Smacznie, zdrowo i stylowo Cieszyn

Aktywni niepełnosprawni – dla kogo pieniądze?

Osoby niepełnosprawne są szczególną grupą osób, którym należy się wyjątkowa troska i pomoc w codziennym życiu. To adresaci wielu programów pomagających w przezwyciężaniu trudności związanych z różnego rodzaju dysfunkcjami. Kolejny rok pomoc finansową w stronę osób niepełnosprawnych kieruje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie, które realizuje pilotażowy program „Aktywny samorząd” finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W ramach programu wsparcie udzielane jest w dwóch tzw. modułach. Po pierwsze, pieniądze przeznaczone są na specjalistyczny sprzęt. Szansę na pomoc mają na przykład te osoby niepełnosprawne, które chcą uzyskać prawo jazdy kategorii B i wyposażyć swój samochód w niezbędne oprzyrządowanie. Dofinansowywane są także zakupy sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania, a także szkolenia w zakresie ich obsługi.

Możliwość otrzymania pieniędzy mają ponadto osoby po amputacji kończyny, potrzebujące zakupu protezy, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, umożliwiające podjęcie lub kontynuację aktywności zawodowej. W tym przypadku limity dofinansowań wynoszą: w zakresie protez ręki – 9 tys. zł, przedramienia – 20 tys. zł, ramienia po wyłuszczeniu w stawie barkowym – 26 tys., protezy na poziomie podudzia – 14 tys. zł, na wysokości uda – 20 tys. zł, a w przypadku uda po wyłuszczeniu w stawie biodrowym – 25 tys. zł. W wyjątkowych przypadkach jest możliwość zwiększenia tych kwot. W tym roku preferowane są wnioski dotyczące osób niepełnosprawnych, które są zatrudnione, uczące się lub zarejestrowane w urzędzie pracy. Fundusz pomaga ponadto w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny, a także wózków inwalidzkich o napędzie elektrycznym. Co ciekawe, wsparcie z programu „Aktywny samorząd” udzielane jest również osobom, które posiadają małe dziecko. Można uzyskać pomoc finansową w opłacaniu dziennego opiekuna, niani, klubu dziecięcego czy przedszkola. Wszystkie wnioski przyjmowane są jeszcze do końca sierpnia, ale warto pospieszyć się z ich złożeniem. Lepiej nie czekać do ostatniego dnia.

W module drugim wnioski można składać od 1 września do 10 października tego roku. Jest tu mowa o pomocy w uzyskaniu wykształcenia poprzez dofinansowanie kosztów edukacji w szkole policealnej, kolegium lub w szkole wyższej. Kwota dotacji na semestr pokrywa koszty czesnego na jednym kierunku, a w przypadkach: dodatku na pokrycie kosztów kształcenia wynosi 1 tys. zł, dodatku na uiszczenie opłaty za przeprowadzenie przewodu doktorskiego – do 4 tys. zł.

google_news
Energylandia - praca 2023
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments