Wydarzenia Cieszyn

Burza po odsłonięciu pomnika słupa granicznego w Czeskim Cieszynie

Fot. FB Muzeum Těšínska

Przed Muzeum Ziemi Cieszyńskiej w Czeskim Cieszynie stanął pomnik. To słup graniczny. Ma on przypominać „100-lecie wytyczenia granic państwowych Czechosłowacji na Śląsku Cieszyńskim, Orawie i Spiszu oraz powstania miasta Czeski Cieszyn”.  Wydarzenie odbiło się szerokim echem nie tylko po drugiej stronie Olzy.

– Symboliczne i bardzo smutne… W 100-ną rocznice prawnego ustalenia zaboru Zaolzia przez Czechy przedstawiciele Polskich organizacji zza Olzy złożyli samotnie kwiaty pod Pomnikiem Legionistów Śląskich, natomiast Burmistrz Miasta Cieszyna Gabriela Staszkiewicz uroczyście odsłoniła pomnik repliki czeskiego słupa granicznego….Pozostaje pytanie czy wiedziała co odsłania i jak to wydarzenie jest i będzie w przyszłości wykorzystywane przez stronę czeską…??? – napisał na swoim profilu Facebookowym, Krzysztof Neścior, były radny powiatowy i miłośnik historii.

Głos zabrał także Radosław Zenderowski, socjolog i politolog, profesor nauk humanistycznych, mieszkaniec Cieszyna. W ostrych słowach skrytykował wydarzenie. – Cieszyn jest dostatecznie nieszczęśliwym miastem, aby owo nieszczęście pogłębiać poprzez ostentacyjne celebrowanie rekonstrukcji czechosłowackiego słupa granicznego ustawionego przed odrestaurowanym Muzeum Těšínska w 100. rocznicę podziału miasta i Księstwa – ocenił na swoim profilu Facebookowym.

Inaczej na sprawę patrzą burmistrz Cieszyna, Gabriela Staszkiewicz oraz burmistrz Czeskiego Cieszyna, Gabriela Hřebačková. Skomentowały wydarzenie zabierając wspólnie głos.  – Zwracamy się do Was, w okolicznościach wspólnego upamiętnienia 100- lecia administracyjnego założenia Czeskiego Cieszyna oraz kontrowersji, jakie nasze świadectwo może wywoływać. Dla większości mieszkańców naszego regionu wydarzenie to było tragiczne, stanowiąc do dziś temat tabu, blokujący nas przed pełną integracją. Przez lata stało się to powodem chowania się za bolesną prawdą historyczną, uniemożliwiającą pogłębiony dialog między miastami i jego włodarzami – oświadczyła Gabriela Staszkiewicz.

Obie burmistrzynie podkreśliły jedności i integrację między miasta. – Dziś stajemy we dwie, nie tylko formalnie reprezentując szerokie grono naszych wyborców po polskiej i czeskiej stronie Olzy, ale też jako zwykłe sąsiadki i obywatelki Europy. Jesteśmy przekonane o tym, że o ile prawda historyczna wybroni się faktami i datami, o tyle prawdę międzyludzką można obronić jedynie gestami. Te dwie logiki rządzące historią musimy zacząć od siebie oddzielać, aby przyszłość uczynić bardziej czytelną dla siebie samych i przyszłych pokoleń. Przed nami bowiem otwiera się szansa powrotu do jedności miasta, jakiej nie widziało ono od 100 lat. Nie tylko w naszych sercach i rozumach, ale przede wszystkim na naszych oczach dojrzewają wartości wolności i dobra wspólnego. Widać to w realizacjach licznych projektów transgranicznych, inicjatywach oddolnych i odgórnych, postawach ludzkich i międzyludzkich, odważnych wizjach na przyszłość i pracy u podstaw, która je uprzedza – stwierdza burmistrz Cieszyna.

– Dziś kontynuujemy starania naszych poprzedniczek i poprzedników, realizując marzenia tych, którym odebrano część miasta przed stu laty, jak i tym, którzy wierzą w jego jedność. Nie możemy dłużej być zakładnikami historii, ani historia nie może być zakładniczką naszych interpretacji. Dlatego zdecydowałam się na udział w trudnych dla nas obchodach, otwierając wraz z Burmistrzynią Czeskiego Cieszyna nową perspektywę patrzenia na samych siebie i siebie wzajemnie – kończy Gabriela Staszkiewcz.

