Sport Wadowice

Amatorzy na zawodowej trasie

W rozegranym po raz siódmy Tour de Pologne rywalizowali również amatorzy.

Trasa wiodła tymi samymi szosami, które pokonywali zawodowcy ostatniego dnia wyścigu z tym, że amatorzy (oraz zawodnicy z licencjami nie uczestniczący w wyścigu zawodowców) mieli do przejechania „tylko” 58 km. Do walki na drogach w okolicy Bukowiny Tatrzańskiej stanęło 2500 uczestników, w tym spora grupa z powiatu wadowickiego.

Z grona „wadowiczan” najlepiej spisał się Paweł Mamcarczyk z Barwałdu Średniego zajmując 175 miejsce, a w swojej kategorii wiekowej (M3) był 60. Powody do zadowolenia ma również  Mariusz Ciapa z Babicy (specjalista od ultramaratonów górskich), plasując się na 558 miejscu. Kolejnym zawodnikiem z powiatu wadowickiego był Byrski Grzegorz z Ponikwi (pozycja 996).

Na początku drugiej połowy stawki kolarzy uplasowali się zawodnicy „w słusznym” wieku. Jan Bednarczyk z Gorzenia w kategorii 50+ zajął 1025 miejsce, a w swojej kategorii wiekowej był 95. Jan Rzycki z Ponikwi uplasował się na 1054 miejscu (w kategorii 60+ był 32). Zaś Jan Smolec z Wadowic dotarł na linię mety na 1367 pozycji (w kategorii 60+ był 50). Pecha miał Wojciech Książek Wojciech z Ponikwi, który tuż po starcie musiał wycofać się z wyścigu z powodu awarii roweru. Na mecie zostało sklasyfikowanych 1932 zawodników.