Burzliwe były początki działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Promocji w Jordanowie chóru kameralnego Vox Altisono. Ten przetrwał jednak próbę czasu i we wczorajszy wieczór hucznie świętował 10-lecie istnienia. Z tej okazji dał znakomity koncert, pokazując swoje ogromne możliwości.
Chór Vox Altisono powstał w listopadzie 2009 roku z inicjatywy Iwony Bednarczyk, która obecnie jest prezesem Stowarzyszenia Chór Vox Altisono. Początkowo był chórem mieszanym, ale występujący w nim mężczyźni sukcesywnie wykruszali się i obecnie jest żeńskim. Pierwszym dyrygentem był Marek Brynkus z Nowego Targu, a od ośmiu lat batutę dzierży w dłoniach Ksenia Miśkiewicz. Repertuar chóru jest bardzo różnorodny od muzyki sakralnej i świeckiej różnych stylów i epok – od średniowiecza do współczesności, kompozytorów polskich i zagranicznych, a także utwory muzyki ludowej i rozrywkowej. Od chwili powstania uświetnia swymi występami imprezy kulturalne, uroczystości państwowe, kościelne oraz imprezy kulturalne na terenie gminy, powiatu i poza nim. Chórzystki w swojej karierze koncertowały również we Włoszech, Litwie i Austrii, zdobywając przy tym szereg prestiżowych nagród.
W 2016 roku Vox Altisono otrzymał Nagrodę Starosty Suskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego, a przed rokiem chórzystki otrzymały Nagrodę Województwa Małopolskiego „Polonia Minor” w „podziękowaniu za budowanie potencjału kulturalnego swojej Małej Ojczyzny oraz wytrwałą pracę na rzecz Małopolski i jej mieszkańców”.
Podczas wczorajszego koncertu w Osielcu jubilatki zaprezentowały się w szerokim programie. Na początek wykonały kilka utworów sakralnych i religijnych, by z czasem przejść do bardziej rozgrywkowego repertuaru. Dzięki temu licznie zebrana publiczność z władzami powiatu i gminy na czele mogła usłyszeć między innymi chóralne wykonanie „Dancig Queen” z repertuaru Abby. Gromkimi brawami nagrodzono także solowy występ Marioli Siepak, byłej członkini chóru, a obecnie studentki Wydziału Aktorsko-Wokalnego krakowskiej Akademii Muzycznej, która brawurowało wykonała arię z „Halki” Stanisława Moniuszki.
Na koniec pojawiła się na scenie wraz z innymi członkiniami chóru, by wraz z obecnymi wykonać dwa inne lżejsze utwory. Trudno zatem się dziwić, że na koniec publiczność zgotowała jubilatkom owację na stojąco, a włodarze gminy i powiatu wręczyli na ręce dyrygent Kseni Miśkiewicz listy gratulacyjne i kwiaty. Po koncercie nie mogło także zabraknąć urodzinowego tortu.
Autorem foto i wideoreportażu jest Wojciech Ciomborowski
Sto lat