Burmistrz Czeskiego Cieszyna podkreśliła, że historia każdego narodu okupiona jest łzami zarówno szczęścia jak i radości. – Ważne jednak jest, by skupić się na dniu dzisiejszym, budując wspólną przyszłość. Przyszłość opartą na fundamentach dobrych czesko-polskich i polsko-czeskich stosunków. Na takich fundamentach, kiedy ludzie nie chcą się kłocić, a chcą współpracować, żyć razem, uświadamiając sobie, jakim ewenementem w skali europejskiej i światowej Czeski Cieszyn i Cieszyn są. Uważam, że to powinniśmy sobie uświadomić i to wykorzystać, a pomnik przed muzeum odbierać tylko jako część historii, którą nikt z obecnie żyjących ludzi nie spowodował – komentuje Gabriela Hřebačková.

I zaapelowała o zgodę między narodami. – Na co jednak mamy wpływ? Na to, w jaki sposób każdy z nas kształtuje szacunek i stosunek do drugiego człowieka, czy staramy się o wzajemne pojednanie i dobroć między ludźmi. Bo to jest w rękach każdego z nas. I jak mówi stare przysłowie: „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”. O tym należy pamiętać – oświadczyła Gabriela Hřebačková.

Szeroko o sprawie będzie można także przeczytać w przyszłym tygodniu w “Głosie Ziemi Cieszyńskiej” .

google_news
36 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
1 rok temu

Ani jedna ani druga burmistrz nie rozumie tego, że droga do pojednania jest tylko jedna: napastnik wyraża szczerą skruchę popartą zadośćuczynieniem, a ofiara przebacza.
Czeskie władze urządziły kolejną prowokację, a cieszyńskie władze pokazały swą służalczą postawę i podrzędność interesów Polski. Jeśli chodzi o tą ekipę, to niestety także kolejny raz.

Piotr
Piotr
3 lat temu

Hańba pani Stankiewicz, naplułaś w twarz wielu pokoleniom polskich Ślązaków po obu stronach Olzy. Hańba

Ernest
Ernest
4 lat temu

A skąd Wy wszyscy jesteście? Bo My z Cieszyna nie jesteśmy, ani z Czech, ani z Polski, tylko stela.

goral supreme
goral supreme
4 lat temu

Kolejna Czeska prowokacja..
Obserwujemy uwaznie ,ostatnie Anty-Polskie prowokacje przez Czechow wymierzone w Polakow i Polske..ze wspomne Babisa i jego przydupasa Jurowa.
Niech Czesi dobrze sie zastanowia czy warto miec za sasiadow Wroga w postaci Polakow ?

Starostka ?
Starostka ?
4 lat temu
Reply to  goral supreme

Chi chi ?

Paweł
Paweł
4 lat temu
Reply to  goral supreme

Gorolu, nie kompromituj się, siedź sobie w tej Istebnej i pilnuj swoich łowiecek, a myślenie zostaw może innym, co?

Tetryk
Tetryk
4 lat temu

To zrozumiałe, że Pepik jest cmokierem tego kloca i trudno mu się dziwić.

Pepik
Pepik
4 lat temu

Hranicni sloup pred opravenou budovou Muzea Tesinska nam pripomina 100 let od vzniku dvou statu Polska a Ceskoslovenska. Sloup je krasny a elegantni, mame byt na co hrdi. Spolu s Muzeem se stane turistickou atrakci Ceskeho Tesina.

Paweł
Paweł
4 lat temu
Reply to  Pepik

Masz rację, tylko, że dla 150 tyś Polaków zamieszkujących Zaolzie po południowej stronie Olzy oznaczało agresję i zawłaszczenie terytorium przez nowo powstałą Czechosłowację.
Przypominanie tego dziś nie świadczy o dobrej znajomości historii przez pracowników Muzeum w Czeskim Cieszynie czy też władz tego miasta.
Nie przeginajcie, wystarczy nam polski IPN, czeskiego nam nie trzeba.

