Bielsko-Biała Cieszyn Kultura i rozrywka Żywiec

40-lecie “Brzimów”. Najpierw Wisła, teraz Ustroń

Fot. Krzysztof Marciniuk

Jubileuszowa wystawa prac członków Stowarzyszenia Twórczego „Brzimy” jest prezentowana w Muzeum Beskidzkim w Wiśle. Właśnie w mieście pod Baranią działało najpierw nieformalnie kilku artystów, którzy następnie założyli „Brzimy”.

W latach 70. minionego wieku w Domu Zdrojowym przy kawiarnianym stoliku spotykali się Bogusław Heczko, Jerzy Szarzec, Wincenty Bąkosz i Zbigniew Niemiec. Postanowili skrzyknąć innych znanych im twórców nieprofesjonalnych ze Śląska Cieszyńskiego i stowarzyszyli się.

Fot. Krzysztof Marciniuk
navigate_before
navigate_next

Co ciekawe, grupa działała, ale… nie miała nazwy. W końcu padło na brzima, czyli modrzewia w gwarze cieszyńskiej. Oficjalnie tę nazwę przyjęto jesienią 1979 roku, a więc przed 40 laty, podczas spotkania na wiślańskich Wróblonkach u Jerzego Szarca, który nazwę dla grupy podsunął. Logo w postaci palety malarskiej z wkomponowanymi górskimi elementami i nazwą „Brzimy”, wykonał Bogusław Heczko. Od 1993 roku grupa działa pod nazwą Stowarzyszenie Twórcze „Brzimy”. Swoją siedzibę ma w Ustroniu i może pochwalić się salą wystawową w tutejszym muzeum. Działalność została poszerzona o aukcje charytatywne, warsztaty plastyczne, plenery z twórcami z miast partnerskich Ustronia.

W roku jubileuszu „Brzimom” szefuje prezes Kazimierz Heczko (od 25 lat). Wiceprezesami zarządu są Andrzej Piechocki i Renata Kubok, a członkami Aneta Żwak, Magdalena Lupinek i Zbigniew Niemiec – jeden z założycieli grupy przed 40 laty.

Zdjęcia: Krzysztof Marciniuk

google_news