Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

5 skutecznych metod, które trwale przyśpieszą Twój metabolizm!

Sprawny metabolizm to jeden z nieodzownych czynników warunkujących utrzymanie właściwej wagi oraz utratę zbędnych kilogramów. W jaki sposób można przyspieszyć przemianę materii? Poznaj 5 skutecznych metod.

Wielu z nas szuka sposobów na to, by schudnąć szybko i bez efektu jo-jo. Próbując przyspieszyć metabolizm, niejednokrotnie sięgamy po niebezpieczne sposoby, które wyrządzają więcej szkody niż pożytku. Sprawdź, w jaki sposób zrealizować to zadanie nie tylko skutecznie, ale i bezpiecznie.

Metabolizm, czyli co?

Metabolizm jest zespołem procesów, które prowadzą do przetworzenia żywności i wykorzystania jej przez organizm. Mówiąc w dużym uproszczeniu, ciało potrzebuje jedzenia dla zapewnienia dwóch głównych celów – dostarczenia energii oraz materiału budulcowego.

Na metabolizm składa się szereg przemian i reakcji, które można podzielić na dwie główne grupy:

  •       anaboliczne
  •       kataboliczne

Poza dostarczeniem energii i budulca, szlaki te mają za zadanie zapewnić właściwą pracę organów oraz oczyścić ciało ze zbędnych i szkodliwych substancji.

Przemiany anaboliczne prowadzą do wytworzenia struktur złożonych z wykorzystaniem związków prostych. Dzięki nim na przykład dochodzi do powiększania się włókien białkowych i w konsekwencji – budowy masy mięśniowej.

Celem szlaku przemian katabolicznych jest natomiast rozkładanie cząstek złożonych i uwalnianie energii. Przykładem takiego zjawiska jest na przykład lipoliza, czyli rozpad tłuszczów i przekształcenie ich w kwasy tłuszczowe.

Metabolizm a odchudzanie

Wysokie tempo metabolizmu ma znaczenie dla każdego, kto pragnie schudnąć bądź utrzymać wymarzoną wagę.

Wydaje się, że najistotniejsze w tym aspekcie będą przemiany kataboliczne, jednak anabolizm także jest istotny w trakcie odchudzania.

Spalanie tkanki tłuszczowej (katabolizm) pozwala przyśpieszyć utratę zbędnych kilogramów i zmniejszyć obwody. Co więcej, dzięki rozkładowi składników pokarmowych, czyli białek, węglowodanów i tłuszczów uwolniona zostaje energia niezbędna do codziennego funkcjonowania, a także utrzymania aktywności fizycznej.

Niemniej, procesy anaboliczne również odgrywają rolę w odchudzaniu. Jak wspomnieliśmy, zaliczamy do nich na przykład rozbudowę włókien mięśniowych, a im więcej mięśni i białka w organizmie, tym łatwiej jest ci zawalczyć o właściwą wagę.

5 skutecznych sposoby na przyspieszenie metabolizmu

Tempo metabolizmu zależy od kilku czynników. Istotne są tu oczywiście geny, ale nie oznacza to, że na zawsze przekreślają twoje szanse na przyspieszenie przemiany materii.

Oto 5 skutecznych metod

1. Właściwa dieta

Odpowiednio zbilansowana dieta ma kluczowe znaczenie dla przyspieszenia metabolizmu. Chodzi tu przede wszystkim o to, ile jesz, kiedy i jesz i co jesz.

Chcąc usprawnić przemianę materii, musisz zapewnić odpowiednią kaloryczność posiłków. Przekraczanie swojego CPM prowadzi do nadmiernego obciążenia organizmu, który nadwyżkę energetyczną musi zmagazynować w postaci tkanki tłuszczowej. CPM to Całkowita Przemiana Materii, czyli współczynnik, który skazuje na to, ilu kalorii dziennie potrzebuje twoje ciało, by zrealizować wszystkie zadania – od oddychania poprzez pracę po treningi.

