Płaskownik stalowy to bardzo często stosowany w budownictwie oraz przemyśle budowy maszyn odpowiednio profilowany pręt płaski, który powstaje w wyniku obróbki stalowej wyrobów odlewanych. Dzięki takiemu zabiegowi bardzo dobrze sprawdza się we wszelkiego rodzaju konstrukcjach połączeniowych oraz mających na celu wzmocnienie układu projektowego. Gdzie płaskowniki stalowe mają szczególne zastosowanie i jak dobrać optymalnie ich rozmiar. Podpowiadamy!
Wyroby będące płaskownikami stalowymi
Płaskowniki stalowe posiadają w przekroju poprzecznym układ prostokątny. Stanowią element konstrukcyjny, który jest wykorzystywany w wielu dziedzinach przemysłowych, takich, jak branża budownicza, energetyczna, motoryzacyjna czy też precyzyjna. Wiele z tych wyrobów służy do budowania konstrukcji lub ich wzmacniania. Gdzie można stosować płaskowniki stalowe?
Wyżej wspomniane wyroby wykorzystywane są przede wszystkim w budowie konstrukcji metalowych do ram, słupów oraz balustrad. Można z nich budować również ramy, koła oraz elementy nośne, bardzo często odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Płaskowniki stalowe 50×3 oraz płaskowniki stalowe 50×5 przydadzą się w szczególności w przypadku produkcji elementów wsporników, ram maszyn i urządzeń oraz uchwytów i ramion. Jakie jest inne zastosowanie płaskowników stalowych?
Nietypowe zastosowanie płaskowników stalowych
Płaskowniki stalowe to wyroby o wszechstronnym zastosowaniu. Są wykorzystywane w wielu branżach przemysłu. Ich solidna trwałość oraz wytrzymałość powoduje, że mogą być stosowane w różnych celach. Poza wyżej wspomnianymi przykładami zastosowania tych produktów koniecznie trzeba nadmienić kilka, które są wykorzystywane w dość nieoczywisty sposób. Oto kilka przykładów:
- przemysł meblarski – w tym przypadku płaskowniki stalowe mogą być wykorzystywane do projektowania solidnych mebli, jak krzesła, stoły czy półki,
- narzędzia stalowe, które mogą być wykorzystywane do produkcji prostych przyrządów, m.in. młotków, kluczy czy noży,
- zastosowanie w przypadku dekoracji do projektowania inspirujących dekoracji, na przykład ramek do zdjęć, obrazów czy luster; w tym przypadku płaskowniki stalowe (np. 20×2) można również wykorzystać do tworzenia rzeźb lub innych elementów dekoracyjnych.
Przerobione plastycznie stopy stalowe to najczęściej blachy lub profile stalowe. Najczęstsze zastosowanie mają płaskowniki stalowe, jako elementy cienkościenne, które są stosowane do różnego rodzaju konstrukcji nośnych, elementów maszyn i urządzeń.
Są one przetwarzane w technologii walcowania na zimno lub na gorąco. Mogą też być zginane, natomiast w przypadku profili zamkniętych również spawane. Najczęściej stosowanymi wyrobami w zakresie płaskowników stalowych są: kątowniki „L”, ceowniki „C”, teowniki i dwuteowniki „T”, zeowniki „Z” oraz wszelkiego rodzaju wyroby okrągłe, jak np. rury grubo- lub cienkościenne.
Dobranie odpowiedniego rozmiaru płaskownika stalowego to nie sztuka
W zastosowaniu płaskowników stalowych bardzo istotny jest fakt doboru ich odpowiedniego rozmiaru. Ten z kolei zależy od pełnionych funkcji w różnych środowiskach nienaturalnych, takich jak na przykład układ kwasowy czy wysokotemperaturowy.
Profesjonalne firmy oferują swoim klientów zaawansowane platformy e-Commerce, które ułatwiają zakup płaskich wyrobów hutniczych. Najwyższej jakości płaskowniki stalowe kupisz na: https://moris.eu/pl/stal/plaskowniki/c/FLAT.
Rozmiar płaskownika stalowego jest bardzo istotny z punktu widzenia dalszego przeznaczenia. W tym temacie warto skorzystać z zaawansowanej platformy e-Commerce, która podpowie, na jakie parametry zwrócić uwagę, w zależności od konkretnego zastosowania płaskownika stalowego.
Czemu na zdjęciu zamiast płaskowników są profile?