Wydarzenia Wadowice

Andrychów: Geriatry nadal brak

Fot. Jacek Dyrlaga

Miejska Rada Seniorów pod koniec grudnia 2016 przyjęła jednogłośnie wniosek kierowany do burmistrza i przewodniczącego Rady Miejskiej o podjęcie działań dla utworzenia w Andrychowie gabinetu geriatrycznego finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Inicjatorzy podkreślali, że w andrychowskiej gminie mieszka 8982 osób powyżej 60-tego roku życia, co stanowi 21 proc. jej populacji. „Małopolska Kronika Beskidzka” postanowiła sprawdzić, co dzieje się z tą inicjatywą.

Geriatry z kontraktem NFZ, jak nie było w grodzie nad Wieprzówką, tak nie ma nadal. MRS uważa, że władze miasta nie podjęły tej inicjatywy. – Członkowie Miejskiej Rady Seniorów, analizując potrzeby osób starszych w Gminie, biorąc pod uwagę dane statystyczne, korzystając z wiedzy i doświadczenia jedynego w Gminie lekarza rodzinnego i zarazem geriatry dra Adama Rauka uznali, że podjęcie tej inicjatywy jest dla środowiska osób starszych priorytetowe. Niestety, władze miasta nie podjęły działań w tym zakresie. Choć wiemy, że seniorzy nie pozostają bez pomocy lekarskiej, bo w szpitalu w Wadowicach utrzymano Oddział Geriatryczny, będziemy nadal zabiegać o realizację naszego postulatu u nowych władz samorządowych – poinformowała „MKB” wiceprzewodnicząca MRS Danuta Bańska.

Co na to burmistrz Tomasz Żak? Zauważa, że NFZ nie rozpisał konkursu na świadczenie usług w zakresie geriatrii w Andrychowie. Tak więc placówka państwowa nie jest zainteresowana tego typu lecznictwem w tej gminie. Podobnie jak wiceszefowa MRS wspomina o istnieniu oddziału geriatrycznego w wadowickim szpitalu, a ponadto przypomina o oddziale psychogeriatrycznym w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Andrychowie. Burmistrz podkreśla, że dysponuje pomieszczeniem na gabinet dla geriatry. Jest nawet w gminie specjalista w tej dziedzinie, ale zajmuje się wyłącznie podstawową opieką zdrowotną. Włodarz widzi możliwość podjęcia próby rozwiązania problemu. – MRS mogłaby wystosować pismo bezpośrednio do NFZ z wnioskiem o utworzenie gabinetu geriatrycznego. Dołączyłbym do niego swoje poparcie i przybiłbym swoją pieczątkę – deklaruje burmistrz.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jerzy. W
Jerzy. W
1 rok temu

Obowiązkiem dzieci rodziny jest należyte sprawowanie opieki nad osobami starszymi . Nie po to matki karmiły dzieci swoją piersią aby teraz zaniedbywać swoich rodziców Wiem o co chodzi pogoń za pieniędzmi sprawia że często rodzina dzieci nie mają dużo czasu dla swoich rodziców .Rodzice mają prawo starać się o alimenty od swoich dzieci jeżeli żyją w niedostatku . Wiadomo dobre alimenty od dzieci zapewnią im należyte dostatnie życie oraz leczenie w gabinetach prywatnych Postraszyć swoje dzieci że do Wadowic do Więzienia jest blisko . Jak pamiętam kto nie płacił alimentów na swoje dzieci to z okolic zabierali danego delikwenta do… Czytaj więcej »

Jerzy. W
Jerzy. W
1 rok temu

Jak najbardziej w wieku starszym wskazane jest częste uprawianie sportu chodzenie o własnych siłach lub z osobą towarzyszącą .Nie jest to sprawy bardzo pilne Dawniej nie było takich specjalistów i też się mieszkańcom Andrychowa dobrze żyło Pamiętam czasy jak nawet na zakupy jechało się do Andrychowa gdyż był duży wybór wędlin , mięsa . Nawet było lepiej jechać i robić zakupy w Andrychowie gdyż sklepy mięsne były otwarte w późniejszych godzinach do południa .

Jerzy. W
Jerzy. W
1 rok temu

Nie widzę podstaw prawnych aby specjalista jak podano powyżej musi być w Andrychowie Moim zdaniem blisko jest do Wadowic oraz do Kęt .Jednocześnie Andrychów nie jest miastem przemysłowym brak zakładów produkcyjnych Wytwórnia Wód oraz Soków w Andrychowie zapewne nie przynosi dużo korzyści materialnej tym bardziej w okresie zimowo – wiosennym .