Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Glukozamina – lepszy sposób na ból stawów

Kiedy dokucza nam kręgosłup lub odzywa się stara kontuzja kolana, pierwszym odruchem jest sięgnięcie po znane środki przeciwbólowe. Coraz częściej jednak, do uśmierzania bólów stawowych wykorzystywana jest glukozamina. Czym jest i jak działa glukozamina, dowiesz się z poniższego artykułu.

Uporczywe bóle stawów to domena nie tylko osób w podeszłym wieku. Narażone na nie są w równym stopniu sportowcy. Doświadczają bowiem dużych obciążań w trakcie regularnych treningów. Leki przeciwbólowe to nie jedyny sposób na złagodzenie dolegliwości. Coraz częściej w procesie leczenia wykorzystywana jest glukozamina. Jej preparaty można znaleźć na stronie https://www.bcaa.pl/glukozamina/

Co to jest glukozamina?

Glukozamina jest substancją naturalnie występującą w organizmie. Stanowi podstawowy budulec chrząstki stawowej. Jej największe ilości znajdują się w tkance łącznej. Wytwarzana jest z cząsteczek glukozy i glutaminy. Mimo zdolności organizmu do samodzielnej produkcji glukozaminy, jej ilości są małe.

Glukozamina występuje także jako syntetyczny suplement diety. Jest to najczęściej chlorowodorek glukozaminy lub siarczan. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu wchłaniana jest już w jelicie cienkim. Można ją także spotkać w przyrodzie. Stanowi składnik chitynowych pancerzy skorupików takich jak raki, krany czy małże.

Glukozamina – działanie

W związku z tym, że glukozamina występuje głównie w chrząstce stawowej, jej obecność częściowo odpowiada za prawidłowe działanie stawów. W przypadkach wystąpienia stanów chorobowych jest ona polecana jako lek. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie do końca niweluje chorobę, a jedynie pozwala uśmierzyć ból. Jej działanie pozytywnie wpływa na zmniejszenie stanów zapalnych u osób cierpiących na artretyzm. Jest także stosowana w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów.

Podstawowe funkcje glukozaminy to:

  • zmniejszanie bólu,
  • zwiększanie zakresu ruch u w stawach,

  • wsparcie procesu leczenia zniszczonych stawów.

Skuteczność działania glukozaminy można porównać do takich leków jak ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy. Na korzyść glukozaminy można przypisać fakt, że stosowana w odpowiednich dawkach nie wywołuje swoim działaniem skutków ubocznych.

Z czym warto łączyć glukozaminę?

Szereg preparatów zawierających w sobie glukozaminę posiada w składzie również inne substancje. Mają one za zadanie tworzyć synergię, wzmacniając jednocześnie efekt działania glukozaminy. Najczęściej z glukozaminą wiąże się kolagen, chondroitynę oraz kwas hialuronowy. Glukozamina, poza działaniem przeciwzapalnym stymuluje wiązanie kolagenu w tkance łącznej. Kolagen natomiast jest podstawowym składnikiem budulcowym chrząstek stawowych oraz więzadeł. Zapewnia odpowiednią ruchomość w miejscu łączenia kości. Chondroityna zapewnia prawidłowe odżywienie tkanek łącznych. Nadaje im elastyczności oraz zmniejsza sztywność stawów. Natomiast zadaniem kwasu hialuronowego jest zabezpieczenie panewki stawowej przed tarciem oraz jej amortyzacja.

google_news