Już po raz 59 wystartował Tydzień Kultury Beskidzkiej. To nie lada gratka nie tylko dla miłośników folkloru. Będzie się działo! W Wiśle czekają występy kilkudziesięciu zespołów folklorystycznych, jarmark, warsztaty, koncerty przy szlakach górskich i wiele innych atrakcji.
W tym roku pogoda spłatała figla organizatorom i niestety barwny korowód zespołów trzeba było odwołać. Jednak nic straconego, bo zespoły, w tym także Polski, Chorwacji czy Wysp Zielonego Przylądka będzie można oglądać w wiślańskim amfiteatrze aż do 7 sierpnia. Na wszystkich czekać będzie góralska potańcówka i wiele atrakcji. – Bardzo serdecznie zapraszam na tegoroczny Tydzień Kultury Beskidzkiej, tym bardziej, że wydarzenie po przerwie wraca w pełnym wymiarze. Występy zespołów z Polski ale też zagranicznych to okazja do tego, żeby spotkać się z folklorem z całego świata i skosztować wyśmienitej kuchni – mówi Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.
To już 59. edycja tego największego i najstarszego w Polsce festiwalu folklorystycznego. Oczywiście oprócz codziennych koncertów w amfiteatrze, czeka nas szereg atrakcji dodatkowych. Jak co roku, w Wiśle będą się także odbywały dopołudniowe koncerty na małej scenie, która znajduje się na Placu Hoffa. Na gości czeka także Jarmark TKB, na którym pojawią się twórcy ludowi i artyści, w weekendy każdy będzie mógł wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych a góralska muzyka trafi także na górskie szlaki.
– Oczywiście sercem Tygodnia Kultury Beskidzkiej będzie jak co roku centrum Wisły, ale chcielibyśmy zaprosić do poznania naszego folkloru także turystów spotkanych na szlakach. 2, 3 i 4 sierpnia zapraszamy wszystkich na koncerty „Po gróniach śpiywani”, które odbędą się przy schroniskach górskich na Soszowie i na Przysłopiu pod Baranią Górą oraz na Skolnitym. Szczegóły, podobnie jak cały bardzo bogaty program tegorocznego Tygodnia Kultury Beskidzkiej można znaleźć na stronie internetowej wisla.pl oraz na profilu facebookowym Wiślańskiego Centrum Kultury – mówi Katarzyna Czyż Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury.
Szczególnym punktem programu tegorocznych koncertów w amfiteatrze będzie z pewnością widowisko muzyczne „Siła tradycji”, podczas którego wystąpią Kapela Maliszów, Bree, Tekla Klebetnica i Symfonia Beskidzka – projekt artystyczny znanego beskidzkiego muzyka, Zbigniewa Wałacha. Wyjątkowo ciekawie zapowiada się także zakończenie TKB. W niedzielę, 7 sierpnia, oprócz koncertu, podczas którego usłyszmy zespoły m.in. z Wisły, Szczyrku, Istebnej ale także z Węgier i Turcji, czeka nas także druga edycja konkursu na „Najszwarniejszego Górala” oraz ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejsze stoisko podczas Jarmarku TKB.