Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

5 czynników zwiększających ryzyko wystąpienia zawału serca – żyj dłużej ze zdrowym sercem

Tryb życia jaki prowadzimy, ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie. Stres, zła dieta czy alkohol mogą przyczynić się do rozwoju chorób serca. Jedną z nich jest groźny dla życia zawał serca, który jest efektem niedokrwienia mięśnia sercowego, w wyniku którego dochodzi do jego martwicy. Niepokojący staje się fakt, że zawał serca dotyka coraz młodszych osób. Co przyczynia się do jego powstania oraz jak temu zapobiegać, przeczytasz w artykule poniżej.

Warto wiedzieć jakie czynnik zwiększają ryzyko wystąpienia zawału serca, aby się przed nim skutecznie uchronić. Niewielka zmiana trybu życia i nawyków żywieniowych sprawi, że będziemy mogli cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata. Poniżej przedstawiamy 5 czynników, które źle wpływają na kondycję naszego serca.

Używki – alkohol i papierosy

Zarówno palenie tytoniu jak i spożywanie alkoholu, w nieodwracalny sposób wpływa na nasz układ krążenia. Nikotyna podnosi ciśnienie i przyspiesza tętno, a tym samym zwiększa się zapotrzebowanie serca na tlen. Zmniejszona zdolność przenoszenia cząsteczek tlenu poprzez krew do komórek, która jest spowodowana substancjami zawartym w dymie papierosowym, powoduje, że serce pracuje szybciej, jednocześnie otrzymując mniej tlenu. To samo tyczy się nadużywania alkoholu, który powoduje wzrost ciśnienia tętniczego, co działa niekorzystnie na mięsień sercowy. W trosce o zdrowie warto więc zrezygnować z wszelkiego rodzaju używek, które działają niezwykle destrukcyjnie na nasz organizm.

Stop alcohol concept. Person refuse to drink alcohol.

Stres

O negatywny działaniu stresu na nasz organizm, można by pisać bardzo długo. Ponadto, bardzo często jest on przyczyną wielu chorób, takich jak depresje czy właśnie zawału serca. Przewlekły stres może prowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego oraz miażdżycy. W sytuacjach stresowych mamy do czynienia w uwolnieniem kortyzolu, który zwiększa stężenie glukozy we krwi. Prowadzić to może do zachorowania na cukrzycę, która także negatywnie wpływa na pracę naszego serca.

Zła dieta i niewłaściwy tryb życia

Dieta uboga w witaminy, białko i mikroelementy, również może przyczynić się do zawału serca. Żyjąc w pośpiechu często nie zwracamy uwagi na to co jemy, przez to sięgamy po słodycze lub fastfoody. Problem leży także w kwestii nieregularności posiłków – często jemy w biegu oraz zapominamy o pożywnym śniadaniu, które ma nam zapewnić siłę na całym poranek. Warto zatem zadbać o zbilansowane posiłki oraz wprowadzić do naszej codziennej rutyny przynajmniej 30 minut ruchu. Czasami wystarczy, że zamiast samochodu wybierzemy rower lub udamy się na krótki spacer przed snem, a nasze serce z pewnością będzie nam za to wdzięczne.

Otyłość

Z problemem nieodpowiedniej diety i spożywania zbyt dużej ilości niezdrowego jedzenia, związana jest otyłość. Jest ona powodem występowania chorób, które zwiększają ryzyku udaru lub zawału serca. Chodzi tutaj między innymi o  nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom glukozy we krwi, a także zbyt wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Cukrzyca

Wszystkie poprzednio wymienione czynniki mogą prowadzić do zachorowania na cukrzycę. Kiedy przez lata dostarczamy organizmowi zbyt dużej dawki pożywienia bogatego w cukier, prowadzi to do nadprodukcji insuliny, a następnie do zmniejszenia wrażliwości komórek organizmu na ten hormon. Cukrzyca często powiązana jest z chorobą niedokrwienną serca, a tutaj już niedaleka droga do zawału.

Zobacz także: Dwuetapowe nawilżanie twarzy – poznaj sprawdzone sposoby na suchą skórę.

Suplementy, które znajdziesz w aptece

Warto zaopatrzyć się w suplementy diety, które znajdziemy w aptece internetowej Wapteka.pl. Te z zawartością kwasów omega-3 polecane są w celu wzmocnienia serca i układu krążenia. Znajdziemy tam także preparaty, które poprawiają kontrolę tempa wzrostu poziomu cukru we krwi i adekwatnej odpowiedzi insulinowej organizmu, co wpływa to skutecznie i znacząco na poprawę kontroli apetytu oraz wagi ciała. Oprócz tego apteka w swojej ofercie posiada różnego rodzaju herbatki oraz leki redukujące napięcie nerwowe, co ochroni nasze serce, przed zgubnym skutkiem stresu.

WSB_zas_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments