Jak mawiają specjaliści, kawosze nie powinni spieszyć się z wypiciem kawy zaraz po przebudzeniu. Najlepiej jest sięgnąć po ten aromatyczny napój między godziną 9:30 a 11:30 – optymalna godzina to 10:30. Właśnie o tej porze poziom kortyzolu, hormonu stresu o dobowym rytmie działania, zaczyna spadać. Stąd wcale nie musisz wypijać filiżanki kawy zaraz po przebudzeniu, ale nieco później. A kiedy filiżanka espresso nie jest w ogóle zalecana?
Kawa – dla kogo jest niewskazana?
Przed wypiciem tego aromatycznego napoju powinny powstrzymywać się:
• osoby z nadkwasotą i wrzodowcy – w tym przypadku lekarz może zezwolić na kawę jedynie w okresie ustąpienia objawów
• kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią – powinny pić kawę jedynie w wersji bezkofeinowej
• osoby znerwicowane – kawa pobudza układ nerwowy, stąd lepiej zrezygnować z wypicia kawy, jeśli cierpimy na nerwicę lub jesteśmy pod wpływem silnego stresu
• dzieci – mogą stać się po niej nadpobudliwe
• osoby palące papierosy – w takim duecie wzrasta ryzyko zachorowalności na choroby serca
• osoby, u których dochodzi do podrażnienia jelit i żołądka – w tym przypadku kofeina ma związek z występującymi bólami jelitowymi czy tworzeniem się wrzodów. Posiada ona bowiem odczyn kwaśny i zaburza alkaliczne pH jelit, co wiąże się z upośledzeniem działania kosmków jelitowych i treści pokarmowe nie są odpowiednio wchłaniane. Sprzyja ponadto wzdęciom, niestrawności oraz może zwiększać ryzyko powstawania jelita grubego.
Kawa przy refluksie?
Zdecydowanie większa część badań naukowych potwierdza, że dieta przy refluksie nie powinna uwzględniać kawy. Zalecana dieta refluksowa polega na ograniczeniu picia tego aromatycznego napoju, ze względu na nasilenie objawów spowodowane dodatkowym wydzielaniem soku żołądkowego. Warto jednak pamiętać o tym, że to, jaka dieta w przypadku refluksu zostanie zastosowana, zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu – u części pacjentów kawa nasila objawy refluksu poprzez wzmaganie wydzielania soków żołądkowych, u innych nie wywołuje negatywnych skutków. Wszystko bowiem zależy od aktualnego stanu zdrowia.
Jak twierdzi Michał Wrzosek, dietetyk kliniczny z wieloletnim stażem, zalecenia co do kofeiny zawartej w kawie w przypadku choroby refluksowej nie są do końca zgodne: “Z jednej strony niektóre badania wskazują na działanie przeciwzapalne kawy, które prowadzi do poprawy stanu przewodu pokarmowego, z drugiej praktyka kliniczna i inne badania skłaniają się ku zalecaniu chorym unikania kofeiny.” Jest on zdania, że dla chorych z refluksem czy zgagą dobrym rozwiązaniem może okazać się spożywanie kawy z dodatkiem mleka, które to może pomóc zmniejszyć objawy palenia za mostkiem. Więcej informacji na ten temat diety przy refluksie znajduje się na stronie Michała Wrzoska – https://michalwrzosek.pl/dieta/dieta-w-refluksie/.
Refluks, a dieta
W zmniejszeniu nasilenia objawów choroby refluksowej może pomóc z pewnością zmiana życia i diety. Co zatem jeść przy refluksie? Osoby dotknięte tą chorobą powinny unikać: produktów i potraw tłustych, odsmażanych oraz ciężkostrawnych, pikantnych, cebuli i warzyw cebulowych, pomidorów oraz przetworów pomidorowych, owoców cytrusowych i soków w tych owoców, czekolady i wyrobów czekoladowych, kawy, naparu z mięty, napojów gazowanych oraz alkoholu.
Niektórym osobom w złagodzeniu objawów refluksu pomaga popijanie chudego mleka lub wody mineralnej niegazowanej. Płyny te oczyszczają bowiem przełyk, spłukując kwaśną treść żołądka, która przedostała się do przełyku, ale i neutralizują tę treść.
Można powiedzieć, że kawa to całkiem zdrowy i przyjemny napój dla większości osób. Wiele zależy jednak od indywidualnych odczuć. Zdaniem Michała Wrzoska, jeśli dobrze czujesz się po wypiciu kawy, możesz delektować się jej smakiem i aromatem każdego dnia. Kawa może nie tylko pozytywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie, ale i na zdrowie. Jeśli jednak nie możesz sięgnąć po filiżankę kawy, pamiętaj, że kawa to nie jedyny aromatyczny napój.
Ograniczyłam kawę do minimum bo wypłukuje magnes. Piję jedną małą czarną rano, a potem cisowianka z cytryną i różne herbaty. Ustało drżenie rąk i palpitacje serca.