Cieszyn Na sygnale

Afgańczycy ukryci w naczepie

Fot. Straż Graniczna

Trzech cudzoziemców zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w Bielsku-Białej.

Obcokrajowcy wpadli 8 kwietnia w Cieszynie. Funkcjonariusze podczas kontroli samochodu na macedońskich numerach rejestracyjnych zauważyli trzech młodych mężczyzn, którzy ukrywali się we wnętrzu naczepy pomiędzy towarem.

– Ujawnieni cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów i deklarowali, że pochodzą z Afganistanu. Kierowca ciężarówki był obywatelem Macedonii. Przewoził on rudę cynku z Serbii do jednej z firm na terenie Polski i nie miał pojęcia, że podróżują z nim nielegalni migranci. Podczas prowadzonych czynności wyjaśniających w obecności tłumacza ustalono obywatelstwo i dane osobowe zatrzymanych mężczyzn. Cudzoziemcy oświadczyli także, że do naczepy dostali się w Serbii przy pomocy przemytnika i zamierzali dotrzeć do Francji  – informuje Katarzyna Walczak, rzecznik prasowy Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

W trakcie badań lekarz stwierdził, że jeden z zatrzymanych Afgańczyków jest nieletni, a dwóch pozostałych ma co najmniej osiemnaście lat. Cudzoziemcy zostaną najprawdopodobniej zobowiązani do powrotu do swojego kraju.

Dwóm pełnoletnim obcokrajowcom przedstawiono już zarzuty dotyczące przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. Zgodnie z postanowieniem sądu Afgańczycy zostali umieszczeni w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców.

Fot. Straż Graniczna/Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Straż Graniczna
navigate_before
navigate_next

google_news