Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Rozliczenie PIT 2021 – najważniejsze informacje

US Individual income tax return. Accountant working with US tax forms

Początek roku to czas, kiedy każdy płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych zobowiązany jest do złożenia deklaracji podatkowej. Warto wiedzieć, jaki druk PIT wybrać, do kiedy złożyć deklarację i kto może pomóc w jego uzupełnieniu. Co musisz wiedzieć o rozliczeniu PIT 2021?

Kiedyś złożenie deklaracji PIT było znacznie bardziej skomplikowane i czasochłonne. Przede wszystkim obowiązywała wersja papierowa, poradniki dla laików nie były tak dostępne, a złożenie dokumentów musiało odbyć się osobiście w urzędzie skarbowym. Dzisiaj to szybki proces, który można w całości wykonać przez Internet. Wszystkie formularze uzupełnia się online poprzez portal e-PIT.pl, podpisuje za pomocą Profilu Zaufanego i wirtualnie składa w urzędzie. O ile szybko znajdziesz poradnik, jak wypełnić formularz, to już informacje o rodzajach poszczególnych ulg nie są tak otwarcie dostępne. Wiele osób rozlicza się z pomocą księgowego, ale także jemu trzeba zgłosić te ulgi, które Cię dotyczą.

Do kiedy trzeba złożyć deklarację podatkową?

Pracodawca zobowiązany jest do przekazania pracownikom formularza PIT-11. Jest to deklaracja, w której pracodawca, czyli płatnik, przekazuje do urzędu skarbowego informacje o uzyskanych przez pracownika (podatnika) dochodach, zaliczkach pobranych na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. W przypadku rozliczenia za 2021 r. pracodawca ma obowiązek sporządzić i wysłać formularz PIT-11 do urzędu skarbowego do 31 stycznia 2022 oraz do pracownika do 28 lutego 2022. Od tego momentu podatnik ma czas na rozliczenie i złożenie odpowiedniej deklaracji w urzędzie. Ostatecznym terminem jest 30 kwietnia, ale ponieważ w roku 2022 dzień ten przypada w sobotę to deadline przypada na 2 maja 2022 roku.

Rozliczenie po terminie – jakie są konsekwencje?

Terminu złożenia deklaracji PIT należy bezwzględnie przestrzegać. Niezłożenie lub opóźnienie w przekazaniu dokumentu wiąże się z karami grzywny, jakie urząd skarbowy może nałożyć na podatnika. Wysokość kary wynika z zakwalifikowania niezłożenia deklaracji (lub złożenia jej z opóźnieniem) jako wykroczenia lub przestępstwa skarbowego. Jeśli kwota niezapłaconego podatku nie przekroczy 5-krotności minimalnego wynagrodzenia, tj. 14 tys. zł – nierozliczenie podatku może zostać potraktowane jako wykroczenie podatkowe. W takiej sytuacji podatnik może dostać mandat, którego maksymalna wysokość to 5-krotność płacy minimalnej. Dodatkowo konieczne będzie zapłacenie odsetek za zwłokę. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji pamiętaj, że możesz skorzystać z darmowej pierwszej pożyczki od www.wandoo.pl. Ponadto warto także pamiętać, że osoby składające deklaracje po terminie tacą prawo do przekazania 1% na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego oraz możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

Jaki formularz PIT wybrać?

Prawidłowy formularz PIT zależy od osiąganych dochodów i sposobie zatrudnienia. Z innej deklaracji skorzystają osoby zatrudnione na umowie o pracę, za których zaliczki odprowadzał płatnik (PIT-37), z innej podatnicy, którzy robią to samodzielnie, w tym przedsiębiorcy opodatkowani skalą podatkową (PIT-36) lub podatkiem liniowym (PIT-36L), a jeszcze z innej ryczałtowcy, w tym osoby korzystające z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w przypadku rozliczania wynajmu prywatnego nieruchomości (PIT-28). W razie wątpliwości najlepiej skorzystać z porady bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub u księgowego. Błędny formularz zostanie odrzucony, a kiedy stanie się to w ostatnim dniu składania deklaracji narażasz się na opóźnienie i grzywnę.

Kiedy zwrot nadpłaconego podatku?

Po wypełnieniu formularza od razu poznasz kwotę nadpłaty podatku i istotną informacją będzie dla ciebie termin dla urzędu skarbowego na jego wypłatę. Przede wszystkim jest on zależy od złożenia deklaracji, dlatego jeśli masz wszystkie formularze PIT-11 – nie zwlekaj i rozlicz się jak najszybciej. Drugą kwestią jest forma złożenia rozliczenia. Standardowo urząd ma 3 miesiące na rozliczenie podatku i zwrot nadpłaconej sumy osobom, które rozliczyły się w sposób tradycyjny (papierowy). Natomiast, jeśli rozliczenie zostało złożone przez internet to ten czas skraca się do 45 dni. Ostatnim czynnikiem jest sposób zwrotu środków. Jego czas można skrócić podając w formularzu nr rachunku bankowego, na który mają trafić pieniądze. W innym przypadku czeka nas dodatkowe oczekiwanie na przekaz pocztowy.

google_news