Zakończył się remont i modernizacja otoczenia bielskiego zamku. Prace trwały 16 miesięcy, nieco dłużej niż pierwotnie zakładano. Informacja ta ucieszy z pewnością liczne grono bielszczan. Tym bardziej, że wraz z zakończeniem robót ponownie zostały udostępnione dla bielszczan mury zamkowe od strony ulicy Zamkowej.
Remont tarasu biegnącego koroną murów to oczywiście niejedyny efekt rewitalizacji. Najbardziej rzuca się w oczy odnowiony zewnętrzy zamkowy dziedziniec, położony przed głównym wejściem do budynku. Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, którego siedzibą jest zamek Sułkowskich przygotowywało się tej rewitalizacji już od kilku lat. Miał to być ostatni etap całego kompleksu prac związanych z remontami i modernizacją tej historycznej budowli. Wyzwanie realizowane było kawałek po kawałku od ponad 20 lat! Wielokrotnie opisywaliśmy to szczegółowo na naszych łamach. Dzięki temu zamek nie tylko odzyskał dawny blask, ale też został lepiej przystosowany do muzealno-wystawienniczej funkcji, którą obecnie pełni.
Na koniec pozostawiono poprawę wizerunku jego otoczenia. Pierwszy z zaproponowanych projektów modernizacji dziedzińca wzbudził – przypomnijmy – spore kontrowersje. Chodziło o ulokowanie tam wiaty śmietnikowej. Ostatecznie wycofano się z tego nieszczęśliwego pomysłu i postawiono na dość proste rozwiązanie. W gruncie rzeczy odtworzono plac w jego dotychczasowym kształcie, lecz nadano mu bardziej reprezentacyjną formę. Jego płyta została wybrukowana (jak wcześniej) tzw. kocimi łbami. Za pomocą jaśniejszych kamiennych płyt odtworzono na niej zarysy nieistniejących już budynków, których pozostałości odkryto podczas prac archeologicznych. Pojawiły się ławeczki, oświetlenie, tablica na afisze, na nowo zaaranżowano zieleń.
Sporo zmieniło się też po północnej stronie zamku. Renowacji poddana została tam biegnąca pod jego murem brukowana kocimi łbami wewnętrzna droga prowadząca wierzchem niewysokiej skarpy. Przy okazji zlikwidowano wiodące na jej szczyt schody.
Z kolei od strony zachodniej, czyli od ulicy Wzgórze, gdzie zamkowa skarpa jest znacznie niższa, powstał poprowadzony wzdłuż chodnika niewysoki kamienny mur oporowy. Na tarasie na zamkowych murach stanęła efektowna altana.
Dobra wiadomość jest też taka, że ten zakątek bielskiej starówki będzie od teraz przez cały czas ogólnodostępny. Wcześniej wejście na mury było ograniczone wyłącznie do godzin dziennych, po czym zamykano prowadzące tam bramy.
Muzeum Historyczne oraz mieszczący je zamek podlega samorządowi województwa śląskiego i to właśnie marszałek województwa znalazł w swoim budżecie pieniądze na wykonanie wszystkich prac. W sumie rewitalizacja otoczenia obiektu kosztowała około 3,5 mln zł. Zakładano, że roboty uda się zakończyć jeszcze pod koniec ubiegłego roku, ale z różnych przyczyn termin ten nieco się wydłużył (w trakcie prac pojawiały się niespodziewane przeszkody, a wszystko działo się na dodatek w czasie pandemii).
Warto wybrać się teraz na bielską starówkę, aby na własne oczy zobaczyć, jak teraz wygląda otoczenie jednej z najbardziej reprezentacyjnych bielskich budowli.
Powinien być zakaz wjazdu w formie słupków w pobliże zamku i parkowania na ul.Orkana-jest parking obok kościoła Lutra…co prawda mały bez kamer i oświetlenia. Obecny bok zamku to parking dla pojazdów.powinien tam powstać prosty plac-deptak z drzewkami- reprezentacyjne dojście do starówki z oświetleniem bruku Przy kościele Lutra powinien powstać parking z poziomem -1,0,+1 dla mieszkańców starówki, ul.Orkana, okolicy oraz przyjednych.Za to mamy na Orkana 60cm chodnik niezgodny z prawem ruchu drogowego,którym nie raz jechały samochody.wyremontowane elewacje są ciągle ochlapywane błotem pośniegowym i solanką.Celowym jest nawet zamknięcie dla ruchu ul.Orkana i wjazdu na nią i plac Chrobrego! Jest dojazd od góry.to… Czytaj więcej »
jak to wprowadzić?
Normalnie.na początek usunąć miejsca parkingowe pod zamkiem te z gumowymi słupkami.położyć deptak z płyt granitowych z drzewkami i ławkami pod nimi jak na placu Chrobrego.Takie piękne placyki są w Europie Zachodniej. Placyk deptak całość podświetlić przy ziemi.Odcinek Orkana a plac Lutra zakaz parkowania- posadzić drzewka po stronie obecnego miejsca parkingowego.Na placu Lutra oświetlić parking i założyć kamery.kolejny etap budowa parkingu z wjazdem i wyjazdem od Listopadowej.Na koniec zamknąć całkiem słupkami wjazd w Orkana od Zamkowej….Stojałowskiego i 3 Maja.
No nie normalnie a praktycznie, pomysł fajny ale nie ma żadnej mocy.
Tak popieram.
Kogo to obchodzi? Gdzie są mieszkania komunalne dla Polaków?
Czy wiecie że jestem facetem?
typem jesteś
W jaki sposób prosty rozwiązano niepostawienie wiaty śmietnikowej? Po coś była potrzebna w pierwszym projekcie, a teraz co ze śmieciami? – opis mówi o czym innym w prostym rozwiązaniu.
Tak podszywacz masz duży problem.
Jeden ma niejasność tego typu, a drugi nie ma problemu zajmować czyjś nick i pisać personalne uwagi ukryty pod nie swoim nickiem. Ten drugi to krętacz Hermenegilda, który nie wie co to udostępnione komentowanie artykułów. Wpuścili chłopa do biura a ten atrament wypija i jest z tego dumny.
Ciekawe, po 20 latach remontu, remont trwał 16 miesięcy.
w tym kociołku nie było magicznego napoju tylko bimber, to pewnie dlatego tak pier…isz
Super, że się poprawiłeś i drugi raz to oznajmiasz, ale poprawka jest zła. W kociołku była marycha i inni Polacy ściągający wychylających się w dół.
marycha ?to ciągle jesteś na haju?
razem z Tobą, w kotle jesteś jednym z Polaków ściągających w dół tych którzy się wychylą
nie wychylaj nosa bo ci go utrą osiołku
póki co nie pozwalasz wychylić oczu sponad kotła.