Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Dzień recyklingu

Kolejne ważne ekologiczne święto za nami. 18 marca obchodziliśmy bowiem Dzień Recyklingu. Jest to zwrócenie uwagi na to, że świat i jego surowce, to nie jest przysłowiowa studnia bez dna i nie można w nieskończoność czerpać z jego zasobów bez ponoszenia konsekwencji. Choć idea Zero Waste jest niewyczerpanym źródłem inspiracji i pomysłów, na to jak ograniczyć powstawanie odpadów, to doskonale wiemy, że czasem jest to niezwykle trudne lub wręcz niemożliwe do osiągnięcia. Skoro jednak nie możemy uwolnić się od odpadów, w pierwszej kolejności nauczmy się ograniczać ich wytwarzanie w swoim otoczeniu, a jeśli już są – postępujmy z nimi tak, aby mogły trafić do ponownego użycia.

Można powiedzieć, że tak naprawdę proces recyklingu zaczyna się nie w firmie, która przetwarza surowce, lecz już w domu, u tzw. „źródła”. To, w jaki sposób mieszkaniec postąpi z odpadem, w jaki sposób podejdzie do zagadnienia segregacji, będzie miało ogromny wpływ na jakość surowca, który zostanie skierowany do recyklingu. Dla przykładu, jeśli to kosza na szkło wyrzucimy szklankę, wazon czy rozbite lusterko, spowoduje to, że dobra partia materiału (czyli szkło opakowaniowe – butelki i słoik), zostanie zanieczyszczona i zmarnowana. Unikajmy mieszania odpadów w koszach, wyrzucania tych, które są surowcami do kosza na pozostałości po segregowaniu. Papier, który jest zabrudzony jedzeniem również będzie trudny w odzysku.

Żeby uzmysłowić sobie wagę surowców wtórnych warto przytoczyć kilka ciekawostek. Nie od dziś wiadomo, że papier pozwala zaoszczędzić naturalny surowiec jakim jest drzewo. Ze stosu gazet o wysokości 125 cm można wyprodukować dokładnie tyle samo kartek, co z 6 metrowej sosny. Natomiast do produkcji 1 tony papieru potrzeba ściąć 17 drzew, które przeciętnie rosną 60 lat, a produkują tlen dla 170 osób.

Dobrze jest zmieniać nawyki konsumenckie. Butelkę plastikową z powodzeniem można zastąpić butelką szklaną czy bidonem, które są wielokrotnego użytku. Podobnie jest z torebkami foliowymi – ich produkcja trwa zaledwie 1 sekundę, używamy ich średnio 25 minut, ale będą się rozkładać aż 400 lat. Wystarczy zaopatrzyć się w torbę wielorazową, która z powodzeniem zastąpi prawie 800 foliówek! Kupując produkty zwracajmy także uwagę na opakowanie, czy jest ono dobrym materiałem do recyklingu.

Warto zapamiętać słowa Anonima: „Ziemia nie jest spadkiem po twoich rodzicach, lecz spuścizną dla twoich dzieci”. To w jaki sposób teraz postępujemy, będzie miało ogromny wpływ na pokolenia, które po nas przyjdą.

 

 

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
"politycy dostosowują się"
"politycy dostosowują się"
7 miesięcy temu

W sam raz dzień recyklingu pasuje do szaleństwa ilości banerów na płotach, słupach, budynkach, w polach. Będzie co recyklingować choć nie wiadomo czy ta studnia jest bez dna. Nie trzeba cytować Anonima, Gall by dopiero klął w Kronice Polski.