Pepik
Pepik
4 lat temu
Reply to  Paweł

Historicky vzato, Tesinske Slezsko odjakziva vic spolupracovalo s Prahou a ceskym kralem, nez s Krakowem, protoze na severu se jen mezi sebou bili. To, ze se lide popolstili, zpusobili faráři.

Dawid
Dawid
4 lat temu
Reply to  Pepik

Czeski mit ‘spolszczonych Morawców’ – obala go już onomastyka z 14. wieku, gdzie w nazwach miejscowych dominują typowo polskie cechy językowe a nie czeskie.

Místní jména na Těšínsku vůbec nebyly česke už w 14. století.

Last edited 4 lat temu by Dawid
Paweł
Paweł
4 lat temu
Reply to  Pepik

Może nie tyle z Pragą co z Wiedniem, Praga była na dalekich peryferiach.
O jej istnieniu na Śląsku Cieszyńskim dowiedziano się kiedy przysłała wojska by ustanowić nowe granice Czechosłowacji zawłaszczając Śląsk Cieszyński.
Nie wiesz dlaczego Czesi bali się przeprowadzenia referendum i postawili na siłę zbrojną?
Ok, masz rację dziś oba miasta współpracują wzorowo, historii nikt nie cofnie, ale czy nie czujesz absmaku w uczczeniu słupa granicznego jako symbolu Czeskiego Cieszyna?

Starostka ?
Starostka ?
4 lat temu
Reply to  Paweł

Dávno před připojením k Rakousku Uhersku, tedy k Vídni, ještě Piastovci spolupracovali s ceskými králi, kteří Piastovce vysílali na západ jako své vyslance, poslední Piastovci používali jako úřední jazyk češtinu.

Starostka ?
Starostka ?
4 lat temu
Reply to  Starostka ?

Oprava. – pouzivali češtinu.

Dawid
Dawid
4 lat temu
Reply to  Starostka ?

W czasie ostatnich Jagiellonów to nawet w Krakowie rozważali język częski jako urzędowy, a nie polski, który nie był jeszcze skodyfikowany. ‘Poslední Piastovci’ mówili po niemiecku, a o języku tutejszych ludzi to możesz przeczytać w pamiętniku Johanna Tilgnera, który był urzędnikiem księcia cieszyńskiego Adama Wacława i znał i niemiecki i czeski i morawski, a polskiego nauczył się od miejscowej ludności! Do 1919 na prawym brzegu Ostrawicy leżała Polska Ostrawa i to ”Polskie” w nazwie to pamiątka jeszcze ze średniowiecza – nikomu to długo nie wadziło pomimo płaczu Bezruča! W czasie ostatnich Piastowców więcej ludzi z Cieszyna studiowało w Krakowie nie… Czytaj więcej »

Pepik
Pepik
4 lat temu
Reply to  Dawid

Mnoho lidi z Halice prislo za praci na doly a hute do Karviné a Ostravy, proto polsky.

Dawid
Dawid
4 lat temu
Reply to  Pepik

Taaaaa, jasne, już w średniowieczu musiały by być te kopalnie i huty, bo już w 1297 nazwano prawy brzeg Ostrawicy Polską: in Ostravia [Ostrava] (…) super metis et terminie apud Ostraviam [Ostravice] (…), quod fluvius idem qui de beret metas Polonie [Polsko] et Moravie [Morava] distingire.

Last edited 4 lat temu by Dawid
Piotr
Piotr
3 lat temu
Reply to  Pepik

A z Czech do pracy w Ostrawie i Karwinie nie przyjeżdżali ? myślisz w jedną stronę Pepiku.

Starostka ?
Starostka ?
4 lat temu
Reply to  Paweł

Doporučuji Vam, Pavle, navštěvovat Szersznikowskie spotkania v Muzeum w Cieszynie.

ia

Paweł
Paweł
4 lat temu
Reply to  Starostka ?

Widzisz, moja rodzina ma korzenie na Zaolziu, przodkowie mieszkali w Nydku, Vendryni, Trzycierzu, co nie co wiem z przekazów rodziców, dziadków, co, jak i kiedy działo się w czasach kiedy Czechosłowacja kształtowała swoje granice.
Nie chodzi mi o podważanie ówczesnych ustaleń, było, minęło, mamy to co mamy, cieszymy się ze współpracy, współistnienia Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, ale myślę, że ustanowienie słupa granicznego jako symbolu powstania Czeskiego Cieszyna jest przynajmniej niestosowne.

