Wydarzenia Cieszyn

“Czarna” akcja w szpitalach w regionie. Apel o pomoc do pacjentów

“Czarna Polska Jesień” – to hasło przewodnie akcji, w której szpitale powiatowe zrzeszone w Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego chcą zwrócić uwagę na krytyczną sytuację finansową placówek. Czarne plakaty na drzwiach i wyklejone na czarno okna – to wołanie o pomoc do pacjentów.  Szpitale, w tym Szpital Śląski w Cieszynie, apelują o podpisanie ważnej petycji!

„W szpitalach powiatowych trwa CZARNA POLSKA JESIEŃ. Wkrótce Twój szpital może zostać zamknięty. Gdzie wtedy pójdziesz po pomoc? Dla siebie? Dla swojej rodziny?” – piszą autorzy petycji do Ministra Zdrowia. „Wprowadzone ostatnio zmiany przepisów (w szczególności dotyczące wzrostu wynagrodzeń) oraz inflacja i wzrost kosztów, doprowadziły do gwałtownego wzrostu zadłużenia szpitali powiatowych. Brakuje pieniędzy na opłacanie podstawowych rachunków, wypłaty dla pracowników i składki ZUS” – czytamy dalej w petycji zamieszczonej na stronie: www.szpitalepowiatowe.pl.

Dalej pojawiają się postulaty: „pokrycie przez NFZ kosztów wzrostu wynagrodzeń wszystkich pracowników ochrony zdrowia, niezależnie od formy zatrudnienia przy jednoczesnym określeniu akceptowalnej minimalnej i maksymalnej stawki wynagrodzenia:, a także „umożliwienie kierownictwu szpitali kształtowania oferty świadczonych usług zdrowotnych poprzez tworzenie nowych oddziałów i poradni czy dopasowywanie liczby łóżek do potrzeb pacjentów i możliwości lokalowych, technicznych i personalnych danego szpitala”.

– Rozwiązanie powyższych problemów jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania szpitali i realizacji ich celu jakim jest ratowanie zdrowia i życia pacjentów – oceniają członkowie Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, którzy od sierpnia alarmują o katastrofalnych dla budżetów szpitali skutkach podwyżek dla pracowników ochrony zdrowia. – Mimo obietnic Ministerstwa Zdrowia, koszt podwyżek dla pracowników służby zdrowia w dalszym ciągu obciąża budżety szpitali. Te zrzeszone w Związku Szpitali Powiatowym Województwa Śląskiego odnotowały wzrost wyceny świadczeń na poziomie 4-8 proc., podczas gdy Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wyliczyła, że aby sfinansować wzrost płac, trzeba zwiększyć wyceny o 22,4 proc. W efekcie system ochrony zdrowia rozpada się, a szpitalom powiatowym brakuje pieniędzy nawet na opłacanie składek ZUS – mówi Władysław Perchaluk, prezes związku.

google_news
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Miły
Miły
2 lat temu

Jeszcze będzie przepięknie jeszcze będzie normalnie tylko pis przegonimy

Milszy
Milszy
2 lat temu
Reply to  Miły

Widzę, że tęskno za bezrobociem,a teraz wymówki nie ma na brak pracy i trzeba robić.

Jurek
Jurek
2 lat temu

hasło PIS które wprowadzili w życie POLSKA W RUINIE

!!
!!
2 lat temu
Reply to  Jurek

W ruinie to jest twój chory czerep

Wkurzony
Wkurzony
2 lat temu

Cymbały w przychodniach dalej swoje kretyńskie teleporady zamiast normalnej wizyty, ale ryja drzeć o pieniądze na nowego Mercedesa to są pierwsi.

Ha
Ha
2 lat temu

Tęsknią do dodatku covidowego?

!!
!!
2 lat temu

podnieś pensje głodującym lekarzom-poprawi się

a kiedy szkoły publiczne ?
a kiedy szkoły publiczne ?
2 lat temu

A kiedy “czarna polska jesień” w szkołach ? Czas samemu pomyśleć nad formą protestu.

Gonzo
Gonzo
2 lat temu

oflaguj się