Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Legitymacja emeryta i rencisty w aplikacji na telefonie. Pół miliona osób korzysta z nowego rozwiązania

Fot. z arch. ZUS

Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty to dobre rozwiązanie dla świadczeniobiorców ze smartfonem. Taką mLegitymację można mieć zawsze przy sobie w telefonie komórkowym, bez obaw o to, że tradycyjna, plastikowa dyskietka wypadnie z portfela czy kieszeni lub zwyczajnie jej zapomnimy. Od początku roku emeryci i renciści z ZUS mogą posługiwać się mLegitymacją. Do tej pory pobrało ją 588 tysięcy osób.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystawia mLegitymacje automatycznie wszystkim klientom, którzy nabywają prawo do emerytury lub renty od początku 2023 roku. Nie trzeba składać wniosku czy też umawiać się na wizyty w celu wydania dokumentu. Elektroniczny dokument działa jak tradycyjny. Emeryt lub rencista poprzez okazanie mLegitymacji na ekranie smartfonu potwierdza, że jest uprawniony do ulg, które mu przysługują.

Elektroniczną wersję legitymacji można zainstalować na własnym urządzeniu mobilnym, na przykład na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel. – Aplikację możemy pobrać ze sklepów Google Play i App Store. Po zalogowaniu, wystarczy wybrać opcję „dodaj dokument” i na wyświetlonej liście wskazać legitymację emeryta-rencisty. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji. Jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć dowód osobisty, a następnie dodać legitymację emeryta-rencisty – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

mLegitymacja w telefonie to duża wygodna. Dzięki niej emeryt lub rencista może szybko i bezpiecznie potwierdzić, że ma prawo do świadczeń zdrowotnych, a także może korzystać z ulg, na przykład ze zniżek na bilety komunikacyjne. – Już nie trzeba martwić się, że zapomnimy legitymacji i nie będziemy mogli skorzystać z przysługujących nam zniżek – dodaje rzeczniczka.

Elektroniczny dokument pobrać mogą nie tylko nowi świadczeniobiorcy, lecz również osoby, które 1 stycznia 2023 roku miały ważną legitymację plastikową. Sposób zainstalowania elektronicznej legitymacji jest taki sam, jak dla tych, którzy rentę czy emeryturę pobierają dopiero od tego roku. – Pierwszym krokiem jest instalacja aplikacji mObywatel, a następnie po jej zainstalowaniu i zalogowaniu wyszukujemy dokument mLegitymacja – wyjaśnia.

Jeśli emeryt lub rencista, któremu wydana została tylko elektroniczna wersja legitymacji, chce posługiwać się tradycyjną plastikową kartą, może złożyć do ZUS wniosek o jej wydanie (na formularzu o symbolu ERL). Klienci mogą korzystać z obu wersji legitymacji zarówno plastikowej, jak i elektronicznej. Każda dotychczasowa legitymacja w formie plastikowej karty jest aktualna zgodnie z terminem ważności.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
e_mil
e_mil
2 miesięcy temu

Kiedy dowody osobiste w aplikacji ?

tak to widzę
tak to widzę
2 miesięcy temu

Wszystkie informacje z ZUS od pani Beaty Kopczyńskiej powinny być oznaczone artykułami sponsorowanymi

super
super
2 miesięcy temu

Brakuje wypowiedzi kilku emerytów, że są przeszczęśliwi iż mają legitymacje w smartfonie, teraz zawsze mają legitymacje przy sobie o ile smartfonu nie zapomną lub zgubią.

nie przesadzać!
nie przesadzać!
3 miesięcy temu

Dajcie spokój z tym chwaleniem się z ZUS kolejny raz poprzez panią redaktor. Cyfryzacja jest nieodwołalna w przyszłości, ale ostatnim pragnieniem emeryta jest mieć e-legitymację, te same świadczenia są przy plastikowej legitymacji.