Wraz ze zwiększającą się liczbą samochodów na rynku zapotrzebowanie na usługi wulkanizacyjne rośnie. W przypadku kół nie ma znaczenia czy jest to 20-letnie auto czy pojazd prosto z salonu. Punkt wulkanizacyjny to takie miejsce, które chcąc nie chcąc, każdy właściciel auta odwiedza raz na jakiś czas. Oszczędza to sporo czasu, stresu związanego z niewiedzą, a także trudności, gdyż praca związana z kołami bez profesjonalnych narzędzi jest skomplikowana. Jak otworzyć wulkanizację?
Jak otworzyć warsztat wulkanizacyjny?
Aby otworzyć zakład wulkanizacyjny, należy w pierwszej kolejności zorientować się, ile konkurencyjnych warsztatów znajduje się w pobliżu. Może się okazać, że w danej okolicy nie ma zbyt dużego zapotrzebowania na tego typu zakład, gdyż rynek nasycony jest usługami innych fachowców.
W takim przypadku warto wziąć pod uwagę, w jakich miejscach występuje zapotrzebowanie na ten typ usług. Można zorientować się przede wszystkim, jak ta kwestia wygląda w pobliżu różnych węzłów komunikacyjnych czy przy drodze ekspresowej nieopodal wjazdu do miasta. Warto szukać miejsc, w których potencjalni klienci “przy okazji” postanowią skorzystać z usług danego warsztatu.
Kolejną istotną kwestią przy decydowaniu się na założeniu własnego punktu wulkanizacji jest posiadanie sporego kapitału początkowego, który musi zostać włożony w firmę. Można zorientować się w sprawie różnego rodzaju dotacji czy wsparcia finansowego. Ten krok jest niezbędny zarówno w przypadku kupna ziemi oraz budowy lokalu, jak i przy wynajmie obiektu od kogoś innego. Należy być gotowym na takie koszty.
Oprócz tego potrzebne będzie zaopatrzenie się w profesjonalne narzędzia, a także akcesoria. Wśród nich wymienia się dość tanie, aczkolwiek skuteczne łatki wulkanizacyjne czy łyżki do opon, ale także złożone maszyny i urządzenia, których koszt jest znacznie większy. Ciekawą propozycją będzie zakup używanego sprzętu, co pozwoli sporo zaoszczędzić, jednak nadal wiąże się ze sporą kwotą. Oprócz tego należy wziąć pod uwagę także inne koszty, jak np. zatrudnienie pracowników, opłaty eksploatacyjne czy nieprzewidziane wydatki.
Otwierając warsztat wulkanizacyjny, trzeba posiadać wiedzę z zakresu wulkanizacji. Choć prawnie praca w tym zawodzie nie wymaga posiadania żadnych szczególnych kwalifikacji, to warto się w tej kwestii dokształcić, np. za pośrednictwem kursów zawodowych. Można także zatrudnić wykwalifikowaną osobę, jednak zależy to od rodzaju prowadzonej działalności. Może to być jednoosobowa działalność gospodarcza bądź taka prowadzona w ramach: spółki osobowej, spółki cywilnej czy wyjątkowo spółki kapitałowej.
Otwarcie wulkanizacji krok po kroku
Podczas otwierania warsztatu samochodowego należy się zastanowić nad usługami oferowanymi klientom. Sama wymiana opon może się okazać zbyt mało atrakcyjna dla wielu osób. Dobrym pomysłem będzie wprowadzenie innych możliwości do oferty, np. drobne naprawy czy możliwość nabycia jakichś produktów w okazyjnych cenach. Wiele tego typu miejsc decyduje się na wprowadzenie usługi przechowywania opon, jednak wszystko zależy od metrażu i możliwości danej firmy.
Warto się także zorientować w kwestii kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności. Określają one konkretnie, jakie działania można legalnie realizować w ramach różnych form działalności gospodarczej. Do najczęściej spotykanych w tej branży kodów należą przede wszystkim: 45.20, 22.11.Z, 45.40.Z, 45.3, 45.31, 45.32 i 45.4. Niezbędne będzie również: określenie formy opodatkowania, prowadzenia rachunkowości, określenie podstawy oraz zakresu ZUS, a także wskazanie numeru rachunku.
Ważne jest również zadbanie o kwestie środowiskowe, gdyż ten rodzaj działalności bezpośrednio się z nimi wiąże.
W przypadku chęci założenia wulkanizacji warto upewnić się, że tego typu usługi są pożądane w danej okolicy. Następnie należy zastanowić się nad swoimi kompetencjami. Jeśli wymagają poprawy – dobrze będzie w pierwszej kolejności zainwestować swój czas w ten obszar. Alternatywą może stać się zatrudnienie profesjonalnego pracownika. Istotne jest, aby potencjalni klienci, korzystając z usług danej firmy, czuli się obsłużeni w sposób rzetelny i profesjonalny.