Wydarzenia Cieszyn

W wyjątkowej kaplicy w Istebnej msze są tylko dwa razy w roku. Najbliższa 3 maja

Fot. z arch. UG w Istebnej

W Istebnej znajduje się wyjątkowa kaplica, w której msze celebrowane są jedynie dwa razy do roku. To kaplica Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej na Andziołówce. Okazja do zobaczenia jej wnętrza i uczestnictwa w modlitwie w intencji Ojczyzny będzie miała miejsce 3 maja o 18.00. Kolejna w sierpniu.

Kaplica została zbudowana w 1922 roku. Jej twórcą był Ludwik Konarzewski senior – rzeźbiarz i malarz, pierwszy z rodu artystów od stu lat związanych z Istebną. Kaplica powstała jako wotum dziękczynne za szczęśliwy powrót z zesłania na Syberię, stąd też określana jest mianem kaplicy wotywnej Konarzewskiej. W kapliczce zobaczyć można ołtarz dłuta Ludwika Konarzewskiego Seniora oraz jego obrazy o treściach narodowych. Ludwik Konarzewski senior, plastyk i pedagog urodzony w Wilanowie, szlifujący swój talent w szkołach warszawskich i krakowskich oraz podczas podróży zagranicznych, z Istebną związał się w 1914 roku, kiedy poślubił tutejszą góralkę – Jadwigę Wałach, siostrę swego przyjaciela ze studiów Jana Wałacha. Podczas I wojny światowej państwo młodzi trafili w ręce rosyjskie i pod zarzutem szpiegostwa zostali zesłani do Buzułuku na Uralu. Udało im się powrócić do kraju na początku lat 20. Na stałe miejsce zamieszkania wybrali właśnie Istebną, a dokładnie przysiółek Bucznik, czyli dzisiejszą Andziołówkę. Wkrótce wznieśli tam zespół zabudowań: dom rodzinny, muzeum, pensjonat „Bucznik”, szkołę rzemiosła artystycznego i właśnie kaplicę. Pożogę II wojny światowej przetrwała tylko świątynia.

Kaplicę pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej powstała z bali drewnianych wiązanych na zamek. Twórca wzorował się na budowlach istebniańskich i zakopiańskich. Świątynia ma 10 metrów długości i 5 szerokości. Nawa kończy się trójbocznym prezbiterium. Dwuspadowy dach przykryto gontami. Sygnaturkę wieńczy stożkowy hełm. Przed wejściem umieszczono nieduży ganek. W kościółku dopatrzyć się można wielu elementów tradycyjnego zdobnictwa góralskiego, jak na przykład pazdury czy motyw słoneczka w półkoliście zwieńczonych drzwiach i oknach. Wnętrze również jest dziełem Ludwika Konarzewskiego seniora. Zdradza ono cechy ulubionej przez twórcę sztuki młodopolskiej. Uwagę zwraca przede wszystkim ołtarz główny w postaci tryptyku, którego centralnym punktem jest płaskorzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem nad Piastowską Wieżą w Cieszynie. Kaplica Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej w Istebnej znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Fot. z arch. UG w Istebnej

Obok kaplicy znajduje się galeria i pracownia Konarzewskich, stanowiąca swoistego rodzaju muzeum biograficzne dedykowane artystycznej rodzinie. Można tam poznać zarówno wielowiekową historię rodu, dzieje założenia w latach 20. XX w. jej siedziby w Istebnej Buczniku, budowy warsztatów rzemiosła artystycznego, muzeum sztuki śląskiej, pensjonatu „Bucznik”, kaplicy pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej oraz towarzyszącej zabudowy. Znajdują się tam również pamiątki po kompozytorze Stanisławie Konarzewskim, malarskie i rzeźbiarskie dzieła Ludwika Konarzewskiego Seniora i Juniora, obrazy Iwony i Antoniego Konarzewskich, ceramika artystyczna Marii Konarzewskiej-Wszołek oraz prace z zakresu tkactwa artystycznego Jadwigi Konarzewskiej-Patykiewicz. Dla chętnych istnieje możliwość zamówienia obrazów lub portretów w wykonaniu wnuczki Ludwika Konarzewskiego Juniora – Iwony Konarzewskiej.

google_news