Wydarzenia Bielsko-Biała

Fortepian w roli głównej. Cykl nietuzinkowych koncertów w bielskiej szkole muzycznej

Piotr Orzechowski i Kuba Więcek. Fot. Grzegorz Mart

To będzie niezapomniana muzyczna jesień w Sali Koncertowej bielskiej szkoły muzycznej. Ze specjalnymi projektami wystąpią tak rozpoznawali młodzi jazzmeni, jak Marcin Masecki i Kuba Więcek, a to tylko część intrygującego programu.

Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej to jedna z najważniejszych bielskich „świątyń” muzyki z najwyższej półki. Szkoła od lat zaskakuje tym, że ściąga największe postaci polskiej muzyki, nie ograniczając się tylko do klasyki, ale prezentując też m.in. jazz, folk i muzykę świata. Znamienite nazwiska, świetna muzyka i fakt, że wszystkie koncerty są bezpłatne sprawiają, że słynąca ze świetnej akustyki Sala Koncertowa często wypełnia się do ostatniego miejsca.

Nie inaczej będzie i podczas jesiennego cyklu koncertów pod hasłem „Fortepian w roli głównej”. – Zaprezentujemy szerokie spektrum możliwości wykonawczych, jakie daje fortepian. Zaproszeni wykonawcy to zarówno laureaci prestiżowych konkursów pianistycznych, jak i wybitni polscy pianiści nietuzinkowo łączący różne gatunki muzyczne – od jazzu począwszy, a na współczesnej awangardzie skończywszy – zachęcają do udziału organizatorzy.

29 września o 18.00 w Sali Koncertowej ZPSM usłyszymy saksofonistę Kubę Więcka i pianistę Piotra Orzechowskiego, którzy przygotowali specjalny projekt – „Themes of Dracula”, w 90. rocznicę urodzin Wojciecha Kilara. Na melomanów czeka prawdziwa gratka – kultowa ścieżka dźwiękowa z filmu Francisa Forda Coppoli w całkowicie nowym wydaniu.

Marcin Masecki i Jerzy Rogiewicz. Fot. Walid Hamza Saadaoui

Na kolejne wydarzenie zaproszenia rozchodzą się w mgnieniu oka. 6 października o 18.00 cofniemy się w czasie o cały wiek. Jazz z niezapomnianych lat dwudziestych zaserwuje znakomity duet – pianista Marcin Masecki i perkusista Jerzy Rogiewicz. Ich projekt „Ragtime” łączy elementy wirtuozerii tradycyjnego jazzu z muzyką klasyczną. Artyści zagrają legendarne utwory jazzowe z lat 20. w nowoczesnej, odświeżonej odsłonie.

Piotr Sałajczyk. Fot. Salajczyk.com

13 października o 18.00 w murach Sali Koncertowej rozbrzmi „Współczesna muzyka polska”. W tak zatytułowanym recitalu usłyszymy Piotra Sałajczyka – pianistę, kameralistę i pedagoga, przez krytyków zaliczanego do grona najwybitniejszych polskich wykonawców swojej generacji. Artysta został nominowany do Paszportów Polityki „za wrażliwość i inteligencję, z którymi podchodzi do zapominanego na naszych estradach repertuaru”, a w kręgu jego zainteresowań pozostaje zarówno muzyka najnowsza jak i nieznana muzyka polskiego romantyzmu.

Bartek Wąsik. Fot. Krzyszfof Oleksiak

Kolejnego wydarzenia nie mogą przegapić miłośnicy Radiohead. 27 października o 18.00 Bartek Wąsik zagra piosenki legendarnej formacji w autorskich aranżacjach na fortepian solo. To utwory, które powstały w różnych okresach twórczości zespołu, zebrane przez polskiego pianistę w programie „Everything in its right place”. Artysta należy do grona czołowych i najbardziej wszechstronnych rodzimych pianistów. To współtwórca Lutosławski Piano Duo i kwartetu Kwadrofonik, który jest m.in. laureatem Fryderyka. Choć w obszarze jego muzycznych zainteresowań leży współczesna muzyka poważna, nie boi się przekraczania granic gatunkowych i eksperymentów.

Więcej o tych wydarzeniach na facebookowym profilu Sali Koncertowej ZPSM – TUTAJ.

google_news
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda oryginał
Hermenegilda oryginał
2 lat temu

Cieszymy się! To dobra wiadomość.

komunał
komunał
2 lat temu

“rozpoznawalni”. Rozpoznawalny jest też podszywacz, który nie wie czemu się cieszy, wypowiada się za innych że też się cieszą.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  komunał

Znowu zaczynasz? Potem płaczesz tłustym drukiem.

komunał plus bzdura
komunał plus bzdura
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Nie zaczynam podszywacz lecz kontynuuję jak obiecałem. Z tłuszczem na włosach radzę sobie szamponem.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Co ty możesz obiecać, za babę na forum robiłeś to zrobiłam z tobą porządek,potem uciekałeś w różne idiotyczne nicki i też cię pogoniłam bo bardzo nie lubię jak ktoś głupotę na forum wylewa. Kiedyś gdy nie było internetu to tylko najbliższa okolica wiedziała żeś czubek.

o czyn z niekumatym gadać?
o czyn z niekumatym gadać?
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Ale telewizja też była, podszywacz, i w telewizji mówiono, że jest bardzo mądra baba. Uciekałem i uciekłem, podszywacz z mądrościami a Ty z głupotą zostałeś. Niby nie widać a widać dopiero jak piszesz. Jaki wniosek? – za trudne.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Choc ten osiołek to chyba najlepiej do ciebie pasuje.

raz tak a raz siak
raz tak a raz siak
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Nie pasuje jak pogoniłeś mnie i z tego nicka. Nie da się z podszywaczem “rozmawiać” konsekwentnie, sensownie.

Tadeusz
Tadeusz
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Chciałem zapytać, czy bardzo od rzeczy i niestosownie będzie, jeśli powiem, że też nie lubię jak wąż pierdzi. Szczególnie bez czterech przecinków.

komunał bez przecinków
komunał bez przecinków
2 lat temu
Reply to  Tadeusz

Dobrze, Tadeusz, że mnie nie pytasz i nie muszę odpowiadać ze średnikami aby nie pominąć przecinków. Podszywacz Hermenegilda Ci nie odpowie, bo nie jest wężem lecz podszywaczem węża.

komunał bez przecinków
komunał bez przecinków
2 lat temu
Reply to  Tadeusz

I nie mówiłem, tupnąć dosadnie i podszywacz węża ucieknie, taki to “bohater” mieszacz.