od godziny 17:00 w Sali Widowiskowej przy Zamku w Kończycach Małych rozpocznie się koncert finałowy. W jego trakcie nie zabraknie licznych atrakcji, a główną część artystyczną przygotowuje Szkoła Podstawowa w Kończycach Małych. Nie zabraknie oczywiście licytacji wośp-owych gadżetów.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonymus
Anonymus
1 rok temu

Grają chwilę a już jest 40 baniek:))) widać że społeczeństwo jeszcze nie zgłupiało do reszty pod butem TVP tak trzymać.

Antypis
Antypis
1 rok temu

Orkiestra stoi kością pisiorom i Kościołowi. Bo ludzie zawsze dają a na tacy g…… :))))))

Stella
Stella
1 rok temu

Rozbudowany szantaż emocjonalny.

Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu

Czy jak pisowiec wrzuci datek do skrzynki wielkiej orkiestry to musi się z tego wyspowiadać?

Franek
Franek
1 rok temu
Reply to  Tadeusz

Nie musi się z tego spowiadać. Ale musi słuchać grania tej orkiestry jako pokute.

Antypis
Antypis
1 rok temu
Reply to  Tadeusz

To nie spowiedź tylko donos przez okienko :))))))

taka prawda
taka prawda
1 rok temu

jak widać na zamieszczonym zdjęciu , to nie Owsiak zbiera na dzieci,to dzieci zbierają na Owsiaka

Slayer
Slayer
1 rok temu
Reply to  taka prawda

Tak niech zbierają. Lepiej im dać niż tym w czarnych sukienkach. Ile Owsiak kupił a ile caritas??? Nawet jeśli coś zachapał bo żyć musi przecież do roboty nie pójdzie i głupa nie będzie strugał po pracy na scenie. Każdy normalny to rozumie

taka prawda
taka prawda
1 rok temu
Reply to  Slayer

Coś ? 14 postanowień i trzy wyroki sądowe nakazujące ujawnienie rozliczeń finansowych i zero reakcji. Złoty Melon skończy jak Ochojska na listach wyborczych jakiegoś targowickiego ugrupowania

Slayer
Slayer
1 rok temu
Reply to  taka prawda

Ty co zrobiłeś dla innych? Pewnie jeszcze będziesz podłączony do aparatury z wośp:)))) albo pojedziesz ich karetką. Pomyśl za nim napiszesz Bzdury.

taka prawda
taka prawda
1 rok temu
Reply to  Slayer

wpłaciłem kasę na Ordo Iuris ,a aparaturę ma mi zapewnić państwo a nie POlitycznie POdejrzany pajac w czerwonych POrtkach

Slayer
Slayer
1 rok temu
Reply to  taka prawda

No to ci obecne państwo zapewnia inflację i drożyznę a jak wylondujesz w szpitalu to zobacz co jest naklejone na aparatach bo tak zapewnia państwo swoim obywatelom. Gdyby nie ten w portkach to większość by zdechła na ulicy a Pinokio nawet by mordy nie skrzywił

taka prawda
taka prawda
1 rok temu
Reply to  Slayer

Budżet ministerstwa zdrowia w zeszłym roku to prawie 133 MILIARDY zł. Klupnij się w czerep , włacz TVN , i wrzuć cwaniaczków 10 zł mysląc ,że zbawiasz swiat

Slayer
Slayer
1 rok temu
Reply to  taka prawda

Ty oglądaj TVP 1 jeszcze do jesieni. Nagraj sobie żebyś miał na kolejne lata:)

taka prawda
taka prawda
1 rok temu
Reply to  Slayer

spokojna twoja rozczochrana ,po jesiennych wyborach partia niemiecka dokona samorozwiązania