Armatura łazienkowa stanowi uzupełnienie instalacji wodnej. To wyposażenie niezbędne do jej wykończenia i zapewnienia pełnej estetyki oraz funkcjonalności pomieszczenia. Odpowiedni wybór wpływa na komfort użytkowania łazienki. Co stanowi najważniejszy element armatury łazienkowej? Jak dopasować ją do wnętrza?
Z czego składa się armatura łazienkowa?
W każdej łazience armatura sanitarna odgrywa ważną rolę. Jest potrzebna ze względu na obecność umywalek, wanny lub natrysku oraz bidetu. Dopływ wody do wymienionych elementów wyposażenia jest zapewniany przy pomocy baterii, która stanowi kluczową część armatury. Bateria składa się z głowicy, wylewki, uszczelki i zwykle z perlatora zapewniającego napowietrzenie strumienia wody, co wpływa na jego zwiększenie bez zwiększania zużycia wody. Armatura to również zestawy prysznicowe, a także dodatki takie jak uchwyty na słuchawki prysznicowe, kompletne zestawy prysznicowe i deszczownice. Producenci oferują rozmaite rozwiązania, co umożliwia dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb.
Podział baterii ze względu na sposób montażu
Główna armatura łazienkowa, czyli baterie, jest dzielona na dwie kategorie pod względem sposobu montażu. Rozróżniamy baterie ścienne i pionowe, czyli sztorcowe. Baterie ścienne łączy się bezpośrednio z instalacją wodną – np. nad wanną lub umywalką. Ten sposób montażu warto zastosować, gdy rury instalacji wodnej przebiegają ponad poziomem urządzenia. Należy pamiętać, że prace trzeba wykonać przed wykończeniem ścian. Z tego względu wyboru baterii ściennych dokonuje się na etapie planowania urządzenia nowej łazienki lub jej remontu. Dostępne są baterie ścienne natynkowe i podtynkowe. Często stosuje się wersje natynkowe, ponieważ sprawiają mniej kłopotów, gdy np. dojdzie do awarii. Ponadto montuje się je na późniejszym etapie prac. Są instalowane na otynkowanej ścianie, czyli na jej zewnętrznej powierzchni. Minusem jest to, że część elementów pozostaje widoczna na zewnątrz. W przypadku baterii podtynkowych cały montaż znajduje się w ścianie, dlatego o takim rozwiązaniu trzeba pomyśleć na etapie planowania budowy lub remontu. Na zewnątrz widoczne są jedynie: dźwignia baterii, przełącznik i wylewka, co zapewnia doskonałą estetykę łazienki. Wśród korzystnych cenowo propozycji https://plusoutlet.pl dostępne są również baterie sztorcowe. Montuje się je pionowo na obrzeżach umywalek, wanien lub na blatach, a niekiedy nawet w podłodze. To rodzaj baterii, który jest polecany, kiedy instalacja wodna przebiega poniżej poziomu instalowanego urządzenia.
Klasyfikacja armatury ze względu na pełnioną funkcję
Różne rodzaje ceramiki powodują, że również armatura jest zróżnicowana, a przede wszystkim dopasowana do wyposażenia. Można wyodrębnić armaturę umywalkową – obecnie najpowszechniej stosowane są baterie jednouchwytowe, które wymagają tylko jednego otworu w umywalce, ale dostępne są również wersje tradycyjne z dwoma kurkami. Armatury wannowa i prysznicowa mogą być ze sobą połączone lub mieć postać odrębnych systemów. Mogą być wyposażone w termostat i blokadę bezpieczeństwa. Jeżeli w łazience ma zostać zamontowany bidet, również do niego potrzebna jest odpowiednia armatura.
Dobra armatura może nadać stylu każdej łazience 🙂 Ja u siebie mam umywalkę, wannę i kibelek z deską myjącą USPA – wszystko w bieli. A deska myjąca ma nawet podświetlenie led 😀 A baterie mam chromowane. Całość wygląda bardzo dobrze
Jeśli dopływ wody zapewniany jest przy pomocy bakterii – nie chcę.