Nie było gdzie szpilki wcisnąć! Wernisaż prac fotograficznych Ignacego50 i koncert Big Bandu pod dyrekcją Tomasza Janusza sprawiły, że Sala Koncertowa ZPSM w Bielsku-Białej przeżyła istne oblężenie.
– To efekt świetnej współpracy pana Ignacego z naszą Izą Konsek. Spotkały się dwie osoby z pasją, na czym wszyscy korzystamy – cieszy się Barbara Cybulska-Konsek, dyrektor bielskiej szkoły muzycznej.
8 grudnia w ZPSM uroczyście otwarto wystawę „25 krótkich historii o muzyce”, autorstwa fotografika, skrywającego się pod pseudonimem Ignacy50. Uwiecznia on wydarzenia w Sali Koncertowej tej placówki. – Pomyślałem, że trzeba poszukać analogii między dwoma różnymi światami – światem muzyki i światem obrazu – mówił autor zdjęć, który nawiązał do tytułu naszego artykułu zapowiadającego to wydarzenie („Oglądając jego zdjęcia, słyszy się muzykę”). – Sporo w tym przesady, ale bardzo dziękuję – stwierdził Ignacy50. Zauważył przy tym, że nawet zapis nutowy sam w sobie jest ładnym obrazem, więc tych związków świata obrazu ze światem dźwięków nie brakuje.
Koncerty w bielskiej szkole muzycznej (bezpłatne!) to zawsze gwarancja najwyższego poziomu artystycznego. Mieszkańcy to doceniają, bowiem zaproszenia na takie wydarzenia, jak te z ostatniego cyklu „Fortepian w roli głównej” rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Wielka w tym zasługa wspomnianej Izy Konsek, pomysłodawczyni muzycznych przedsięwzięć w ZPSM. Zaproszenie przez nią do współpracy Ignacego50 sprawiło, że te wydarzenia zyskały jeszcze lepszą oprawę. Zdjęciami zachwycają się powszechnie wybitni polscy muzycy, którzy grają na scenie Sali Koncertowej. Ale przede wszystkim docenia je publiczność. Słuchacze podkreślają, że sposób, w jaki fotografik potrafi uchwycić muzyków sprawia, że koncertowe emocje za sprawą jego obrazów przeżywają po raz wtóry.
W bielskim „Muzyku” organizowane są koncerty nie tylko wyróżniających się postaci polskiej muzyki klasycznej, jazzowej i folkowej, ale przed szerszą publicznością mają też szansę zaprezentować się uczniowie i absolwenci. W tym roku niezapomniany koncert dał choćby Highlander Project, łączący jazz z folkiem, a – tuż po wernisażu – jak zawsze występ najwyższej próby dała orkiestra Tomasza Janusza, której wyjątkowym gościem był Mateusz Dubiel, uczeń bielskiej szkoły i świeżo upieczony laureat 51. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. I to ostatnie wydarzenie fotografował bohater wystawy, która będzie prezentowana do końca lutego w foyer Sali Koncertowej, a następnie pojawi się w przestrzeni miejskiej.
O wystawie pisaliśmy już TUTAJ.