Eryk Parchański z Bielska-Białej został laureatem 52. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina! Urodzony w 2002 roku pianista wręcz zdystansował konkurentów, bowiem drugiej nagrody nawet nie przyznano.
2 grudnia zakończyły się przesłuchania finałowe 52. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Jury pod przewodnictwem prof. Piotra Palecznego przyznało pierwszą nagrodę Erykowi Parchańskiemu. Drugiej nie przyznano, na trzecim miejscu znalazła się Julia Łozowska, na czwartym ex aequo Marianna Sereda i Bartosz Skłodowski, a na piątym ex aequo Michał Oleszak i Natalia Zaleska.
– Z ogromną ekscytacją przyjąłem tę wygraną. Jestem też zaskoczony tym, że drugiego miejsca nie przyznano, ale może zdecydował o tym system punktacji – o werdykcie jury mówi nam Eryk Parchański. Jest uradowany i usatysfakcjonowany. – To piękne uczucie, gdy docenia się całą pracę i ilość poświęcanych na nią codziennie godzin – od tak wielu lat – podkreśla laureat.
3 grudnia w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie odbył się koncert laureatów. Eryk Parchański z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją Marka Mosia wykonał Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina.
– Koncert laureatów był wielkim przeżyciem. Grałem ze wspaniałą orkiestrą i jeszcze lepszym dyrygentem – bardzo wyrozumiałym i współpracującym. W tej szczególnej chwili towarzyszyli mi nie tylko znajomi, ale i rodzice – opowiada.
Niestety, w przeciwieństwie do międzynarodowej edycji konkursu, ten ogólnopolski nie przewiduje publikacji nagrań z przesłuchań w kanałach Instytutu F. Chopina. Na YouTube można znaleźć jednak nagrania recitali artysty.
Zwycięstwo Eryka Parchańskiego dla mieszkańców Bielska-Białej jest tym większym powodem do dumy, że rok temu ten konkurs także wygrał bielszczanin – Mateusz Dubiel, o czym pisaliśmy TUTAJ. W Bielsku-Białej mieszka (i występuje) ponadto pianista Grzegorz Niemczuk, który był zwycięzcą 40. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w 2010 r. Dziś bielscy melomani ściskają kciuki, aby nasi dwaj młodzi pianiści pokazali się całemu światu podczas Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 2025 r.
– Zamy się z Mateuszem Dubielem. Cieszy mnie to, że z Bielska-Białej pochodzą zdolni i wybitni muzycy, nie tylko klasyczni. Możemy się tylko cieszyć, że miasto tak się rozwija na tym polu. Raduje mnie też to, że reprezentuję nie tylko Bielsko-Białą, ale i Kielce, gdzie kończyłem szkołę muzyczną. Choć obecnie mieszkam w Katowicach, to z Bielskiem-Białą i Kielcami łączy mnie najwięcej – mówi pianista.
Podobnie jak Mateusz Dubiel, Eryk Parchański także myśli o spróbowaniu swych sił w międzynarodowej odsłonie Konkursu Chopinowskiego. – Prawdopodobnie tak będzie, choć jeszcze zobaczymy – stwierdza. Swoich sił próbował już podczas ostatniej edycji, więc nie byłoby to zupełnie nowe doświadczenie.
Eryk Parchański ma już za sobą liczne sukcesy w konkursach pianistycznych. Co niezwykłe, oddawanie się pod ocenę jury nie tylko go nie deprymuje, ale wręcz uskrzydla. Po prostu skupia się na grze. – Bardzo lubię koncertować i cieszą mnie reakcje publiczności. Podczas konkursów różnica jest taka, że jest się słuchanym przez znawców, którzy docenią nawet najmniejszy szczegół, nad którym się pieczołowicie pracuje. Staram się mieć więc do konkursów takie pozytywne podejście – przybliża pianista.
W październiku bielszczanie mogli wziąć udział w recitalu Eryka Parchańskiego w Domu Kultury Olszówka. Kolejnych na razie nie ma w kalendarzu. Jednak pianista jest otwarty na zaproszenia instytucji kultury. – Z przyjemnością wystąpię po raz kolejny w rodzinnym mieście – deklaruje.
Eryk Parchański (za „Chopin en Vacances”) urodził się w 2002 r. w Bielsku-Białej. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu Wojciecha Świtały. Edukację muzyczną rozpoczynał w bielskim ZPSM im. S. Moniuszki, a jest absolwentem ZPSM im. L. Różyckiego w Kielcach (klasy Artura Jaronia).
Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Jest zdobywcą: pierwszych nagród w Żaganiu, Rybniku, Koninie, Koszycach i Kielcach; drugich nagród w Augustowie, Koninie-Żychlinie i Płocku; trzecich nagród w Kownie i Augustowie. Na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim „Gloria Artis” w Wiedniu otrzymał Grand Prix, a podczas XIV Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” – Złotego Parnasa. Trzykrotnie został stypendystą ministra kultury za osiągnięcia artystyczne.
Występował z: Lwowską Orkiestrą Kameralną „Akademia”, Orkiestrą Filharmonii Narodowej we Lwowie, Świętokrzyską Orkiestrą Symfoniczną w Kielcach oraz Orkiestrą Kameralną „Wirtuozi Lwowa”.
Artysta kilkakrotnie brał udział w: Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich w Katowicach i Warszawie-Wilanowie, w projekcie „Gradus ad Parnassum” w Krakowie, w warsztatach pianistycznych w Łańcucie, dwukrotnie w Czarnoleskim Festiwalu Sztuk i trzykrotnie w Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym „Gloria Artis” w Wiedniu, gdzie szkolił się pod okiem znakomitych pianistów-pedagogów. We wrześniu 2019 r. został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w Rzeszowie. Dwukrotnie zakwalifikował się do Świętokrzyskiego Programu Stypendialnego dla uczniów szkół zawodowych przy Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach oraz Fundacji im. Agi Skrobackiej „Wiatr w Żagle”. Jest również stypendystą Stowarzyszenia Świętokrzyski Fundusz Lokalny i Best Western Grand Hotel w Kielcach.