Dla przyspieszenia metabolizmu niezwykle istotne są także regularne odstępy pomiędzy posiłkami. Ciało będzie miało okazję uporządkować pracę wszystkich układów związanych z przemianą składników pokarmowych i znacznie lepiej zarządzać energią.

Ostatnim czynnikiem dietetycznym jest to, co trafia codziennie do twojego jadłospisu. Zapomnij o żywności wysokoprzetworzonej, tłuszczach trans i dużych ilościach cukru. Nie tylko nie sprzyjają szybkiej przemianie materii, ale uzależniają i sprawiają, że tracisz kontrolę nad apetytem.

Co jeść, by przyspieszyć metabolizm? Postaw na produkty bogate w błonnik – przede wszystkim warzywa i artykuły pełnoziarniste.

2. Aktywność fizyczna

Regularny ruch przyspiesza metabolizm i pomoże znacznie szybciej spalać kalorie. Na początek wystarczą spacery, jazda na rowerze czy zastąpienie windy schodami. Z czasem możesz przejść do bardziej zaawansowanych treningów.

Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na funkcjonowanie całego ciała – od układu krążenia poprzez system trawienny po odporność i jakość snu. Wszystko to wpływa pośrednio na tempo metabolizmu.

3. Odpowiednia ilość i jakość snu

Sen to kolejny czynnik, od którego zależy szybkość, z jaką ciało przetwarza składniki. Zaburzenia rytmu odpoczynku nocnego przyczyniają się do otyłości. [1]

To, ile godzin snu potrzebujesz, by rano czuć się wypoczętym w pewnym stopniu zależy od twoich preferencji. Niektóre osoby wymagają zaledwie 7, inne nie wyśpią się, jeśli odpoczynek nie potrwa przynajmniej 10 godzin.

Pamiętaj, by nie włączać w sypialni żadnych urządzeń emitujących światło niebieskie. Zapomnij o czytaniu z laptopa, przeglądaniu social mediów w łóżku czy oglądaniu telewizji. Sypialnia powinna być miejscem, w którym się wyciszasz, zapewniającym spokojną i relaksującą atmosferę. Przed snem przewietrz pokój, zadbaj też o wygodne łóżko i dobrą poduszkę. Niewłaściwy materac czy brak odpowiedniego podparcia dla karku i głowy z łatwością zrujnuje każdą noc.

4. Pamiętaj o wodzie

Woda to bardzo istotny element zdrowego życia. Nie tylko pomaga przyspieszyć metabolizm, ale działa również orzeźwiająco i energetyzująco. Często, kiedy wydaje ci się, że nie przetrwasz kolejnej godziny bez filiżanki kawy, tak naprawdę potrzebujesz szklanki czystej, niegazowanej wody.

Woda jest niezbędna dla prawidłowej pracy całego organizmu, który przecież w większości właśnie z niej się składa. Ciecz ta nie tylko znajduje się w komórkach ciała, ale także bierze udział w rozmaitych procesach.

5. Tabletki na przyspieszenie metabolizmu

Kiedy wdrożysz już wszystkie powyższe metody, możesz jeszcze bardziej ułatwić sobie proces przyspieszania metabolizmu. Istnieje wiele naturalnych substancji, które w bezpieczny sposób mogą pobudzić ciało do intensywniejszej przemiany materii. Możesz więc sięgnąć po zioła w formie naparów lub kapsułek.

Tabletki na przyspieszenie metabolizmu to jeden ze sposobów, który cieszy się sporą popularnością. Nie bez powodu – producenci obiecują błyskawiczne efekty i brak skutków ubocznych. Rzeczywistość nie zawsze jednak maluje się w tak różowych barwach. Z tego względu, zanim sięgniesz po określony specyfik, sprawdź jego skład i rekomendacje konsumentów. Dobrym sposobem na zdobycie istotnych informacji jest skorzystanie z rankingu tabletek na przyspieszenie metabolizmu. Znajdziesz w nim nie tylko składy, ale również wskazówki dotyczące bezpieczeństwa stosowania.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ono
ono
2 lat temu

Jeśli schudnąć to nie z takiej sylwetki jak na zdjęciu.