Początek roku to czas, kiedy każdy płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych zobowiązany jest do złożenia deklaracji podatkowej. Warto wiedzieć, jaki druk PIT wybrać, do kiedy złożyć deklarację i kto może pomóc w jego uzupełnieniu. Co musisz wiedzieć o rozliczeniu PIT 2021?
Kiedyś złożenie deklaracji PIT było znacznie bardziej skomplikowane i czasochłonne. Przede wszystkim obowiązywała wersja papierowa, poradniki dla laików nie były tak dostępne, a złożenie dokumentów musiało odbyć się osobiście w urzędzie skarbowym. Dzisiaj to szybki proces, który można w całości wykonać przez Internet. Wszystkie formularze uzupełnia się online poprzez portal e-PIT.pl, podpisuje za pomocą Profilu Zaufanego i wirtualnie składa w urzędzie. O ile szybko znajdziesz poradnik, jak wypełnić formularz, to już informacje o rodzajach poszczególnych ulg nie są tak otwarcie dostępne. Wiele osób rozlicza się z pomocą księgowego, ale także jemu trzeba zgłosić te ulgi, które Cię dotyczą.
Do kiedy trzeba złożyć deklarację podatkową?
Pracodawca zobowiązany jest do przekazania pracownikom formularza PIT-11. Jest to deklaracja, w której pracodawca, czyli płatnik, przekazuje do urzędu skarbowego informacje o uzyskanych przez pracownika (podatnika) dochodach, zaliczkach pobranych na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. W przypadku rozliczenia za 2021 r. pracodawca ma obowiązek sporządzić i wysłać formularz PIT-11 do urzędu skarbowego do 31 stycznia 2022 oraz do pracownika do 28 lutego 2022. Od tego momentu podatnik ma czas na rozliczenie i złożenie odpowiedniej deklaracji w urzędzie. Ostatecznym terminem jest 30 kwietnia, ale ponieważ w roku 2022 dzień ten przypada w sobotę to deadline przypada na 2 maja 2022 roku.
Rozliczenie po terminie – jakie są konsekwencje?
Terminu złożenia deklaracji PIT należy bezwzględnie przestrzegać. Niezłożenie lub opóźnienie w przekazaniu dokumentu wiąże się z karami grzywny, jakie urząd skarbowy może nałożyć na podatnika. Wysokość kary wynika z zakwalifikowania niezłożenia deklaracji (lub złożenia jej z opóźnieniem) jako wykroczenia lub przestępstwa skarbowego. Jeśli kwota niezapłaconego podatku nie przekroczy 5-krotności minimalnego wynagrodzenia, tj. 14 tys. zł – nierozliczenie podatku może zostać potraktowane jako wykroczenie podatkowe. W takiej sytuacji podatnik może dostać mandat, którego maksymalna wysokość to 5-krotność płacy minimalnej. Dodatkowo konieczne będzie zapłacenie odsetek za zwłokę. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji pamiętaj, że możesz skorzystać z darmowej pierwszej pożyczki od www.wandoo.pl. Ponadto warto także pamiętać, że osoby składające deklaracje po terminie tacą prawo do przekazania 1% na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego oraz możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem.
Jaki formularz PIT wybrać?
Prawidłowy formularz PIT zależy od osiąganych dochodów i sposobie zatrudnienia. Z innej deklaracji skorzystają osoby zatrudnione na umowie o pracę, za których zaliczki odprowadzał płatnik (PIT-37), z innej podatnicy, którzy robią to samodzielnie, w tym przedsiębiorcy opodatkowani skalą podatkową (PIT-36) lub podatkiem liniowym (PIT-36L), a jeszcze z innej ryczałtowcy, w tym osoby korzystające z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w przypadku rozliczania wynajmu prywatnego nieruchomości (PIT-28). W razie wątpliwości najlepiej skorzystać z porady bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub u księgowego. Błędny formularz zostanie odrzucony, a kiedy stanie się to w ostatnim dniu składania deklaracji narażasz się na opóźnienie i grzywnę.
Kiedy zwrot nadpłaconego podatku?
Po wypełnieniu formularza od razu poznasz kwotę nadpłaty podatku i istotną informacją będzie dla ciebie termin dla urzędu skarbowego na jego wypłatę. Przede wszystkim jest on zależy od złożenia deklaracji, dlatego jeśli masz wszystkie formularze PIT-11 – nie zwlekaj i rozlicz się jak najszybciej. Drugą kwestią jest forma złożenia rozliczenia. Standardowo urząd ma 3 miesiące na rozliczenie podatku i zwrot nadpłaconej sumy osobom, które rozliczyły się w sposób tradycyjny (papierowy). Natomiast, jeśli rozliczenie zostało złożone przez internet to ten czas skraca się do 45 dni. Ostatnim czynnikiem jest sposób zwrotu środków. Jego czas można skrócić podając w formularzu nr rachunku bankowego, na który mają trafić pieniądze. W innym przypadku czeka nas dodatkowe oczekiwanie na przekaz pocztowy.