Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Oglądając jego zdjęcia, słyszy się muzykę. Wystawa Ignacego50 w bielskiej szkole muzycznej

Zdjęcia: Ignacy50

Gdy zanurzyć się w jego fotografię koncertową, można odnieść wrażenie, że emanuje nie tylko wizualnymi emocjami, ale wręcz dźwiękami. To refleksje wielu bielszczan, którzy po koncertach w bielskiej szkole muzycznej oglądają zdjęcia fotografika, skrywającego się pod pseudonimem Ignacy50. Przed nami obie te przyjemności naraz, bowiem w ZPSM im. S. Moniuszki zaplanowano wernisaż jego prac a zarazem koncert Big Bandu.

8 grudnia o 17.30 w foyer Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznym w Bielsku-Białej odbędzie się wernisaż fotografii Ignacego50 zatytułowany „25 krótkich historii o muzyce”. Tuż po tym wydarzeniu, o 18.00, w pięknej Sali Koncertowej zagra dyrygowany przez Tomasza Janusza szkolny Big Band, znany mieszkańcom z brawurowych wykonań muzyki jazzowej i rozrywkowej.

– W Sali Koncertowej ZPSM znalazłem się za sprawą rodziców, których dzieci się tutaj uczyły. Kilka lat temu było pierwsze podejście – niespecjalnie udane. Potem jakaś kolejna okazja. W końcu materiał wydał mi się na tyle udany, że go zaprezentowałem na Facebooku. Nie pamiętam czy to ja zaproponowałem zdjęcia z kolejnych koncertów, czy też szkoła zaprosiła mnie. Ważne, że chwyciło. Potem pojawiły się dobre opinie muzyków i publikacje. I „poszło”. Trafiło we mnie na podatny grunt, bo słuchanie muzyki jest mi bliskie nie od dziś. Na dodatek Sala Koncertowa daje mi luksus pracy w pojedynkę. To trochę jak indywidualne sesje z muzykami, na żywo – opowiada Ignacy50.

Kiedy pojawiła się myśl o wystawie? – Może po kilku rozmowach z bohaterami zdjęć, zadowolonymi z efektu. Na pewno po sukcesach fotografii z jednego z koncertów fortepianowych. Zdjęcie zaistniało w sieci, ciesząc się na tyle dużym powodzeniem, że zapragnąłem pokazać więcej. Szkoła pomysł podchwyciła i jest te „25 krótkich historii o muzyce” – przybliża.

Znany naszym czytelnikom artysta mawia, że nie jest ani fotografikiem, ani fotografem. – Gdy decyduję się na zdjęcie, jestem „fotografującym”. Opowiadam historie – krótkie, bo nawet długi czas migawki zajmuje niewiele czasu. Zazwyczaj fotografie powstają przy okazji, czasem jednak są zaplanowane. Jak te reportaże z koncertów w Sali Koncertowej ZPSM w Bielsku Białej. Intensywnie do fotografii wróciłem w wieku 50 lat, stąd Ignacy50 – wyjaśnia.

O koncentrację podczas wyjątkowych koncertów najlepszych polskich artystów w sali, chwalonej za wyborną akustykę, nie jest wcale łatwo. – Jestem na widowni w dwojakiej roli – jako fotografujący i jako „muzykolub”. Czasem wygrywa ten drugi. Wtedy trochę cierpi fotografowanie, ale moja „praca” staje się większą przyjemnością. Robiąc zdjęcia stawiam sobie dwa cele: być w miarę niewidzialnym dla muzyków i publiczności (trudne!) i do każdego koncertu znaleźć inny wizualny klucz (arcytrudne!).

Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. Rezerwacji zaproszeń na koncert należy jednak dokonywać poprzez pocztę elektroniczną ([email protected]).

Wystawę prac fotograficznych będzie można oglądać do końca lutego.

Obszerny artykuł o fotografii Ignacego50 można przeczytać TUTAJ.

Zdjęcia:
Ignacy50

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kazek
Kazek
1 rok temu

Ja nic nie slyszę