Wydarzenia Cieszyn

Apartamentowce na Bukowej w Wiśle? Mieszkańcy protestują

Budowa hotelu na Bukowej widziana z wiślańskiego korka * Fot. Krzysztof Marciniuk

Coraz głośniej o budowie apartamentowców na Bukowej w Wiśle. Mieszkańcy podnieśli alarm, kiedy okazało się, że obok budowanego teraz luksusowego hotelu, wyrośnie jeszcze osiedle wysokich bloków mieszkalnych.

Ich zdaniem inwestycja taka zupełnie zeszpeci krajobraz góry Bukowej. W dodatku może zostać całkowicie zablokowany ruch w tej części Wisły. Tym bardziej, że planowane osiedle apartamentowców ma powstać na zboczu góry Bukowa, w tym samym rejonie, co hotel „Gołębiewski”, tyle że po drugiej stronie ulicy.

Grupa mieszkańców i przedsiębiorców wystosowała apel do starosty cieszyńskiego, żeby władze powiatu zablokowały drugą część inwestycji. – Powiat, przy wydawaniu zezwoleń, sprawdza zgodność z planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli ten plan dopuszcza taką inwestycję, to my nie mamy innego wyjścia, jak taką zgodę wydać – wyjaśnia starosta cieszyński, Mieczysław Szczurek.

Jestem zaniepokojony realizowaną inwestycją na Bukowej, a jeszcze bardziej przeraziła mnie informacja o jej rozszerzeniu. Intencją władz samorządowych było zawsze chronienie bogactwa Wisły, jakim jest krajobraz. W planie przestrzennego zagospodarowania jest zapis dopuszczający budowle o wysokości 12,5-14,5 metrów. Niestety nieścisła, niedostosowana dla terenów górskich definicja wysokości budowli w prawie budowlanym powoduje powstanie takich kolosów, jakie możemy już obecnie dostrzec w Wiśle – mówi beskidzkiej24.pl, radny wojewódzki Andrzej Molin.

Mieszkańcy gorąco liczą na zorganizowanie spotkania informacyjnego przez władze miasta. Na ten moment wiadomo, że 2 marca, burmistrz zwołuje specjalną konferencję prasową.

KB_ceny
Subskrybuj
Powiadom o
guest
16 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
emil
emil
1 rok temu

Jaki pan taki kram Sami sobie wybraliscie wladze

Wislok
Wislok
1 rok temu

Chcom z Wisly zrobic New York albo Chicago, ale z jakimi konsenkwecjami dla mieszkamcow i srodowiska to ich to porno obchodzi,grund kapsa pelno

Leśnik
Leśnik
1 rok temu

Ciekawi mnie kiedy tylko kiedy Wisła będzie budować wały przeciwpowodziowe.

Romek
Romek
1 rok temu

No i nic nie zmienią mieszkańcy. A z drugiej strony czy aż tak mocno te osiedle zasłoni Beskidzkie krajobrazy??? Wątpię. Po zatym uważam że możemy się tym szczycić że nasz region się rozwija. Mogę tylko dodać, poco ta panika.

Mati
Mati
1 rok temu
Reply to  Romek

To chyba p******e nie jesteś z Wisły !!
Szpeci jak cholera !! Gdzie ustawa o ochronie groni ??? Porażka Wisły !!!

zeflik
zeflik
1 rok temu

Finał tego przedsięwzięcia będzie taki,że protestujący nic nie zrobią,są bez szans (szkoda),przyjezdni będą się kapać,pływać,moczyć a mieszkańcy będą mieć reglamentację na wodę.Tak władze dbają o mieszkańców Wisły.Tylko przyjezdny i kasa się liczy.Rzygać już się chce tym co się obecnie dzieje w Wisłę i co nas czeka.Apartamentowce,baseny i zapraszanie do przyjazdów ale co z drogami do i wyjazdowymi? Ten obecny remont nie zlikwiduje korków. Narzekania,że smog a kto go robi,oczywiście władza twierdzi,ze mieszkańcy z pieców,niech popatrzą latem np z Jarzębatej jaki jest smog a nikt nie pali w piecu.Po prostu chory kraj (nie mam na myśli koronawirusa).

Mirosław
Mirosław
1 rok temu

To że zeszpeci krajobraz to jedno, a drugie to to, że za chwilę obudzą się z ręką w nocniku jak przyjdzie to wszystko zaopatrzyć w bieżącą wodę. Już teraz w latach suchych brakuje w Wiśle i okolicy wody, a takich lat będzie tylko więcej.

Ula
Ula
1 rok temu

A takie były piękne widoki. Co robi chęć bogacenia się. Droga do Wisły jaka jest każdy widzi. Bez stania w korkach się
Nie przejedzie. Współczuję mieszkańcom. CO PIĘKNE CZŁOWIEK MUSI ZNISZCZYĆ?

Tomek
Tomek
1 rok temu

Jak mieszkaniec wisły chce wybudować mały domek to nie ma żadnych szans.
Ale jak się ma pieniądze to wszystko można.
Sprzedaż działkę i obcy nagle wszystko może

ciekawy
ciekawy
1 rok temu

Móndroki wiślański!!!
A kto to sprzedoł developerom? Świynty Mikołoj?

Robert
Robert
1 rok temu
Reply to  ciekawy

Braciszkowie Poloczkowie I spółka

Miejscowy
Miejscowy
1 rok temu

Trzeba by zapytać kto wydał zapewnienia dla realizacji takich inwestycji , rozumiem, że teraz woda będzie już reglamentowana, a w weekendy gówna normalnie popłyną Wisłą, bo oczyszczalnia tego już nie przerobi, a być może wywali dekiel i popłyną prosto z bukowej na główną drogę. Zupełnie bez wyobraźni , tylko kasa się liczy Wisła zostanie za niedługo całkowicie zniszczona zatracone zostaną wszelkie walory krajobrazowe ponadto środowisko zostanie skażone, już teraz nie ma czym oddychać mieszkańcy mieszkańcy wisły nawet z domu już nie beda mogli wyjechać poprzez korki , będzie jak w szczyrku zimą, tylko w wiśle bedzię tak przez cały rok.… Czytaj więcej »

Wislanin
Wislanin
1 rok temu

Nie mieszkańcy a przyjezdni którzy za grosze sobie w Wiśle działki kupili. Jako mieszkańcowi Wisły nie przeszkadza mi ta inwestycja, może zmusi władze do przeprowadzenia większej inwestycji w infrastrukturę. Na bukowej nie ma szlaków turystycznych ani żadnego rezerwatu, tam jest tylko skarpa którą teraz ktoś chce zagospodarować.

Wiślanka
Wiślanka
1 rok temu
Reply to  Wislanin

To nie skarpa a piękna góra porośnięta lasem, wszystkie budynki które tam powstają lub mają w planie postawić zeszpecą piękny górski krajobraz.
Zastanawiam się nad jednym, jak inwestor otrzymał pozwolenia na podłączenie wody i odprowadzenie, tak dużej ilości ścieków, nasz mała wiślańska oczyszczalnia może nie podołać takiemu wyzwaniu, tym bardziej że podobno już przy poprzedniej inwestycji były w tej kwestii problemy.
Myślę że jest to sprawa do sprawdzenia i przyjrzenia się bliżej, kto na to pozwolił.

małgosia
małgosia
1 rok temu
Reply to  Wislanin

w Wisle nigdy nie było działek za grosze zawsze były drogie

Mati
Mati
1 rok temu
Reply to  Wislanin

p****t jesteś a nie wiślanin! Szpeci jak diabli !!!