Pepik
Pepik
4 lat temu
Reply to  Paweł

Český Těšín je 100 let staré /nové město, proti Cieszynu modernější, ikdyz ma dost nedostatků. Jsme hrdí na své město. Obě města spolu docela dobře spolupracují.

reasumując
reasumując
4 lat temu

Na naszych oczach, kompromitują się feministyczne urojenia związane z udziałem kobiet w polityce. Od lat słyszymy, że gdyby tylko więcej pań zasiadało na wysokich stanowiskach to jakość polityki i poziom życia radykalnie by się podniosła (np słynne – “ja jako kobieta” p. Kidawy). Niestety NIE MA żadnego logicznego uzasadnienia dla takich nadziei. Dotychczasowa praktyka też nie rokuje przełomu.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  reasumując

Reasumując, podobnie jak wśród mężczyzn są kobiety mądre, nadające się do polityki i niekoniecznie. Można wymieniać też nazwiska wśród mężczyzn ale po co.

szowi
szowi
4 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Przestań się produkować trollu – wszyscy maja cię gdzieś – i tak nikogo nie przekonasz!!!

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  szowi

“Inżyniera” na pewno nie przekonam, nie do “szowi” vel “inżynier” było pisane “odpowiedz” i nie widzę takiej potrzeby jeśli od dawna widzi osobnik miejsce dla kobiet w Arabii Saudyjskiej w nie do wymienienia okolicznościach. Przestań “inżynier” podkładać różne nicki oczywiście nie będąc trollem.

szowi
szowi
4 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Urojenia ci się włączyły? Haluny już też masz?

Leszek
Leszek
4 lat temu

Delikatnie mówiąc – Czesi pokazali nam Polakom środkowy palec . Z przykrością trzeba stwierdzić , że pani Burmistrz Miasta Cieszyna – Gabrieka Staszkiewicz w tym pokazie uczestniczyła będąc jedną z aktorek .

Tetryk
Tetryk
4 lat temu

W dniu 6 grudnia 2018 p. Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna, odpowiadała na pytania “Wyborczej”
Kto jest dla mnie wzorem? Margaret Thatcher.
Wzór jest dla Pani zdecydowanie poza zasięgiem, gdy poziom odpowiada formatowi Ewy Kopacz.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  Tetryk

A ja bym określiła: format A5.

Paweł
Paweł
4 lat temu

Hmm, tu pani Burmistrz Cieszyna pojechała po bandzie, czy słup graniczny ma być symbolem wspólnej Europy? Czy trzeba przypominać w jaki sposób miasto zostało podzielone?
Sorry, Czesi mocno przesadzili święcąc słup graniczny, po co im to, mamy przypomnieć jak doszło do podziału Zaolzia?

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu

Najważniejsze, że burmistrzynie się wspierają każda nieco inaczej. Jeśli są mistrzyniami wypowiedzi – muszą nazywać się burmistrzyniami.

Dawid
Dawid
4 lat temu

Czeska odpowiedź na odnowiony pomnik Ślązaczki z mieczem w kierunku Zaolzia. Czesi apelowali, żeby Nike z tym mieczem, w tym a nie innym kierunku, nie odnawiać. Polacy ich zignorowali i dali do zrozumienia, że są u siebie. No to Czesi odnowili słup graniczny…

Krystian
Krystian
4 lat temu

Tak czy owak, to prowokacja.

szowi
szowi
4 lat temu

Nie ma czegoś takiego jak “burmistrzyni”! Funkcja samorządowa brzmi BURMISTRZ!!!! Jak paniusiom cokolwiek nie odpowiada to wypad do arabii saudyjskiej!!!

Paweł
Paweł
4 lat temu
Reply to  szowi

Popieram.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  Paweł

Pasuje jeszcze przywołać Gawła w poparciu wypadu “paniuś” do Arabii Saudyjskiej ale nie za bardzo wiadomo z jakiego powodu. “Paniusiom” może cokolwiek nie odpowiadać i cały czas nie wiadomo co to jest cokolwiek.