Wydarzenia Cieszyn

58 wykroczeń kierowców, piesi też z przewinami. Podsumowanie akcji NURD

Zdjęcie poglądowe

We wtorek oraz środę policjanci cieszyńskiej drogówki prowadzili odpowiednio powiatowe i ogólnopolskie działania “Bezpieczny pieszy”.  Jaki był ich efekt?

Prowadzona akcja ma na celu uświadamianie, jak istotne jest poprawne zachowanie pieszych i kierujących na drodze. Do tej pory największym przewinieniem było przekraczanie dopuszczalnej prędkości i wyprzedzanie bezpośrednio przez i na przejściach dla pieszych.

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym w 2021 roku wprowadziła nowe zasady – zarówno dla kierowców jak i pieszych. Zgodnie z tymi regulacjami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma  pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Obowiązkiem kierowcy jest zachowanie szczególnej ostrożności, gdy zbliża się do „zebry” oraz obserwowanie nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy.

Pamiętajmy, że nowe regulacje dotyczą także pieszych. Nie mogą oni korzystać z telefonów lub innych urządzeń elektronicznych podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych. Nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię. W dalszym ciągu zabrania się pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Policjanci podczas działań wykorzystali Ruchome Stanowisko Dowodzenia, w skrócie RSD . RSD to specjalny pojazd, wyposażony w dwa stanowiska dla operatorów oraz kilka kamer. Po zarejestrowaniu wykroczenia, operator przekazuje informacje do patroli, które znajdują się niedaleko obserwowanego miejsca. Wybór miejsc kontroli był oczywisty- to skrzyżowania oraz rejony przejść dla pieszych. W trakcie działań mundurowi cieszyńskiego garnizonu ujawnili łącznie 58 wykroczeń. Wśród zachowań kierujących, które miały bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pieszych, najczęściej popełnianym wykroczeniem było przekraczanie dozwolonej prędkości w rejonie przejścia dla pieszych ( aż 26 wykroczeń) oraz wyprzedzanie na lub w rejonie przejścia dla pieszych- takich przewinień odnotowano 15. Inne przewinienia względem pieszych zamknęły się w liczbie 5. W jednym wypadku kierujący nie udzielił pierwszeństwa pieszemu. Nie bez winy są również sami piesi, którzy 9 razy zostali przyłapani na przechodzeniu przez jezdnię w miejscach niedozwolonych. Łącznie za wszystkie wykroczenia policjanci nałożyli 48 mandatów karnych, 8 razy kontrolę zakończyli na pouczeniu,  w dwóch przypadkach skierowali wniosek o ukaranie do sądu.

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dziadek
Dziadek
1 rok temu

Torowisk w powiecie cieszyńskim to jest od wuja i ciut ciut . Mkną po nich w te i we wte tramwaje i pociągi wszelakie . Strach pomyśleć co będzie. Ilu rozjechanych zostanie gdy TGV będzie kursował do Zebrzydowic i Wisły przez Goleszów oraz co będzie się działo w centrali sterowania Drogą Mleczną na dworcu w Skoczowie. To będzie istna hatakumba. Ostrzegał przed nią śląski europoseł . Niby z Opola ale przecież to też Śląsk. Tyle że pruski

Dziadek nie w formie, tetryczy
Dziadek nie w formie, tetryczy
1 rok temu
Reply to  Dziadek

Skąd Dziadkowi wzięło się, że policjanci w Cieszyńskiem kontrolowali głównie torowiska? Hekatomba miała być?

ile z kieszeni?
ile z kieszeni?
1 rok temu

Dziwne, że nie namierzyli pieszych rozmawiających przez telefon na przejściu, to jest częsty obrazek.