Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

8 porad, jak wybrać dobrą i edukacyjną bajkę dla dziecka

A father with three daughters indoors at home, reading a book.

Choć aktywna zabawa z dzieckiem lub czytanie książek nie mają sobie równych, oglądanie bajek może być równie dobrym sposobem spędzania czasu. Ważne jednak, by zachować umiar i wybrać wartościowe treści. Przeczytaj naszych osiem porad, jak wybrać dobrą i edukacyjną bajkę dla dziecka.

1. Sposób oglądania ma znaczenie

Jeśli jesteś rodzicem, zależy ci, by wybrać wartościowe i mądre bajki dla swoich pociech. Jednak ważne jest nie tylko co ogląda dziecko, ale i jak ogląda. Przede wszystkim ograniczaj czas spędzany przed TV – dostosuj go do wieku dziecka. Specjaliści radzą, by maluchy do drugiego roku życia nie oglądały TV w ogóle, ale już kilkulatki mogą rozpocząć przygodę z bajkami. Im starsze dziecko, tym więcej czasu może spędzić przed ekranem, jednak maksymalnie nie powinno to być więcej niż godzina dziennie.

Zwróć również uwagę na porę oglądania. Włączanie dziecku bajki przed snem nie jest dobrym pomysłem. Niebieskie światło ekranu może pobudzić malucha i powodować trudności z zasypianiem.

Co jeszcze jest ważne? Towarzystwo rodzica. Choć kuszące jest zostawienie dziecka sam na sam z bajką, by móc nadrobić obowiązki lub mieć chwilę dla siebie, warto dołączyć do pociechy i razem obejrzeć ulubioną bajkę. Może to być dobry sposób spędzenia czasu razem, zwłaszcza gdy później porozmawiasz z dzieckiem na temat fabuły, zapytasz co szczególnie mu się spodobało, co utkwiło w pamięci i wyjaśnisz wątpliwości.

2. Bajka dopasowana do wieku dziecka

Nie tylko czas spędzany przed ekranem powinien być dopasowany do wieku dziecka, ale i sama bajka. Im mniejsze dziecko, tym treść powinna być spokojniejsza. Mowa tu o tempie animacji, tzn. szybkości klatek i zmieniającym się tle oraz intensywnych dźwiękach. Bajka przeładowana bodźcami może być trudna do przyswojenia dla dopiero rozwijającego się układu nerwowego dziecka. Dobierz takie treści, które merytorycznie i językowo będą zrozumiałe dla dziecka.

Portrait of smiling little girl teaching grandmother using digital tablet and internet in cozy home

3. Bajka interesująca dla dziecka

Nawet najbardziej wartościowa i świadomie wybrana animacja nie sprawdzi się, jeśli nie zainteresuje twojej pociechy. Korzyści z oglądania będą znikome, jeśli dziecko będzie się na bajce po prostu nudzić. Bajka powinna przykuwać uwagę malucha, tzn. być zgodna z jego zainteresowaniami, opowiadać ciekawe historie, śmieszyć lub zaskakiwać formułą. Jeśli szukasz ciekawych propozycji animacji, sprawdź bajki dla dzieci na Rodzice.pl.

4. Bajka, która rozwija ciekawość świata

Bajki mogą być świetnym źródłem wiedzy o świecie i sposobem na rozwijanie zainteresowań. Wybierz takie, które pozwolą dziecku zrozumieć otaczający świat, poszerzą horyzonty i rozwiną słownictwo.

5. Bajka, która przekazuje dobre wzorce

Dzieci często utożsamiają się z ulubionymi postaciami z bajek i chcą je naśladować. Warto to wykorzystać i wybrać bajki, w których będą pokazywane dobre wzorce zachowań i postaw. Zastanów się, jakie wartości chcesz przekazać dziecku i czy bajka je pokazuje, np. czy bohaterowie są uczciwi, samodzielni, pracowici, wrażliwi. Sprawdź, czy treść animacji nie zawiera przemocy.

6. Bajka, która pokazuje świat emocji

Wartościowe bajki powinny oswajać dziecko ze światem emocji. Pokazywać, że wszyscy mamy uczucia, że wszystkie emocje są ważne i normalne oraz że każdy ma prawo przeżywać całą paletę emocji, tj. smutek, radość, złość lub wzruszenie.

7. Bajka, która pomoże dziecku w trudnych sytuacjach

Istotne jest dopasowanie bajki do kontekstu dziecka, tzn. treść powinna pomagać maluchowi odnajdywać się w trudnych dla niego sytuacjach, pokazując jak ulubione postaci sobie w nich radziły. Oglądanie ulubionych bohaterów przeżywających te same rozterki jest dla dziecka wspierające.

8. Bajka zrecenzowana przez specjalistów

Jeśli nie jesteś pewny, jaka bajka będzie wartościowa i adekwatna dla twojego dziecka, warto wesprzeć się opiniami specjalistów. Gdzie takie znajdziesz? Jeśli znasz język angielski, wejdź na stronę prowadzoną przez niezależną organizację non-profit Common Sense Media. Znajdziesz tam recenzje wielu bajek dla dzieci i informacje, dla jakiego wieku przeznaczona jest dana treść oraz czy zawiera sceny przemocy lub wulgarny język.

Jeśli interesuje Cię tematyka parentingowa i chciałbyś przeczytać więcej na temat wychowywania i rozwoju dzieci, wejdź na: https://www.rodzice.pl/.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
1 rok temu

Moje dziecko nie jest za bardzo zainteresowane żadnymi bajkami. Woli sobie rysować, a odkąd dostał od babci tablicę z toyz to spędza przy niej bardzo dużo czasu. Może rośnie mi przyszły artysta 🙂